Opanuj akordy barowe – bezpłatny kurs [ODBIERZ TERAZ]

Przetworniki gitarowe, co to jest i jakie mają znaczenie

Przetworniki, przystawki gitarowe, pickupy, z różnymi określeniami możemy się spotkać, ale jest to urządzenie służące do wychwytywania mechanicznych wibracji strun i to od nich między innymi zależy jak brzmieć będzie nasza gitarka. Przetworniki gitarowy składa się z rdzeni magnetycznych, cewki i magnesu trwałego. W gitarach przeważnie mamy sześć rdzeni co odpowiada liczbie strun instrumentu, natomiast cewka może być wspólna i obejmować zespół sześciu rdzeni, bądź każdy rdzeń może mieć inną cewkę. Magnesy trwałe wytwarzają pole magnetyczne przebiegające przez rdzenie i struny. Dla barwy znaczenie ma miejsce montażu przetwornika w gitarze, a także wysokość, na jakiej przetwornik umieszczony jest pod strunami. Np.: przetwornik, który zostanie umieszczony przy mostku uzyskuje jaśniejszą, bardziej kąśliwą barwę tonu, natomiast ten zamontowany przy gryfie będzie za to charakteryzował się barwą głębszą i pełniejszą.

Jak można się domyśleć dobranie odpowiedniego przetwornika i jego odpowiednie zamontowanie ma decydujące znaczenie dla uzyskanego końcowego brzmienia. Musicie też wiedzieć, że ten sam pickup wsadzony do innej gitary da w efekcie zupełnie inne brzmienie. Taki podstawowy podział jakiego możemy dokonać wśród przystawek, to przetworniki aktywne i pasywne. Przetworniki aktywne eliminują wszelkie zakłócenia i wyrównują poziomy głośności pomiędzy graniem agresywnym a delikatnym. Przetworniki pasywne są zdecydowanie bardziej podatne na zakłócenia i nie wyrównują poziomów głośności. Zwolenników jednych jak i drugich nie brakuje, a kwestia wyboru jest bardzo indywidualną sprawą. Duże znacznie a nawet decydując przy wyborze przetwornika powinien mieć gatunek muzyki jaki gramy. Przetworniki maja różne poziomy mocy wyjściowej na co też warto zwracać uwagę, gdyż jedne będą bardziej się sprawdzały przy muzyce ostrej i takiej ekspresywnej, agresywnej, inne za to lepiej się będą odnajdywały w spokojniejszych klimatach.

Takim pierwszym przetwornikiem gitarowym był pickup jednocewkowy nazwany single. Niestety przetworniki te posiadają ogromną wadę, ponieważ zbierają każdym nawet najdrobniejszy szum oraz wszystkie po drodze zakłócenia z sieci elektrycznej. Objawia się to niepożądanymi dźwiękami, buczeniem i nieprzyjemnym dla ucha brumieniem. Przetwornik ten ma jednak też swoje zalety i między innymi dzięki temu, że jest bardziej wrażliwy na artykulację ma swoich zagorzałych zwolenników. Zastosowanie z kolei dwóch tego typu przetworników w gitarze telecaster stworzyło kanon brzmieniowy dla tego rodzaju instrumentów. Charakteryzowało się one jasnym, bardzo dynamicznym brzmieniem, z typowym twangiem. Z czasem zaczęto produkować przetworniki dwucewkowe nazwane humbuckerami, a to zaowocowało wyeliminowaniem przydźwięków i brumów sieciowych. Zdecydowanie więc poziom jakości dźwięku w tym przypadku się poprawił. W zależności od stosowanych magnesów, humbuckery w różnym stopniu reagują na artykulację grającego, ale zdecydowanie nie są tak wrażliwe jak single. Do największej popularyzacji humbuckerów przyczynił się w dużej mierze producent gitar Gibson. W porównaniu do singli, humbuckery generują brzmienie ciemniejsze i zarazem cieplejsze.

To, który przetwornik jest lepszy, czy Humbucker czy Single Coil, nie ma jednoznaczniej odpowiedzi, ponieważ decyzja powinna być podyktowana przed wszystkim rodzajem muzyki, który gramy. Jeśli gracie metal to jakiś porządny humb pod mostkiem jest w zasadzie wymagany. Jeżeli natomiast szukacie przystawki do bluesa czy bardziej spokojnej odmiany rocka to single sprawdzą się lepiej. Jest to kwestia bardzo indywidualna i tak naprawdę to dopiero po przetestowaniu kilku przystawek różnego rodzaju jesteśmy wstanie podjąć ocenić, która nam najlepiej odpowiada. Jedno jest pewne, że wszystkie te działania mają zmierzać do uzyskania najlepszego brzmienia. Wszystkich gitarzystów, którzy obecnie są na etapie poszukiwania dobrej przystawki odsyłam do strony:
https://muzyczny.pl/120081g_Gitary-Przetworniki-gitarowe.htmlJest tu naprawdę duży wybór przystawek, więc każdy spokojnie będzie mógł sobie dopasować odpowiednią do swoich oczekiwań i możliwości finansowych.