Opanuj akordy barowe – bezpłatny kurs [ODBIERZ TERAZ]

Kupujemy gitarę akustyczną

Skoro już udało mi się Ciebie przekonać, że gitara akustyczna jest najbardziej odpowiednim instrumentem na początek, czas udać się do sklepu.

Najlepiej jest mieć do dyspozycji jakiegoś bardziej doświadczonego grajka, który doradzi Ci odpowiedni instrument. Zwróć mu tylko uwagę, aby przypomniał sobie swoje początki i wybrał gitarę dobrą dla nowicjusza, a nie dla siebie.

Jeżeli nie masz jednak w zanadrzu takiej osoby to nie szkodzi, oto kilka uwag, o których warto pamiętać wybierając akustyka.

Skarbonka

cena gitary - nie najtańsza i nie najdroższa. Unikaj gitar marki gitara, modele z najwyższej półki również mogą nie być na początek najbardziej odpowiednie (chyba, że cierpisz na nadmiar gotówki). Dla początkującego różnica między gitarą średniej klasy i przyzwoitej firmy a cackami Fendera czy Gibsona jest niezbyt istotna.



Ile konkretnie powinna kosztować dobra gitara? To zależy, ale powinno to być kilkaset złotych. Wielu gitarzystów odradza kupowanie nowej gitary tańszej niż 400zł, gdyż grozi to słabym brzmieniem, złym strojenie i w efekcie Twoim zniechęceniem do gry.

brzmienie gitary - to może też nie być najprostsze do oceny, dobrze poprosić kogoś żeby zagrał i kierować się subiektywnymi doznaniami. Jednym ze sposobów oceny jest jakość flażoletów. Co to takiego? To dźwięki wydobywane w ten sposób, że nie przyciskasz struny tylko lekko dotykasz ją palcem a następnie drugą ręką trącasz. Oczywiście trzeba wiedzieć gdzie dotknąć, najlepiej dokładnie nad dwunastym progiem (najczęściej oznaczonym dwiema kropkami). To mój ulubiony test, być może dlatego, że wszyscy bardziej doświadczeni koledzy, którzy "się znali" zawsze twierdzili, że na mojej gitarze flażolety brzmią wyjątkowo ładnie :) Duży wpływ na brzmienie gitary ma materiał, z jakiego jest ona wykonana. Zależności są dość skomplikowane i najlepiej mimo wszystko przekonać się na własne uszy.

Widok gryfu gitary

wykonanie gitary - przyjrzyj się dokładnie instrumentowi, czy nie ma przypadkiem jakichś widocznych wad, czy stroiki nie są luźne. Jeżeli natomiast chodzi o krzywiznę gryfu, to powinien być on delikatnie wklęsły (bo struna wibruje bardziej na środku niż na końcach), po przyciśnięciu struny na pierwszym i ostatnim progu, na środku powinna być niewielka szczelina. Oprócz tego odległość strun od gryfu nad dwunastym progiem nie może być większa niż kilka milimetrów, aby dociskanie strun nie wymagało zbyt dużej siły.

wygląd gitary - ma to istotne znaczenie, w końcu ten instrument będzie Twoim sposobem na wyrażanie siebie, musi więc posiadać walory estetyczne, pasować do Ciebie i po prostu się podobać.

wielkość pudła rezonansowego - oprócz najczęściej spotykanej standardowej wielkości, można spotkać gitary akustyczne z powiększonym pudłem (tzw. jumbo) i z mega wypaśnym super powiększonym (super jumbo). Jak wiadomo pudło wzmacnia dźwięk, więc im ono jest większe tym gitara będzie grała głośniej, a dźwięki będą wybrzmiewały dłużej (czyli nie będą tak szybko cichły). No ale zawsze jest coś za coś - większe pudło może Ci być trudniej objąć, szczególnie jeżeli masz krótkie ręce, dlatego najlepiej jest się do kupowanej gitary przymierzyć. Poza tym gitara z wielkim pudłem może być mniej poręczna przy przenoszeniu i wypadach za miasto, za to każdy z daleka będzie Cię rozpoznawać.

wycięcie w pudle rezonansowym (Cutaway) - niektóre gitary coś takiego posiadają. Wówczas pudło nie jest symetryczne, tylko z jednej strony wycięte. Wycięcie to umożliwia sięgnięcie do dalszych progów, co jest istotne jeżeli chcesz grać solówki. Tylko skąd Ty na początek masz wiedzieć, czy chcesz grać solówki? Zrób tak - jeżeli gitara z wycięciem Ci się podoba i nie jest wiele droższa od gitary bez, to lepiej weź wyciętą.

szerokość gryfu - gitary akustyczne i tak mają węższe gryfy niż klasyki, ale jeżeli masz krótkie palce to mimo wszystko warto zwrócić na to uwagę i może wybrać taki model, który nie będzie sprawiał Ci problemów.