1

Temat: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Tutaj możecie zadawać pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

2

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Witam, mam pytanie. Zauważyłam, że niektóre chwyty są inne dla gitary klasycznej i akustycznej np. E-dur. Czy jeśli zagram chwyt dla akustyka na klasyku to będzie to brzmiało źle? Rozumiem, że różnica jest w brzmieniu.

I chcę dodać, że gram na gitarze od 3 tygodni, więc proszę wybaczyć, jeśli pytanie jest niedorzeczne :]

3

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

OK, wybaczam ;-)

Chwyty nie różnią się niczym między gitarą akustyczną a klasyczną, jeżeli chodzi o ułożenie palców. Mogą brzmieć troszkę inaczej, bo gitary te mają różne struny, ale na tym różnice się kończą.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

4

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Hm chciałam zapytać o chwyty - nie są one podstawowe, ale nie wiem w jakim innym temacie umieścić ten post. Nie wiem co oznacza, jeśli w miejscu chwytu jest wpisane Fis albo fis? Chciałabym się też dowiedzieć co oznacza taki zapis: d (e), czy może to, że można zagrac d-moll albo e-moll??

5

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

dołączam się do pytania smile

Squier Affinity Stratocaster + Kustom KG 112 FX
http://www.lastfm.pl/user/lucky3311 -  zapraszam!

6

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Małymi literkami oznaczamy chwyty molowe, a dużymi durowe. Czyli fis to będzie fis-moll, a Fis to będzie Fis-dur.

Natomiast co do zapisu w nawiasie to nie jestem na 100% pewien, ale chyba będzie to oznaczało, że masz zagrać akord d-moll, ale bez pomijania strun E6 i A5, czyli uderzając przez wszystkie struny od najgrubszej do najcieńszej (bo normalnie czysty akord powinien zaczynać się od prymy, czyli pierwszego dźwięku, czyli w tym przypadku d). Czyli skoro zaczynasz nie od dźwięku d, tylko od e, to może stąd właśnie to e w nawiasie. Tak mi się wydaje :-)

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

7 (edytowany przez Vaquen 2008-12-23 22:31:03)

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Wiem, że chyba w trochę złym miejscu ale lepszego miejsca nie znalazłem, a pytania mam:

-Czy w Tabelce chwytów gitarowych (co ją można jako GIF'a lub PDF'a ściągnąć) z Zasobów, to te liczby rzymskie na górze to numery palców?

-Czy tę Tabelkę mam 'czytać' jak tabliczkę mnożenia (na 'X')?

PzDr, Vaquen

PS: A tak w ogóle to witam, bo to mój pierwszy post... wink

I am a man who walks alone and when I'm walking a dark road at night or scrolling through the park...

8

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Te liczby rzymskie to numery progów na ktorych powinny byc palce.


A ta X sa po to zeby nie pisac np. A7 G7 C7 itp. poprostu X zastepuje literke z ospowiedniego rzedu.


Nie wiem czy dobrze to wytlumaczylem najwyzej ktos zrobi to lepiej tongue

9

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Ale nie... Pytam się czy mam tabelę na krzyż czytać... (tak tylko skrótem napisałem... wink)
Z góry THX

I am a man who walks alone and when I'm walking a dark road at night or scrolling through the park...

10

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Katuje, katuje te akordy, ale nadal nie umiem zagrać np. G czy C, żeby czysto brzmiało bez żadnego brzęczenia, są na te dociskanie jakieś treningi, bo trochę mi to koślawo idzie.
Czy może wyrobie się z czasem jak będę namiętnie trenował akordy, trochę to ostudziło mój zapał do gitary, bo te dociskanie to mój największy problem ;/

Pozdrawiam.

11

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Gram narazie 3 tygodnie ale według mnie to niektóre chwyty są nie do wykonania. Za mało palców (sie nie znam)

Angus Young The Best

12

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Zamiast marudzić ćwiczcie wytrwale :-)

Wszystko jest do zagrania i do chwycenia, a G czy C to absolutna podstawa, która z czasem stanie się banalnie prosta.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

13

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

No ja mam problem bo i lat mi przybyło i na starość smile)chcę się nauczyć grać. W czasie tych chwytów moje opuszki palców przyciskają sasiednia strunę i jajka wychodzą, żeby tak nie bylo to muszę strasznie palce gimnastykować a o tm by przestawiać z jednego chwytu na drugi to ojej.Jak to mozolnie trwa.Mam gitarę od 15 stycznia.

"Masz problem? To bardzo dobrze." Napoleon Hill

14

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Może masz za grube palce?

Angus Young The Best

15

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

nie mam grubych są grubsze jak widzialam u  innych, ale sztywne i za bardzo je kładę na strunach

"Masz problem? To bardzo dobrze." Napoleon Hill

16

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Bedziesz ćwiczyć to bedzie dobrze.

Angus Young The Best

17

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

A poza tym nie wszystko od razu wychodzi wink

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

18

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Musisz ćwiczyć ... ćwiczyć aż wyjdzie

19

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Nie rozumiem za bardzo, o co ci chodzi. Piszesz, że prawą dłonią dotykałeś gitary, czy lewą?

20

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

A kto powiedział, że nie można dotykać gitary lewą dłonią podczas grania? smile

Graj tak, jak ci wygonie, ale staraj się nie pogłębiać manier, które będą ci przeszkadzały za jakiś czas. Popatrz, że każdy słynny gitarzysta przyjmuje swój własny styl grania, ale też swój własny styl trzymania instrumentu.

21

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Ale to nie wynika z tego, że ktoś nas zmusza do takiego ustawienia dłoni. Opuszczanie kciuka niżej daje większy zasięg palców, ale to jest dosyć naturalny odruch w przypadku grania trudnych pozycji. Jeśli lepiej ci się gra niektóre akordy, czy skale trzymając gryf na tak zwanego "Hetfielda", to tak właśnie graj, ale musisz wiedzieć, że niektóre pozycje łatwiej ci się będzie grało trzymając kciuk niżej i dając większe pole manewru palcom na podstrunnicy.

22

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Czy ktoś mi może zdradzić jak wygląda chwyt D5? Bo szukałam i znalazłam tylko jakieś D5+ i D5-. Z góry dzięki.

23

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

D5 to będzie power chord D. To mi przypomina, że miałem dopisać do kursu o power chordach... wink

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

24

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Ja mam prośbę czy ktoś mógłby rozpisać jak wygląda chwyt Cadd9, bo niegdzie nie moge znaleźć

25

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

To jak szukasz? Po wpisaniu w Google wyskakuje od razu.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

26

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

A jak ten power chord wygląda?? I z niecierpliwościa czekam, aż pan coś o tym napisze, bo to czarna magia dla mnie jest...

27

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Właśnie zamieściłem nowy temat: Power chords.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

28

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Ok. Dziękuję smile

29

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Ja także mam pytanie otóż w tym temacie jest do pobrania taki plik [rozpiska] akordów w formacie pdf, no i mam pytanie czy tamte powtarzające się chwyty np. C,C; G,G,G  to są poprostu różne warianty chwytów np. C - dur? Czy co?

we need to sound!!

30

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Dokładnie tak, są to różne warianty tak jak jest to przedstawione w temacie.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

31 (edytowany przez wierci 2009-04-11 10:17:57)

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Tylko szkoda że nie ma tam wszystkich... sad ale za to na stronie w temacie Chwyty na gitarę jest taki fajny bajer że wybiera się dzwięk np. C i wybiera się czy ma być moll czy dur i po wybraniu pokazuje się tenże chwyt. smile To sobie najwyżej je spiszę.

we need to sound!!

32

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Ale nie musisz nic spisywać, przecież masz tam tabelkę chwytów do wydruku, która powinna Ci spokojnie wystarczyć smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

33

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

W tym pdf'ie są te najpowszechniej używane chwyty, nie ma tam wszystkich, bo jest ich cała masa, których początkujący zwyczajnie nie wykorzystują.

34

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

a ja mam pytanie,
od razu mowie ze umieszczam je w złym temacie, ale nie potrafię robić takich ładnych tytułów wątków - z linkiem do zagadnienia... :] ja w sprawie "budowy akordów"
artykuł rozjaśnił mi wiele w kwestiach związanych z teorią akordów (akordów takich jak D7 czy C7+), tylko mam pytanie... jak można "na palcach" dojść do akordów typu D/A, a7sus4, Fmmaj7 czy innych kwiecistych wzorków? :]
od razu zaznaczam że dopiero raczkuję w teorii muzyki, ale robię co mogę by stanąć na równe nogi i ruszyć z kopyta :]

ps. dzień dobry wieczór wszystkim, z racji że to mój debiut na forum :]

35

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Na początek to chyba powinienies uczyc sie grac takich akordow jak G, C , D (te najprostsze) i je szybko zmieniac, potem sie martwic jak zagrac chwyt np a7sus4. Witamy na forum

Angus Young The Best

36

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Zapomniałem dodać na forum wątek z pytaniami do tego tematu, dlatego dla porządku proszę o zadanie tego pytania raz jeszcze w nowo utworzonym wątku:
http://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/f … A%B3w.html

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

37

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Dawisiek21 napisał/a:

Na początek to chyba powinienies uczyc sie grac takich akordow jak G, C , D (te najprostsze) i je szybko zmieniac, potem sie martwic jak zagrac chwyt np a7sus4. Witamy na forum

a dziękuje za powitanie :] jestem nowy na forum, ale już pewien kontakt z wiosełkiem miałem :] teraz po prostu chce się dokształcić od strony teoretycznej, bo zawsze waliłem w struny "na ciemno" :] znaczy się, grałem z akordów czy tabów, ale nie wiedziałem skąd się wzięły w ogóle akordy i na jakiej podstawie się je tworzy, nie znałem dźwięków na gryfie itp itd :] najwyższa pora się dokształcić wink

a co do nowego tematu, zamieściłem tam swoje pytanie :] wybaczcie ze poskąpiłem jednak przy tym oryginalności wink
pozdrawiam :]

38

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Witam wszystkich,
to mój pierwszy post na tym forum. Gram na gitarze od 5 dni, przerobiłem kurs do akordów włącznie i mam pytanie odnośnie chwytów. W kursie przykładowe melodie i akordy mają oznaczenia których palców używać do przyciskania poszczególnych strun. Niestety tabulatury które znalazłem w internecie nie posiadają takiego "ułatwienia". Czy mam rozumieć że każdy gitarzysta wyrabia sobie własny styl przyciskania strun? To znaczy przyciskać struny tymi palcami którymi mi najwygodniej? Czy też jest na to jakiś konkretny "wzór"?

Przepraszam jeżeli pytanie jest głupie ale jeszcze jestem zielony smile

Panie Darku, kurs świetna sprawa, nie sądziłem że po 5 dniach zagram proste melodie, dosłownie nie mogę się oderwać od gitary choć nie czuję palców lewej dłoni.

Pozdrawiam

"Jedno życie - jedna szansa"

39

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Dokładnie tak - przyciskamy struny jak nam najwygodniej smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

40

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Witam, mam pytanie czy istnieje chwyt zapisany literką k? Taki zapis napotkałem ucząc się grać jedną piosenkę.