7 lekcji dla początkujących gitarzystów [ODBIERZ TERAZ]

Co to jest efekt gitarowy i jaki jest ich podział

Zdecydowana większość gitarzystów grających na gitarze elektrycznej nie wyobraża sobie grania bez podpięcia efektu gitarowego. To właśnie efekt nadaje naszemu brzmieniu pewną taką oryginalność. To my wtedy kreujemy i modelujemy nasze brzmienie w taki sposób by było ono jak najlepiej zharmonizowane z klimatem granego utworu. To w końcu dzięki efektowi możemy tak ustawić nasze brzmienie, że będzie ono unikalne.

Najprościej ujmując efekt gitarowy jest takim zazwyczaj niewielkim urządzeniem, taką puszką łączącą gitarę elektryczną ze wzmacniaczem lub combem gitarowym. Po odpaleniu jego, przetwarza on nasze pierwotne brzmienie gitary przekazując go dalej do wzmacniacz już zmodyfikowany. Jak nie trudno się domyśleć ilu gitarzystów tryle różnych oczekiwań względem efektów. Dlatego też mamy dostępnych naprawdę całą gamę przeróżnych efektów gitarowych, z których każdy ma trochę inną charakterystykę.Efekty gitarowe możemy podzielić sobie na kilka podstawowych rodzajów.

Do takich najpopularniejszymi i najczęściej stosowanymi efektami są efekty typu distortion. Największe zastosowanie maja one w metalu i różnych odmianach ciężkiego rocka. W tego rodzaju efektach brzmienie robi się ostre i agresywne, dostaje tzw. pazura. Zbliżonym do distortion choć jednak o odmiennym charakterze modulacji brzmienia jest efekt fuzz. Niektórzy gitarzyści twierdzą, że fuzz to taki zepsuty distortion. Prawdziwe szaleństwo na punkcie tego typu przesterów zaczęło się w momencie, gdy Jimi Hendrix użył po raz pierwszy efektu Fuzz Face.

Overdrive, to kolejny z efektów, który liczy rekordy popularności. W porównaniu do poprzednich oferujący zazwyczaj lżejszy, często cieplejszy i bardziej miękki rodzaj przesteru. Jest generalnie stosowany przy lżejszych gatunkach muzycznych. Jego brzmienie można porównać, do charakterystyki brzmienia uzyskanego przy zastosowaniu pieca lampowego. Świetnie sprawdzają się przy graniu między innymi: bluesa, rocka, rock’n’rolla czy popu.Delay, to kolejny ulubiony efekt, którego zasada polega na wytwarzaniu echa, którego czas i odbicie sobie odpowiednio ustawiamy. Jest on zbliżony do kolejnego bardzo często używanego efektu reverb, którego zadaniem jest wytworzenie pogłosu. W zależności od nasycenia możemy uzyskać pogłos kameralnego małego pomieszczenia, sali koncertowej lub na przykład katedry. Nagranie zrealizowane bez tego efektu często pozbawione jest takie pożądanej i wskazanej przestrzeni, która poniekąd scala dany utwór w jedną całość. Kolejnym ciekawym efektem dającym ciekawe brzmienie jest phaser, który zmienia głośność wybranego pasma częstotliwości, dodając jednocześnie do pierwotnego sygnału jego przesuniętą fazowo kopię.

Chorus natomiast jest efektem, który nakłada na oryginalny sygnał drugi lekko zmodulowany sygnał z małym opóźnieniem. W rezultacie takiej modulacji uzyskujemy charakterystyczne brzmienie chóralne. Do jednych z najstarszych efektów należy tremolo, który służy do regularnie powtarzającego się ściszania i wzmacniania sygnału, a to powoduje charakterystyczne drżenie dźwięku.

Wah-wah, zwany też popularnie kaczką charakteryzuje się „kwaczącym” dźwiękiem, który powstaje w wyniku naciskania pedału efektu. Looper natomiast jest bardzo popularnym efektem wśród gitarzystów solowych. Pozwala on na nagranie i zapętlenie jakiegoś fragmentu muzycznego, który będzie nam się w kółko odtwarzał, a my w tym czasie możemy np.: zagrać jakąś solóweczkę. Korektor graficzny nazywany również equaliserem, jest doskonale znany wszystkim użytkownikom sprzętu Hi-Fi. Służy on jak sama nazwa wskazuje do korekcji określonych częstotliwości. To przy pomocy właśnie tego urządzenia, możemy pewne częstotliwości wyeksponować lub je w znaczny sposób zniwelować.

To są takie najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane przez muzyków grających na gitarach elektrycznych efekty. Jak widać gitarzyści maja w czym wybierać i każdy może sobie dopasować urządzenie do indywidualnych oczekiwań wobec brzmienia. Duży wybór w dobrej cenie tych urządzeń znajdziecie na sklepie:
https://strunygitarowe.pl/pl/c/EFEKTY-GITAROWE/172