1

Temat: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

Zrobiłem ten tutorial z myślą o początkujących gitarzystach.

[video]http://youtu.be/4l0nyM4ungg[/video]

Piszę o tym do was ponieważ jestem przekonany, że mój filmik może okazać się pomocny.
Koncept który tłumaczę w tym filmiku nazywam "sztuczką" żeby zasygnalizować, że nie jest to regularny, szkolny system nauki lecz raczej jedno pojedyńcze doświadczenie.

Uczę zresztą czegoś niezwykle prostego i podstawowego. Jak znaleźć siedem podstawowych nutek: c,d,e,f,g,a,b - na gryfie gitary. (używam angielskiej terminologii: c,d,e,f,g,a,b. W Polskiej i Niemiecjkiej tradycji: c,d,e,f,g,a,h,c. To "h" zamiast logicznego "b" bierze się  stąd, że jakiś średniowiecznu mnich - kopista pomylił się przepisując nuty i zamiast "b" napisał "h".)

W gruncie rzeczy to tak jak gdybym chciał nauczyć was gry na cymbałkach. Tam też mamy siedem nutek z tonacji C. Dziecinada. Tylko, że grając na cymbałkach "widzi" się te nuty i można w nie walić pałeczką tymczasem spotkałem niewielu gitarzystów (mówię o amatorach) którzy potrafili by te nuty bez wahania znaleźć na gryfie gitary.

Tym bardziej, że lekcja zrobiona jest na podstawie naturalnej skali C - dur / A - mol (te dwie skale są identyczne) ale przez zwykłe przesunięcie pozycji na gryfie gitary osiągamy automatycznie wszystkie inne skale.

Przyznaję, że mój koncept nie jest żadnym "odkryciem Ameryki" ale jak by nie było może pomóc odkryć duży obszar niezbędnej wiedzy na waszym muzycznym horyzoncie.

Żeby lepiej zrozumieć czym jest ta lekcja musicie wiedzieć, że ja nie potrafię (tak naprawdę) grać na gitarze. Tylko dzięki tej "sztuczce" nagle "nauczyłem" się grać! I to jest moim zdaniem cała rewelacja tego filmiku.

Ta umiejętność "rzeźbienia" na gitarze do jakiegokolwiek podkładu jest przecież bardzo sympatyczna. Nie muszę wam tego chyba mówić.


Następny filmik to w gruncie rzeczy "odrzut". (outtake) Polecam go tylko tym rzeczywiście zainteresowanych moim konceptem. Zrobiłem go planując mój tutorial. Później zrezygnowałem z pomysłu, żeby użyć go jako wstępu mojego tutorialu ponieważ był zbyt długi i epicki nawet jak na moje amatorskie warunki. Pomimo tego chciałbym go wam pokazać trochę jako żart ale jeszcze bardziej ponieważ wciąż jeszcze wierzę wę wszystko o czym tam mówię.

A mówię tam z wielkim przejęciem o moim pomyśle bo powiem wam szczerze że było to dla mnie całkiem niezwykłe odkrycie. Całe życie nie mogłem pojąć jak gitarzyści improwizują a tu nagle wpadł mi pomysł jak to ogarnąć - i w pięć minut później moja żona która grała i śpiewała jakiś kawałek i do którego ja zacząłem rzeźbić na drugiej gitarze odwróciła się zdumiona: "Janusz, ty potrafisz improwizować" (a znamy się już bardzo długo, stąd to zdziwienie)

[video]http://youtu.be/-QzXIP6wcew[/video]

Życzę wam takiego przeżycia. Gdyby udało mi się komuś w tym pomóc: cała radość po mojej stronie

2

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

Ciekawe...Do tej pory podczas mojej nauki gry na gitarze nie specjalnie interesowała mnie improwizacja, aż do teraz. Przyznam, że na prawdę mnie zaciekawiłeś.
Zacznę powoli zagłębiac się w ten temat zaczynając od twojej lekcji smile

3

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

bardzo mnie to cieszy. Planuję następną lekcje w której pokażę, że gdy potrafisz grać te pozycje to możesz zagrać ze słuchu praktycznie każdą melodię. Jedynym warunkiem jest, że wiesz od której nuty ta melodia się zaczyna oraz, że melodia ta jest złożona z siedmiu nut.

4

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

bardzo dobry poradnik dla początkujących, naprawdę łatwiej wytłumaczyc się już tego nie da, gratulacje wink
od siebie dodam, że jeżeli ktoś ma zamiar zapisac do prywatnej szkoły muzycznej, to niech od razu się do tego przyłoży przed przystąpieniem, zaoszczędzi pieniądze za pierwsze 2-3 lekcje ;P

5

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

Powinniście ten poradnik opublikować w jakimś magazynie dla początkujących gitarzystów albo na jakimś portalu przekleić, bo czegoś takiego szukałem a ten jest najbardziej do rzeczy napisany - Lubię to smile

6

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

Na tej samej zasadzie zrobiona jest lekcja Improwizacja na gitarze

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

7

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

Pracuję nad następnym filmikiem. Koncept jest ten sam (czyli: 7 nut, 6 pozycji) Tym razem podaję kilkanaście melodii w pierwszej pozycji (wszystkie zaczynają się od nuty C. Zadaniem ucznia będzie zatrzymanie filmiku (po wysłuchaniu danej melodii) i zagranie jej we wszystkich innych pozycjach ze słuchu. Mam nadzieję że "się przyda".

8

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

A ja mam pytania co do proponowanego przez niemalże wszystkich uczenia się skal pozycjami.

Jakie to daje korzyści oprócz tego, że mamy całą oktawę pod ręką? Jeżeli jesteśmy ograni to i tak skaczemy z pozycji na pozycję, a czasem nawet nieświadomie zatrzymujemy się w jednej i tam rozwijamy swój jakiś tam wymyślony temat.

Nigdy w ten sposób się nie uczyłem. Zawsze znając dźwięki przyzwyczajałem się do skakania po strunach na całym gryfie przy okazji przyswajając sobie interwały skali gdybym zapomniał gdzie jest kolejny dźwięk na innej strunie. Dla mnie na początku załóżmy pentatonika e-moll nie była złożona z e, g, a, h, d, tylko z dźwięków na trzecim, piątym, siódmym, dziesiątym i zerowym progu struny e1, na następnej wszystko przesunięte o 5 i tak dalej.

Czy dla kogoś to może mieć znaczenie? Jakieś argumenty przemawiające za tym, że uczenie się pozycjami jest lepszym pomysłem?

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

9 (edytowany przez tykogo 2012-05-22 13:48:18)

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

Szczerze mówiąc sam nie wiem. Podejrzewam, że koncept grania w pozycjach jest jednym z wielu sposobów. No i rzeczywiście - im lepiej te pozycje znasz tym bardziej zaczynasz je "mieszać". Ale myślę, że gdybyś był początkującym gitarzystą i gdybyś zadał sobie pytanie: w jaki sposób mógłbym nauczyć się jak znaleźć siedem podstawowych nut na całym gryfie mojej gitary? - to koncept grania w pozycjach na pewno okazał by się skuteczny.

Wiesz, nie znam się na tyle, żeby arbitralnie stwierdzić który z tych wielu "sposobów" jest lepszy czy gorszy, ale na pewno mogę powiedzieć, że granie w pozycjach jest w sumie logicznym rozwiązaniem.

10

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

Znaczy wydaje mi się że maniera nauki skal w pozycjach pochodzi ze szkoły muzycznej, no bo jak inaczej ogarnąć pięciolinię i grać a vista (czy jakoś tak to się pisze) jak nie grając w jednej pozycji? Znaczy w sumie nie wiem, bo do muzycznej nigdy nie chodziłem, ale wydaje mi się że tak jest.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

11

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

tak, czy inaczej uważam, że to proste ćwiczonko nie powinno nikomu zaszkodzić:

[video]http://www.youtube.com/watch?v=EhWmfEE8 … ure=colike[/video]

12

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

tym razem: jak w dziesięć minut nauczyć się podstawowych elementów bluesowej solóki:

[video]http://youtu.be/OZ6mgssmzw8[/video]

13 (edytowany przez Ziemian 2013-03-16 13:25:16)

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

Bardzo dobry materiał edukacyjny, jasno wyłożone podstawy, świetny montaż. Jedno "ale", co do długości filmu, która może zniechęcić. Wg. mnie wywiad można było zamieścić osobno, a już na pewno wyciąć końcówkę gdzie przez dłuższą chwilę leci podkład, a obraz "stoi". Taki mały minusik wink
Proponuję przykleić wątek. Kto popiera?

14

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

dzięki smile tak jak powiedziałem w tym moim niby wywiadzie będę starał się wyprodukować serię z zagrywkami. Zagrywki będą albo podarowane mi przez gitarzystów wspierających ten projekt albo podpatrzone na youtube ale sposób zaprezentowania będzie mój własny.

"Wywiad" ze mną jest tylko i wyłącznie, żeby zareklamować książki Josepha Alexandra (którego babcia jest Polką z Krakowa) Dostałęm od niego akompaniament który użyłem w moim filmiku. Wpierw zrobiłem to stojąc samemu przed kamerą ale tak słabo to wyszło że poprosiłem Bonę o ten sfingowany wywiad.

Muzyka na końcu jest dla tych zapaleńców którzy chcieli by od razu wybróbowac te schematy.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie i przyjazną krytykę.

15

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

Ekstra, pisałem długiego ładnego posta, ale wylogowało mnie, nie dodał się, a ja go w całości straciłem, dlatego napiszę krótko co mi się nie podoba.

Po pierwsze- w pewnym momencie jest powiedziane, by zagrywki zaczynać i kończyć dźwiękiem tonalnym - nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Dlaczego niby?

Po drugie - jest powiedziane za dużo. Wg. mnie każdy powinien sam odkrywać pentatonikę ogrywając ją i starać się zrozumieć bluesa słuchając jej. Dlatego podarowałbym sobie np. mówienie o delikatnym podciągnięciu tercji małej. W poradniku ostatnio słyszałem jak gość mówił które dźwięki brzmią dobrze podciągane, a które nie. Nawet nie wiem jak to skomentować.

Po trzecie - klasyczne vibrato (wzdłuż struny) stanowczo nie brzmi bluesowo. Raczej "standardowe" elektryczne vibrato (grzbiet dłoni oparty o gryf, poruszamy strunę w poprzek tegoż gryfu), ewentualnie jak BB king ("wkręcając" palec w strunę), albo jak Clapton dotykając tylko palcami strunę którą się porusza.


Ale mimo wszystko wykonany kawał dobrej roboty.

Pozdrawiam serdecznie.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

16

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

szkoda że cię wylogowało. Znam dobrze to uczycie. Niektóre teksty mogą powstać tylko na tej pierwszej spontanicznej energi. Są praktycznie niepowtarzalne.  Dzięki za napisanie jeszcze raz, nawet jeżeli to już nie jest ten pełen tekst.

Dzięki za wszystkie uwagi krytyczne.

Oraz za "mimo wszystko dobry kawał roboty". Bardzo sobie to cenię.

17

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

Zastanawiało mnie skąd taki fajny montaż i w ogóle dobrze przemyślany pomysł na filmik.

Wyjaśniło się jak zobaczyłem ilość filmów przez Ciebie wrzuconą na youtube, ale znowu zastanawia mnie coś innego. Jeśli mogę wiedzieć - jesteś Polakiem uczącym w jakieś szkole w Niemczech? Niemcem z dobrze opanowanym polskim? Polakiem uczącym w szkole z niemieckimi dzieciakami?

A i co do tego vibrata tam u góry - nie dopisałem, że WG. MNIE to nie brzmi bluesowo. Zgodnie z zasadą z punktu pierwszego - każdy niech sobie gra to, co mu pasuje i nie ogranicza się jakimiś sztywnymi regułami.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

18

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

Z przyjemnością odpowiem na to pytanie: Jestem Polakiem. Urodziłem się w Ostródzie ale ostatnie pięć lat w Polsce spędziłem w Poznaniu. (walcząc z komuną) Uciekłem (wtedy z kraju się uciekało) kilka miesięcy po zakończeniu stanu wojennego w sierpniu 1984 roku. Wylądowałem w zacisznym miasteczku Münster (mój znajomy studiował tu teologię) i chociaż właściwie marzyło mi się wyjechać do Stanów - to mieszkam tutaj już około trzydziestu lat. Po wielu przygodach zostałem w końcu trenerem medialnym i prowadzę warsztaty medialne w dwóch tutejszych szkołach średnich. Moja żona jest Niemką ale uczy się (niezbyt pilnie) po polsku. Mój syn spędził rok w Polsce i nauczył się mówić po polsku. To dla nich w pierwszym rzędzie produkuję filmiki po polsku z polskimi i angielskimi podpisami. Mam nadzieję, że pomoże im to w nauce języka polskiego.

To tak w skrócie.

Jeszcze jedno: kupiłem sobie gitarę gdy miałem 15 lat. Nigdy nie nauczyłem się dobrze grać (w sensie: improwizować). Przekonany, że nie mam talentu przestałem grać w ogóle. Dwa lata temu ktoś mi pokazał "sztuczkę" na pianinie. Otóż jeżeli grasz pewną progresję akordów (dzisiaj wiem, że jest to po prostu progresja w tonacji a-moll) to możesz grać na wszystkich białych klawiszach i zawsze jakoś pasuje. Ma się wręcz wrażenie, że potrafi się improwizować.
Byłem tym tak zafascynowany, że przełożyłem sobie te białe klawisze na gryf gitary. (opowiadam o tym w moim filmiku "jak nauczyć się improwizować w 5 minut")
I tak zaczęła się moja przygoda z gitarą. Ale do dzisiaj nie twierdzę, że potrafię grać na gitarze. Uczę się i (co jest w naszych czasach bardzo popularne) jak tylko się czegoś nauczę robię o tym filmik.

I jeszcze jedna ciekawostka: ta dziewczyna która zadaje mi pytania jest uczennicą w naszej szkole. Jej mama jest Polką ale urodziła się w Niemczech i jej naturalnym językiem jest niemiecki. Mówi bardzo ładnie po polsku ale gdyby miała przeprowadzić normalną rozmowę to bardzo szybko by było słychać, że nie jest z Polski.

19

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

Jest pewna złota zasada odnośnie improwizacji, mianowicie: "Nic co brzmi dobrze nie jest zabronione" wink

Zamykanie frazy w ryzach toniki dość mocno ogranicza. Zgadzam się co do tego, że niekoniecznie należy od niej rozpoczynać i na niej kończyć. Są jednak dźwięki, których nie należy podkreślać w improwizacji: dla bluesa "blue note", natomiast dla skal modalnych tzw. "avoid note".
Nie brzmi dobrze jeśli zatrzymamy się na nich, lub podkreślimy je jakoś szczególnie.

20

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

mam teraz dwóch gitarzystów z Lublina. Mam nadzieję, że pokażą mi parę zagrywek smile

21

Odp: Jak w 5 minut nauczyć się improwizować na gitarze

Jeśli stworzysz coś nowego to zamieść tutaj, chętnie obejrzę wink

btw. Smutno mi z tego powodu, że w mojej okolicy nie ma gitarzysty z doświadczeniem, u którego mógłbym pobrać lekcje, lub chociaż znajomego z podobnymi zainteresowaniami.
Nie ma do kogo nawet gęby otworzyć w tej kwestii.