7 lekcji dla początkujących gitarzystów [ODBIERZ TERAZ]

Akcesoria gitarowe

Kiedy już kupujesz gitarę akustyczną, warto zastanowić się od razu nad dokupieniem do niej kilku akcesoriów, które mogą okazać się bardzo przydatne podczas ćwiczeń.

Poza tym, jak już jesteś w sklepie to biorąc więcej rzeczy masz większe szanse na jakiś rabacik.

Pokrowiec na gitarę

To kup koniecznie. Zależy Ci przecież na pewno na tym, aby Twoja gitara miała odpowiednią ochronę, nie kurzyła się i nie brudziła, i żeby wygodnie dało się ją przenosić.

Będziesz mieć do wyboru kilka rodzajów pokrowców, ale na początek wystarczy Ci najbardziej standardowy, który możesz zarówno wziąć do ręki, jak i założyć na plecy. Kosztuje on zwykle nie więcej niż 50zł. Pamiętaj tylko, żeby był dopasowany do wielkości pudła rezonansowego Twojej gitary.Kamerton

Kamerton

Pomocny przy strojeniu gitary. Po uderzeniu o twardy przedmiot wydaje standardowy dźwięk o ustalonej wysokości. Najbardziej popularne są kemartony dające dźwięk a1, który ma częstotliwość dokładnie 440Hz. Kosztuje kilkanaście złotych i rzeczywiście może się przydać, zarówno do strojenia, jak również do zabaw w przerwach między ćwiczeniami (np. przykładania do czubka czaszki i sprawdzania, czy dźwięk wydobywa się ustami).

Piórko

Piórko gitarowe

Służy do wydobywania dźwięków poprzez trącanie nim strun gitary. Piórka, zwane inaczej kostkami występują w wielu różnych odmianach. Różnią się kształtem, nadrukiem, ale przede wszystkim sztywnością. Są bardzo tanie oraz mają tendencję do gubienia się poprzez wpadanie za łóżko, na którym do późnych godzin nocnych będziesz z pewnością sobie grywać.

Zalecam więc zakup kilku piórek o różnych sztywnościach. Dzięki temu przekonasz się, którym z nich gra Ci się najwygodniej.

Trzymadełko (uchwyt) do piórek

Trzymadełko do piórek

Zwykle początkujący tego nie kupują, gdyż nie chcą oszpecać swojej nowiutkiej gitary przez przyklejanie do niej czegokolwiek, tym bardziej tak odstającego jak to. Ale po pewnym czasie, gdy pogubisz już wiele piórek lub będziesz spędzać dużo czasu na ich poszukiwania w domu, to być może zechesz mieć coś, co ułatwi Ci ich utrzymanie w porządku. Więc może warto kupić to od razu?

Flet prosty

Nie będzie Ci do niczego potrzebny więc go nie kupuj. Fleciki czasem po prostu leżą blisko piórek, bo są niewielkie. Skup się na akcesoriach typowo gitarowych.

Stojak lub wieszak

Jeżeli masz ochotę bardziej eksponować swoją gitarę to zamiast przechowywania jej w pokrowcu możesz zastanowić się nad zakupem stojaka lub wieszaka na nią. Wówczas każdy domownik będzie codziennie zachwycał się Twoim nowym hobby, nawet kiedy akurat nie będziesz w trakcie ćwiczeń.

Pasek

Używany przez gitarzystów podczas gry na stojąco. Jendak wydaje mi się, że wcale nie tak często gra się w ten sposób, więc pasek nie jest niezbędny.

Gitarzyści akustyczni nawet na koncertach często siedzą, to bardziej elektrycy skaczą z gitarą po scenie, więc wówczas paski się bardziej przydają.

Metronom

Metronom

Urządzenie mechaniczne służące do wystukiwania rytmu podczas ćwiczeń. Posiada wskazówkę, która się wychyla oraz skalę do ustawiania tempa. Jest stosunkowo drogi więc do ćwiczeń powinny spokojnie wystarczyć Ci programy komputerowe, które spełniają taką samą funkcję.

Stroik elektroniczny

Pozwala bardzo precyzyjnie nastroić gitarę, ale dla początkujących nie polecam, bo lepiej nauczyć się bez niego, a nuż natkniesz się gdzieś na gotową do gry gitarę nie mając przy sobie takiego stroika.

Samouczek do nauki gry

Warto poznać kilka punktów widzenia, więc jeżeli chcesz uczyć się całkowicie samodzielnie to możesz sobie taki kurs też nabyć.

Śpiewnik gitarowy

Jeżeli znajdziesz jakiś z piosenkami, które lubisz to jasne, czemu nie.

Krzesełko do gry

Pozwala wygodnie ćwiczyć grę na gitarze, ponieważ zawiera z reguły poprzeczkę, na której możesz postawić stopę, dzięki czemu gitarę trzyma się lepiej.

Obcinaczka do paznokci

Tego co prawda raczej nie kupisz w sklepie gitarowym, ale z przyrządem tym prawdopodobnie będziesz się od teraz spotykać częściej, ponieważ każdy gitarzysta dla swojej wygody i w trosce o gryf gitary powinien posiadać jak najkrótsze paznokcie.

Podsumowując: Kup obowiązkowo pokrowiec i kilka piórek. Co do pozostałych akcesoriów, to wybór należy do Ciebie.

Udanych zakupów!