Poznaj ponad 165 akordów - odbierz „Tabelę chwytów gitarowych” [POBIERZ ZA DARMO]

W jaki sposób można samemu dobrze nauczyć się grać, z czego korzystać i jak się zmotywować?

Niestety nie każdy ma możliwość kształcenia się pod fachowym okiem nauczyciela. Jest to najczęściej spowodowane brakiem w nasze okolicy zamieszkania szkoły muzycznej bądź nauczyciele od danego instrumentu. Jeżeli nawet jest, to w przypadku szkół prywatnych wiąże się to z comiesięcznymi dość dużymi nakładami finansowymi, na które nie każdy może sobie pozwolić. Brak czasu na regularną, systematyczną naukę, która w przypadku chodzenia do szkoły muzycznej jest koniecznością. To są te okoliczności, które zmuszają nas do sięgnięcie do innych metod nauczania.

Tutaj z dużą pomocą przychodzą nam wszelkie nowe technologie i wynalazki, które zagościły w naszym życiu już na co dzień. Jeszcze 20, 30 lat temu, tak łatwo nie było choć już coraz więcej możliwości zaczęło się pojawiać. I tak takim pierwszym pomocnym narzędziem w indywidualnej nauce jest internet, który jest prawdziwą kopalnią wiedzy. W sieci możemy znaleźć mnóstwo materiałów, kursów dotyczących nauki gry na różnych instrumentach muzycznych, w tym kursów na gitarę jest przeważająca ilość. Jest tego naprawdę zatrzęsienie i wystarczy wejść tylko na przykładowy serwis YouTube, by mieć darmowy dostęp do szeregu tego rodzaju kursów. Niestety nie do końca tak słodko jest jak by się nam z pozornie wydawało, a kij jak to mówią ma dwa końce. A to dlatego, że tak jak jest duża ilość dostępnych tych darmowych kursów, tak też jest duże prawdopodobieństwo, że nie wszystkie one są wartościowymi materiałami. Możemy trafić na takie, które nie tylko nam nie pomogą, ale wręcz mogą nam zaszkodzić nauczając złych i niepoprawnych nawyków. Dlatego powinniśmy umieć w odpowiedni sposób ocenić wartość takiego materiału szkoleniowego. Jest oczywiście bardzo dużo kursów prowadzonych naprawdę w sposób profesjonalny i przez osoby, które są rzeczywiście do tego przygotowane i z takich materiałów jak najbardziej warto korzystać. Tak więc przede wszystkim za nim rozpoczniecie naukę korzystając z darmowych filmów, zweryfikujcie sobie wykładowcę. Poczytajcie opinii na jego temat, jeżeli jest to prawdziwy nauczyciel uczący np.: w szkole muzycznej, to bez najmniejszego problemu możecie to sprawdzić.

Drugim takim źródłem, to są już kursy komercyjne, za które będziemy musieli zapłacić. Są one wydawane przeważnie w formie płyt DVD. Tutaj już jest bardziej bezpieczniej, bo są to w większości kursy opracowywane przez czynnych muzyków i wydane przez zarejestrowane podmioty gospodarcze, choć to też warto dla pewności sobie sprawdzić.

Najstarszą i najbardziej powszechną formą nauki zarówno w szkole muzycznej jaki i tej samodzielnej jest korzystanie z podręczników. Kiedyś było ich znacznie mniej, teraz jak grzyby po deszczu powyrastało nam mnóstwo wydawnictw, które oferują całą masę podręczników. Dla uatrakcyjniania do książek dołączane są płyty CD lub DVD, a wszystko po to by oferta ta była jak najatrakcyjniejsza. Tutaj też przed zakupem takiego podręcznika warto zasięgnąć opinii muzyków i osób grających o danej publikacji, bo jest naprawdę spora część bardzo wartościowych podręczników, ale i również możemy trafić na te mało przydatne.Słuchanie najlepszych muzyków jest doskonałą formą kształcenie się. Podpatrywanie, naśladowanie techniki gry, sposób wydobywania brzmienia. Takim motorem dobrze nakręcającym i motywującym nas na ćwiczenia oraz dążenia do perfekcyjności są koncerty. Naprawdę warto od czasu do czasu wybrać się na koncert znanego, dobrego gitarzysty i na żywo go posłuchać oraz zobaczyć w akcji. To jest naprawdę bardzo budujące i motywujące. Jeżeli macie możliwość uczestniczenie w warsztatach muzycznych to też warto z tej formy edukacji skorzystać. Na tego rodzaju szkoleniach naprawdę można się dużo nauczyć i dowiedzieć. Takie warsztaty w przeważającej większości prowadzone są przez doskonałych muzyków. Spotkanie z taką osobą, porozmawianie z nią, spytanie się jej w jaki sposób on sobie poradził z jakimś problemem technicznym. To ma niesamowicie pozytywny wpływ na naszą chęć do podwyższenia swoich umiejętności.

Bez względu na to z jakiej formy edukacji najczęściej będziecie korzystać, najważniejsze jest by była ona skuteczna i prawidłowa. Trzeba oczywiście mieć świadomość, że żaden nawet najlepszy kurs DVD nie jest wstanie zastąpić systematycznych indywidualnych lekcji z nauczycielem. Dlatego zachęcam do tego, by chociaż od czasu do czasu znaleźć możliwość konsultacji bezpośredniej z czynnym muzykiem czy nauczycielem od danego instrumentu. Warto też zainwestować w sprawdzony podręcznik. Duży wybór dobrych publikacji znajdziecie na: http://ksiegarniamuzyczna.pl/gitara.