Opanuj akordy barowe – bezpłatny kurs [ODBIERZ TERAZ]

Elektryk dla dziecka

Artykył przy współpracy z serwisem Instrumenty dla dzieci.

Każdy rozsądny gitarzysta, ale i nie tylko bo też każdy znający się na temacie muzyk grający na innym instrumencie niż gitara zdecydowanie powie Wam, że do nauki dla dziecka najodpowiedniejszy jest instrument akustyczny. To jest fakt bezdyskusyjny i odnosi się do każdego instrumentu w tym też do gitary. To na akustycznym instrumencie będziemy wstanie prawidłowo kształtować swoją technikę gry, uczyć się wyzucia i wrażliwości muzycznej. Jest to spowodowane tym, że akustyk nie przekłamuje i zwyczajnie nie wybacza błędów. Tu jak coś źle zagramy, to też od razu ten błąd czy to w brzmieniu, czy interpretacji od razu jesteśmy wstanie wychwycić. Poza tym ćwicząc na akustyku mamy bezpośrednio do czynienie z naturalnym brzmieniem. To są te podstawowe czynniki, które zdecydowanie przemawiają za tym, by edukację muzyczną rozpoczynać od instrumentu akustycznego.

Nauka, nauką, ale dziecko powinno też mieć trochę radości i zabawy z grania. Nie każde bowiem ma takie mocne samozaparcie zwłaszcza w młodym wieku, żeby swoje podboje muzyczne ograniczać tylko do ćwiczenia gam, etiud czy utworów Bacha, które niewątpliwie są bardzo ważnym elementem edukacji. Trzeba pozwolić naszemu małemu artyście na trochę swobody i szaleństwa. Pozwólmy mu się zwyczajnie pobawić się muzyką i nich się stanie naszą małą gwiazdą rocka. Więc jak już nasz mały muzyk ma pierwsze podstawy gry za sobą, można sprawić mu radochę w postaci gitary elektrycznej. Tu tak samo jak w przypadku każdej innej gitary musi ona być odpowiednio dobrana do wieku i wzrostu dziecka. Dla dzieci do 6 roku życia najodpowiedniejszym rozmiar to 1/4, który jest zarazem najmniejszym rozmiarem. Dla trochę starszych w wieku 6-8 lat jest dedykowany rozmiar 1/2. Dzieci w wieku 8-12 lat dobrze będą się czuły z gitarą w rozmiarze 3/4. Dla nastolatków powyżej 12 roku życia dedykowana jest gitara o standardowej wielkości 4/4.

Kwestia brzmienia, trzymania stroju, to kolejne elementy, na które należy zwrócić uwagę. Kupno jakiegoś badziewia w markecie przypominającego tylko z wyglądu gitarę za powiedzmy 150 zł mija się z celem. Taki pseudo instrument, ani nie będzie brzmiał, ani też nie będzie trzymać stroju. To tylko może skutkować tym, że nasz mały artysta się z niechęci do dalszego muzykowania. Nie chodzi tu oczywiście by kupować jakieś najdroższe kultowe modele dla naszego dziecka. Każdy powinien zakup instrumentu dopasować do swoich indywidualnych możliwości finansowych. Chodzi przede wszystkim o to, by był to wypełni wartościowy instrument muzyczny. Nie musi to być od razu Fender czy Gibson, ale chodzi by był to jakiś producent zajmujący się rzeczywiście produkcją instrumentów, a nie wszystkiego od długopisów po latające drony. Tylko zakup prawdziwego instrumentu sprawi, że będzie on odpowiedniej jakości o odpowiednich parametrach i będzie brzmiał jak powinien.



Reasumując musicie przede wszystkim być świadomi, że w sieciówkach spożywczych instrumentu nie kupicie, bo od tego są sklepy muzyczne. Dobrze jest przed podjęciem decyzji o zakupie taki instrument usłyszeć i zobaczyć w realu. Pierwsze wrażenie jakie robi, jego jakość wykonania, brzmienia, to wszystko sprawia, że dany instrument od razu nam przypada do gustu lub nie. Idealnym rozwiązaniem byłoby pójść z dzieckiem do sklepu muzycznego, tak by mogło ono samo sobie popróbować i wybrać taki model, który by najbardziej mu odpowiadał i wizualnie i brzmieniowo. To w końcu instrument dla niego kupujemy i to ono będzie na nim grało, wiec to jego głos powinien być w kwestii wyboru szczególnie brany pod uwagę.

Inaczej jest jak chcemy dziecku zrobić jakąś niespodziankę i ma to być prezent. Wtedy warto chociaż zasięgnąć porady u jakiejś osoby znającej się na temacie, żeby nie popełnić błędu przy wyborze. Są też sklepy muzyczne specjalizujące się tylko w sprzedaży instrumentów muzycznych dla dzieci i młodzieży. Warto właśnie na takie zwrócić uwagę, bo one zapewne będą miały w swojej ofercie odpowiednie rozmiary dla dzieci markowych instrumentów.