1

Temat: Pytania do tematu Zapis nutowy

Tutaj możecie zadawać pytania do tematu Zapis nutowy.

Od razu zaznaczam, że ekspertem w tym zakresie nie jestem, podstawy znam i właśnie je tam opisałem ;-)

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

2

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Witam. Jestem początkującym i chciałbym prosić o podanie propozycji jakiś książek bądź adresy stron, w których czytanie nut będzie rozpisane tak, by osoba nie wiedząca nic o gamach i tonacjach zrozumiała wszystko i mogła się tego nauczyć. Wszystkie działy na tej stronie są bardzo pomocne, jednak co do nut jednak będę potrzebował dodatkowej pomocy ;]

3

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Ja mam takie coś, jest tam rozpisana dokładnie teoria(niestety nie wszystko od razu można  zrozumieć, kurs bardziej tłumaczy) ale akurat co do nut to jest w miarę zrozumiale napisane. Jest to taki samouczek

Tytuł mówi "Gitara dla każdego"
Wydawnictwo to chyba Rifff
www.riff.net.pl, możesz to sprawdzić smile

"Naszą największą zaletą nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że zawsze potrafimy się podnieść." Ralph Waldo Emerson
--------------------------------------------------
Schecter Diamond Series Omen 6 i Fender Frontman 25R smile

4

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

To tak jakbyś chciał iść do liceum z pominięciem podstawówki i gimnazjum, gamy i tonacje musisz znać żeby czytać nuty.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

5

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Darek ma rację, bez znajomości gam i tonacji  w nutach ani rusz big_smile

Więc radzę Ci przerobienie też kursu smile

"Naszą największą zaletą nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że zawsze potrafimy się podnieść." Ralph Waldo Emerson
--------------------------------------------------
Schecter Diamond Series Omen 6 i Fender Frontman 25R smile

6

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

W razie czego mogę trochę pomóc, gdybyś miał problem z rozgryzieniem czegoś:) Oczywiście teoria z tej strony to minimum, podstawy które musisz rozkminić, bo ciężko będzie ruszyć dalej.

7

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Ok, spróbuję się jeszcze raz wgryźć w materiały kursu. Mam tylko pytanie - jak określić gamę tylko za podstawą nut? Czy tylko za pomocą krzyżyku i bemola czy też np. od miejsca najniżej położonej czy najwyżej nuty na pięciolinii? Jak się domyślam, powinienem się nauczyć jaki dźwięk przypadają na każdą strunę na danym progu...

8

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Jeśli nie ma nic, to C dur/a moll. Jeśli są krzyżyki/bemole... to jak będę bardziej ogarnięty czyli może jutro bym rozpisał jaka gama przy jakiej ilości krzyżyków lub bemoli.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

9

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Hm...a czy tego właśnie przypadkiem nie ukazuje koło kwintowe?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%82o_kwintowe

Wiem, że to może służy do czego innego, ale można z tego odczytać która gama to ile krzyżyków czy bemoli.
smile

"Naszą największą zaletą nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że zawsze potrafimy się podnieść." Ralph Waldo Emerson
--------------------------------------------------
Schecter Diamond Series Omen 6 i Fender Frontman 25R smile

10

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

C, C#(Db), D, D#(Eb), E, F, F#(Gb), G, G#(Ab), A, A#(B), H, C1... itd. wink

Dzwięki w nawiasach, to druga opcja tych przed nawiasem tongue

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

11

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Oo dziękuję za te koło kwintowe. Dzięki temu coś zaczynam kumać smile Jutro zabiorę się za rozpisania kilku gam na tabulaturę, zobaczę co z tego wyniknie. Dziękuję wszystkim za pomoc ;]

12

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

O coś w tym stylu mi chodziło, w książce miałem inaczej rozpisane, dzięki Grzesiek wink

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

13

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

spoko, dzwięki znam, bo uczyłem się parę lat gry na keyboardzie tongue

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

14

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

w takim razie nie powinieneś mieć problemów z czytaniem nut ;] wystarczy nauczyć się jeszcze dźwięków na gryfie i problem z głowy ^^

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

15 (edytowany przez grzesiek2805 2010-01-02 23:46:58)

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Z czytaniem nie mam, raczej z tym drugim tongue tzn, ujmę to tak, jesli zadałbyś mi jakiś dzwięk, abym go znalazł na gryfie to go znajdę (wystarczy wiedzieć jaki jest dzwięk na pustej strunie, a potem tylko sobie idziesz progami po kolei i tak można znalezć), ale tak na wyrywki to nie bardzo, chyba ze na strunach E6 i A, bo tam na dzwiękach opierają się wszystkie chwyty barowe więc tu nie miałbym problemu. Czyli wychodzi na to, że to lepszy sposób na improwizowanie niż uczenie się skal smile więc muszę się wziąć za uczenie poszczególnych dzwiękow na gryfie, na reszcie strun tongue

EDIT:
Ej ale jazda - doznałem olśnienia xD
Jak grałem na klawiszach, to nie mialem problemu z improwizacją, bo dobrze znam dzwięki i umiałem dopasować do tonacji, więc jeśli będę umiał wszystkie dzwięki na gryfie tak jak na klawiatzurze, to będzie chyba łatwiejszy sposób na dopasowanie dzwięków i improwizację xD big_smile

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

16

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

hmm,jak np. uczysz sie gam durowych to tym samym uczysz sie skal jonskich smile

Vintage V100+Marshall VS100

17

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

no właśnie zastanawiam się czy znajomość wszysktich dzwięków na gryfie jest lepsza od uczenia się skal, bo tutaj ma się w sumie duże pole do popisu bez zbytniego uczenia się oczywiście imho wink

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

18

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Nauczylem sie calych jonskich i pentatoniki,ale pomyslalem sobie przed chwila ze tak czy siak dobre opanowanie dzwiekami na gryfie mi sie przyda,wiec ucze sie szybko operowac dzwiekami na gryfie.Jak sie umie dobrze operowac dzwiekami na gryfie,to potem wystarczy spojrzec na dzwieki w gamie/skali i tyle big_smile

Vintage V100+Marshall VS100

19

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

@grzesiek2805 jak poznasz wszystkie dźwięki na gryfie i i będziesz z nimi improwizować to i tak będziesz korzystał ze skali ... chromatycznej ;] tylko w twoim przypadku nie będziesz już musiał się uczyć który dźwięk pasuje do którego big_smile

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

20

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

A czy jest to Temat o improwizacji czy może o  nutach?:D

"Naszą największą zaletą nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że zawsze potrafimy się podnieść." Ralph Waldo Emerson
--------------------------------------------------
Schecter Diamond Series Omen 6 i Fender Frontman 25R smile

21

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

o nutach ale to się trochę wiąże ;] jak ktoś umie grać na gitarze z nut to teoretycznie korzysta ze skali chromatycznej ^^

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

22

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

No tak,ogolnie to bardzo duzo rzeczy w swiecie muzyki sie ze soba laczy,tylko ze nie wszystkie jeszcze widzimy smile.

Vintage V100+Marshall VS100

23

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

@lis1994 no tak, to bedzie w sumie skala chromatyczna, tylko przy znajomości dzwięków jest o wiele łatwiej smile

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

24

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

A czy z zapisu nutowego da sie przejsc do grania akordami? Na podanym przykladzie "happy birthday" odczytujemy podane dzwięki : g, g, a, g, c, h,..... czy idzie z takiego zapisu wywnioskowac jak grac to akordami, ktore dzwieki bylyby molowe, ktore durowe? Chyba ze nieco uproszczam sprawe i tak sie nie da:)

25

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Tak bezpośrednio dźwięków nie przełożysz na akordy, ale mając zapis nutowy masz informację o tonacji utworu i do niej możesz sobie dopasować akordy.

Może się też oczywiście zdarzyć tak, że na pięciolinii będziesz miał zapisaną grę akordami.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

26 (edytowany przez mikel1994 2012-02-17 18:58:52)

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Chciałbym pograć co nieco na klawiszach, a raczej nauczyć się, jednak tu się pojawiają pytania odnośnie zapisu nutowego.


Co jeżeli utwór jest napisany w trybie molowym? Czy zmienia się wtedy jedynie podejście kompozytora do pisania utworu, czy na pięciolinii jest to też zaznaczone? Czyli utwór w a-moll będzie napisany na pięciolinii tak jak utwór w c-dur, tylko sama kompozycja będzie miała charakter molowy?

Dlaczego na ścieżce basowej, pięciolinii zaczynającej się od klucza basowego, od pięciolinii basowej, czy jakkolwiek to nazwać, na pierwszej dodanej dolnej jest dźwięk e, a nie c, co byłoby bardziej logiczne?

No i cała masa reszty kluczy altowych, sopranowych i Bóg wie jakich jeszcze jest dla innych instrumentów/ludzi z tymi głosami, tak?

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

27

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Na dzień dzisiejszy z tego co mi wiadomo używa się tylko klucza wiolinowego i basowego wink

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

28 (edytowany przez Panki 2012-02-18 10:24:50)

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

mikel1994 napisał/a:

Dlaczego na ścieżce basowej, pięciolinii zaczynającej się od klucza basowego, od pięciolinii basowej, czy jakkolwiek to nazwać, na pierwszej dodanej dolnej jest dźwięk e, a nie c, co byłoby bardziej logiczne?

teraz jest logicznie wink
na basowej C 'razkreślne' znajduję się na dodatkowej kresce[jest jakaś fachowa nazwa?;o]  u góry, natomiast na wiolinowym znajduję się na dodatkowej kresce na dole, dzięki temu wszystko pięknie wygląda i jest jak najbardziej logiczne i przejrzyste ;P
poszukaj sobie rozpiski nut wraz z klawiszami dla fortepianu, tam wszystko ładnie to wygląda

jak dalej nie kminisz, to pisz postaram się to lepiej wytłumaczyc.

29

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Mam taką rozpiskę właśnie i w sumie na to w ten sposób nie spojrzałem ;D

Rozumieć rozumiem wszystko.

I teraz jeszcze jedno pytanie, grając z nut na gitarze gra się zazwyczaj tylko partię wiolinową? Czy obie <sic>?

Co do "dodanych" kresek - we wszystkich publikacjach które dotychczas spotkałem było "pierwsza dodana górna/dolna", więc raczej bardziej fachowej nazwy nikt nie używa.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

30

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

mikel1994 napisał/a:

I teraz jeszcze jedno pytanie, grając z nut na gitarze gra się zazwyczaj tylko partię wiolinową? Czy obie <sic>?

hmm jakby się tak zastanowic[nie jestem pewien] C razkreślne na gitarze znajduje się na strunie A na progu 3, więc raczej jeżeli chodzi o klucz basowy to taką partie gra gitara basowa. Ale zawsze możesz grac oktawę wyżej niż w oryginale

PS. keyboard? jaki? ;P

31 (edytowany przez mikel1994 2012-02-18 22:59:34)

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

No nie do końca keyboard, bo przez komputer na klawiaturze midi m-audio oxygen 61, sprzęt brata który niestety jest dj'em. Szczerze mówiąc wolałbym gitarzystę jakiegoś zespołu rockowego ;D

I teraz gdybym mógł prosić, po pominęliście jedno moje pytanko:

Co jeżeli utwór jest napisany w trybie molowym? Czy zmienia się wtedy jedynie podejście kompozytora do pisania utworu, czy na pięciolinii jest to też zaznaczone? Czyli utwór w a-moll będzie napisany na pięciolinii tak jak utwór w c-dur, tylko sama kompozycja będzie miała charakter molowy?


I w ogóle Panki widzę ogarniasz temat... Możesz mi wytłumaczyć dlaczego na keyboardach akordy G i C zaczynają się od tego samego dźwięku? Od kiedy gram na gitarze zawsze dla mnie CEG i GHD, a nie kurde w c-dur GCE. Dla mnie w ten sposób grany akord to już przewrót drugiego stopnia, więc...? Nie czaję.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

32

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Jak dokładnie rozróżniać inne tonacje niż C-dur ?   Rozumiem że dźwięki które odczytujemy z zapisu nutowego dopasowujemy na słuch i od razu musimy słuchowo wiedzieć w jakiej oktawie jest to grane, czyli mamy dodatkowo ćwiczenie słuchu świetnie wink 

Od razu zadam pytanie odnośnie gam, żeby się nie rozpisywać po całym forum

Jeśli mamy gamę A-dur skąd mam wiedzieć że c podwyższamy do c#    f do f#     g do g#

A w gamie np. G-dur mamy f# zamiast f      skąd to wiedzieć

33 (edytowany przez Dimmu Borgir 2012-12-16 18:25:38)

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Już zrozumiałem w gamach dźwięki bierzemy są dobierane z odległości półtonowych w Dur 

dźwięk bazowy - 2 półtony - 2 półtony - 1 półton - 2 półtony - 2 półtony - 2 półtony - 1 półton

Czyli w gamie C-dur

Dźwięk bazowy -   c    1 półton c#          2 półton d

34

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :-)

Zbuduj gamę G-dur zaczynając od dźwięku G, a zobaczysz jakie dźwięki się na nią składają.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

35 (edytowany przez Dimmu Borgir 2012-12-16 19:01:53)

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Dźwięki gamy G-dur

g  a  h  c d  e  fis g


fis na pięciolinii występuje co najmniej w dwóch oktawach a dorysowując dodatkowe linie w kilku to przy kluczu wiolinowym mam w każdej pozycji dźwięku f dać #     

W gamie A-dur

a h  cis d  e  fis gis  a

Czyli w miejscu gdzie występuje c mam postawić jeden krzyżyk, w miejscu gdzie jest f drugi krzyżyk i w miejscu gdzie jest g ostatni krzyżyk i wtedy mam oznaczoną gamę A-dur ?

36

Odp: Pytania do tematu Zapis nutowy

Dokładnie tak, przy czym oczywiście krzyżyki te stawiasz tylko raz przy kluczu.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów