Poznaj ponad 165 akordów - odbierz „Tabelę chwytów gitarowych” [POBIERZ ZA DARMO]

Przechowywanie gitary

Gitara jest wrażliwszym instrumentem, niż może się wydawać niektórym osobom. Dlatego należy przestrzegać zaleceń co do prawidłowego jej przechowywania.

Poniżej zamieszczam instrukcję dotyczącą przechowywania gitary, którą udało mi się uzyskać od firmy Kisielewski (producenta m.in. lubianych przez początkujących gitar T.Burton).

Gitary zazwyczaj wykonane są z drewna. Drewno, niezależnie od gatunku i stopnia wysezonowania, ma własność polegającą na tym, że zwiększają się jego wymiary kiedy chłonie wilgoć, a zmniejszają kiedy wysycha.

Optymalna wilgotność powietrza dla instrumentów muzycznych z drewna to 50%. Przy takiej wilgotności drewno ma najlepsze własności akustyczne. Latem taka właśnie jest przeciętna wilgotność powietrza w naszej strefie klimatycznej, natomiast zima jest okresem stwarzającym poważne problemy. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wilgotność powietrza w pomieszczeniach spada do około 20%. Niezależnie od tego, czy gitara stoi blisko grzejnika, czy w chłodnym rogu pokoju za szafą - wysycha.



Drewno schnąc kurczy się. Obserwujemy wówczas wychodzenie ostrych krawędzi progów z boków gryfu, zapadanie płyty wierzchniej, brzęczenie strun wskutek obniżenia się mostka oraz powstania charakterystycznego „garbu” na XIV progu. Dalsze suszenie gitary doprowadza do pęknięć płyty wierzchniej.

Aby zapobiec zniszczeniu gitary:

  1. kup higrometr, żeby kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu - pamiętaj, że tylko higrometr elektroniczny da Tobie gwarancję pewnego wyniku pomiaru;
  2. kup nawilżacz – najlepiej z automatyczną regulacją wilgotności. Zimą zamykaj drzwi i okna pomieszczenia, w którym przechowujesz gitary. Chodzi o to, żeby nawilżone powietrze nie migrowało na zewnątrz. Pamiętaj: nie traktuj poważnie urządzeń, które odparowują mniej niż kilka litrów wody na dobę! W pokoju o powierzchni 30 m2 zużycie wody przez nawilżacz może osiągnąć nawet 12 litrów wody na dobę;
  3. jeśli nie możesz umieścić instrumentu w dostatecznie nawilżanym pomieszczeniu zaopatrz się w dobrej klasy futerał z wmontowanym wewnątrz higrometrem. Jeżeli wilgotność powietrza w futerale spadnie poniżej 50% należy ją zwiększyć stosując nawilżacz umieszczany w futerale lub – i to jest lepsze rozwiązanie - wewnątrz pudła gitary. Polecamy HUMIDIPAK firmy Planet Waves, nawilżacz bardzo wygodny w użyciu, gdyż nie wymagający uzupełniania wodą.

Być może w tej chwili ciarki przeszły Ci po plecach w obliczu świadomości nieprawidłowego przechowywania gitary. Jeżeli nie masz możliwości szybkiego zaopatrzenia się we wspomniany wyżej sprzęt, to domowym sposobem na poprawę wilgotności gitary w sezonie grzewczym jest podobno trzymanie w pokrowcu małej marchewki i wymienianie co jakiś czas, jak już się wysuszy.