Poznaj ponad 165 akordów - odbierz „Tabelę chwytów gitarowych” [POBIERZ ZA DARMO]

Trzymanie gitary

Gra w pozycji siedzącej

Jeżeli chodzi o samo położenie gitary to w przypadku gitarzystów klasycznych (czyli grających na gitarach klasycznych), często wykorzystywaną pozycją jest ułożenie gitary pomiędzy nogami:

Trzymanie gitary klasycznej

Natomiast gitarzyści akustyczni i elektryczni o wiele częściej wykorzystują pozycję, w której pudło rezonansowe gitary oparte jest na udzie. Pudło jest specjalnie wyprofilowane, więc powinno leżeć bardzo wygodnie.

Trzymanie gitary

Możesz grać tak jak na powyższym obrazku lub też założyć nogę na nogę - jak wolisz.

Gra w pozycji stojącej

Jeżeli grasz w pozycji stojącej to potrzebny będzie Ci pasek do podtrzymania gitary. Długość paska najlepiej dobierz tak, aby gitara znajdowała się na takiej samej wysokości, w jakiej grasz siedząc. W innym przypadku musisz pamiętać, że dla innej wysokości gitary ułożenie Twoich rąk (szczególnie tej obsługującej gryf) będzie inne, więc nie będzie grało Ci się dokładnie tak samo, jak w pozycji siedzącej.



Tak w ogóle to najlepiej ćwicz w takiej pozycji, w jakiej później masz zamiar grać. Jeżeli więc chcesz grać na leżąco lub podskakując na jednej nodze, to w takiej pozycji warto wcześniej ćwiczyć. Po pewnym czasie, jak nabierzesz wprawy, ułożenie gitary nie będzie miało dla Ciebie już tak dużego znaczenia.

Lewa ręka

Palce lewej ręki, które będą Ci służyć do przyciskania strun do gryfu, powinny być ułożone do niego możliwie jak najbardziej prostopadle, aby nie zahaczać o sąsiednie struny. Będzie to wyglądać mniej więcej tak:

Lewa ręka

Jeżeli natomiast chodzi o kciuka to większość gitarzystów powie Ci, że powinien on być wyprostowany i przylegać ładnie do gryfu. Tej zasady szczególnie trzymają się nauczyciele gry na gitarach klasycznych. Jeżeli jednak chodzi o gitary akustyczne i elektryczne, to mają one węższy gryf i gitarzyści często obejmują go kciukiem (Jimmy Hendrix wykorzystywał kciuka do przyciskania struny na progach), więc i tutaj pozostaw sobie pewną dowolność i eksperymentuj z różnymi ułożeniami. Możesz zacząć od ładnej, prawidłowej pozycji, a potem dać sobie trochę więcej luzu.

Prawa ręka

W przypadku gry palcami prawa ręka zwisa swobodnie, opierając się o pudło rezonansowe.

Prawa ręka

Jeżeli grasz piórkiem to położenie tej ręki w zasadzie się nie zmienia. Musisz tylko wiedzieć jak prawidłowo trzymać piórko. Na szczęście i tutaj mam dla Ciebie odpowiednią fotografię:

Trzymanie piórka

A co mają zrobić osoby leworęczne?

Jeżeli na co dzień preferujesz lewą rękę to w przypadku gry na gitarze masz dwie możliwości:

  1. możesz uczyć się grać tak jak osoby praworęczne,
  2. możesz robić wszystko odwrotnie, przełożyć struny i trzymać gitarę "do góry nogami".

Znam osoby leworęczne, które wybierają sposób pierwszy, jak i takie, które wolą pozostać przy swoich naturalnych preferencjach. Są też osoby, które kupują specjalne gitary dla leworęcznych.

Który sposób jest lepszy?

Z reguły polecałem pierwszy sposób, czyli ucz się tak jak osoby praworęczne, ponieważ:

  • skoro jest to dla Ciebie umiejętność nowa to i tak obie ręce musisz sobie wyćwiczyć,
  • będzie Ci łatwiej grać na gitarach Twoich praworęcznych znajomych, którzy stanowią z pewnością większość,
  • jeżeli masz gitarę z wycięciem w pudle rezonansowym to przekładając struny i trzymając ją odwrotnie tracisz możliwość wykorzystania tego wycięcia.

Natomiast ostatnio dotarły do mnie informacje, że ze względu na neurologiczne ukształtowanie półkul mózgowych, osobom leworęcznym należy zalecać granie zgodnie z ich naturą, najlepiej na gitarach specjalnie dla nich przystosowanych. W przeciwnym przypadku może być im trudniej lub mogą nie wykorzystać w pełni drzemiącego w nich potencjału i nie doprowadzą swojej gry do mistrzostwa, mimo iż grać na dobrym poziomie będą w stanie się nauczyć.

Tak więc wybór należy do Ciebie!