81 (edytowany przez WiedźMatt 2009-12-28 01:00:25)

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Wycinaj, wycinaj, dla dobra nauki.

To takie pytanko: po co używa się skal i jaka jest różnica w grze jeśli stosujemy różne skale
(a dźwięki pochodzą z tej samej gamy, np. C-dur)? To kwestia przewrotów akordów że inny dźwięk jest pierwszy, czy jak, bo niespecjalnie łapię...?

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

82

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Bo widzisz,skale daja nam duzo mozliwosci,np. sa skale ktore swietnie pasuja do heavy-metalu,albo skale juz wyzej wymienione bluesowe,im wiecej skal umiesz tym masz szersze pole do popisu wink

Vintage V100+Marshall VS100

83

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Mam pytanie,mam np. Pentatonike C i dlaczego akurat ten uklad dzwiekow nazywa sie C a nie np. D czy E?

Vintage V100+Marshall VS100

84

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Bo zaczyna się od C wink

A jeżeli chodzi o skale to ja to rozumiem podobnie jak Nemoris, utwór może być ogólnie w danej gamie, ale skala użyta do improwizacji może zawierać tylko niektóre jej dźwięki (jak na przykład pentatonika), jak również dodane dźwięki spoza gamy (jak różne inne skale) i mimo to pasować do utworu, nadając mu specyficzny charakter.

Na przykład utwór Hey Joe, grany na gitarowym rekordzie guinessa zawiera pochód (tak to się chyba nazywa) po strunach basowych, będzie to bodajże na skali chromatycznej, czyli niby dźwięki występują spoza tonacji, a brzmi bardzo fajnie i jak najbardziej pasuje:

e|-------------------------------------------------------|
h|-------------------------------------------------------|
g|-------------------------------------------------------|
D|-------------------------------------------------------|
A|---3---------------2--3--4--5--------------4--5--6--7--|
E|------0--1--2--3---------------2--3--4--5--------------|
Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

85 (edytowany przez Nemoris 2009-12-29 19:25:06)

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Eee nie rozumiem,jak to zaczyna sie od C tongue?Przeciez np. pozycja pierwszego C na strunie H nie zmienia sie w pentatonice D.
A co do grania skal,to nawet czasem sie je laczy,ja na razie staram sie glownie grac wg jednej skali.Jesli chodzi o sama nauke to ja dopiero dzisiaj zauwazylem jakie  to wszystko jest proste,wystarczy zrozumiec "Mechanike" danego rodzaju skali.Nauczylem sie dzisiaj w przeciagu 30 min 4 skal,a na poczatku 30 min uczylem sie jednej skali.Teraz trzeba codziennie utrwalac smile

Vintage V100+Marshall VS100

86

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Ale pierwszy dźwięk skali to wówczas jest C, a w pentatonice D jest to D. Jak patrzysz na opalcowanie i rozłożenie dźwięków na gryfie to tego nie widzisz.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

87

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Strasznie to wszystko zaaaaaagmatwane @.@

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

88

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Nie, trzeba tylko trochę wprawy...
Ja mam zamiar zacząć się na poważnie uczyć gam po Nowym Roku.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

89

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Jedyna rzecz dla mnie niezrozumiala to to skad sie bierze nazwa skali tongue,reszta jest ok,trzeba po prostu cwiczyc jak z kazda rzecza.Jutro moze uda mi sie te 7 jonskich przerobic.

Vintage V100+Marshall VS100

90

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

mi to sie kompletnie w głowie namieszało jak wiedziałem o pentatonice a-moll i skali C-dur to spoko a teraz o jakichś jońskich , greckich mówicie. Ile tych skal wreście jest i jakich sie najlepiej nauczyć żeby zaimprowizować w tonacjach C,G,h,a,A,D  ???

"Live To Play Live"

91

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Skal jest w ch**.
Zalezy tez od rodzaju muzyki jakich sie najlepiej uczyc.Zeby zaimprowizowac np. w tonacji C-dur uczysz sie jakiejs skali z tej tonacji.

Vintage V100+Marshall VS100

92

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Skal jest bardzo bardzo dużo. Ale gdy wklepiesz sobie w głowę pentatonikę, skale jońską i chromatyczną to poznasz wszystkie dźwięki i nie będziesz później pamiętał, że jest coś takiego jak skala i tabulatura na której rozpisane są solówki tylko palce samę będą szły i wszystko sklei się w przysłowiową kupę:D

93 (edytowany przez stysiu15 2010-01-02 21:18:04)

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Do takiego poziomu to długo nie dojdę. Ja często gram w kościele i w domu dla relaksu  ;P

Ale kilku rzeczy nie rozumiem jak sie w to zagłębiam, przeczytałem cały temat i zastanawiam się np dlaczego skala f-moll jest na tej samej wyskości co skala A-dur albo dlaczego skala C-dur jest taka sama jak skala C Ionian Scale jeżeli to to samo to po co te głupie nazwy "dodatkowe" wprowadzać???

"Live To Play Live"

94 (edytowany przez polusia93 2010-01-02 22:05:16)

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Bo to nie ma znaczenia na jakiej wysokości się zaczyna. Jeśli masz skalę f-mol to musi ona zawierać dźwięki z gamy f-mol jeśli ja dobrze to rozumiem... i dlatego masz róźne pozycje, bo na gryfie masz dużo dźwięków które się powstarzają ileś tam razy:) DLatego Ci którzy umieją grać z nut i znają położenie wszystkich dźwięków płynnie, nie musza się uczyć skal bo wystarczy ze znają gamę i lecą po dźwiękach obojętnie w którym miejscu:)

95

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

ale czyli na 1 pytanie mam odpowiedź dzięki wink a reszta ??? a jest znacie stronke gdzie podane są dźwięki tych najczęściej używanych gam bo niechce mi sie i za dobrze nie umiem jeszcze tego określać tongue

"Live To Play Live"

96 (edytowany przez WiedźMatt 2010-01-02 23:38:05)

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Bo gama C jest taka sama dla Ionian C ale skala C i skala np. Ionian d to nie to samo. Ogólnie skale Ionian dla danej tonacji to to samo co gama durowa.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

97 (edytowany przez Nemoris 2010-01-03 12:09:50)

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

stysiu15 napisał/a:

a jest znacie stronke gdzie podane są dźwięki tych najczęściej używanych gam bo niechce mi sie i za dobrze nie umiem jeszcze tego określać tongue

Eee no ten,to bedzie
http://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/gamy.html
Znajomy mi kiedys podesłał,swietna strona,nie wiem czy znasz ;p.
Mysle ze to ci na razie wystarczy smile

Vintage V100+Marshall VS100

98

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

o  prosze thx bardzo smile)

"Live To Play Live"

99

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

A takie pytanie czy np wszystkie skale C obojętnie czy Ionian czy Dorian czy może Phrygian zawierają te same dźwięki ??? czyli skali C-dur i w takim razie czym sie one różnią jeśli zawierają takie same dźwięki??

"Live To Play Live"

100

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Zawierają inne dźwięki i tym właśnie się różnią.

C to nie znaczy, że C-dur, tylko że skala zaczyna się od dźwięku C.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

101

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

C jońska = D dorycka = E frygijska = F lidyjska = G miksolidyjska = A eolska = H lokrycka.

Jońska określa tonację durową, eolska molową. Tak jest najłatwiej.

Ogólnie nauczcie się C jońskiej, D doryckiej, G miksolidyjskiej i A eolskiej, one są "najważniejsze".

W tonacji przykładowo Dis-dur będzie

Dis jońska, F dorycka, B miksolidyjska, C eolska.

Pozdrawiam.

102

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Aha a w przypadku piosenki w skali C-dur można użyć dowolnej skali zaczynającej się od C???

"Live To Play Live"

103 (edytowany przez beatle 2010-01-14 19:36:21)

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Nie. mówiłem że jońska określa durową a eolska molową.

w przypadku C-dur używasz C jońskiej, D doryckiej, E frygijskiej, F lidyjskiej, G miksolidyjskiej, A eolskiej, H lokryckiej. A tak w ogóle to ćwiczcie na pentatonikach i używajcie blue note'ów.

104 (edytowany przez stysiu15 2010-01-14 20:51:56)

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

beatle napisał/a:

C jońska = D dorycka = E frygijska = F lidyjska = G miksolidyjska = A eolska = H lokrycka.

czyli oznacza to że te skale różnią się nazwami a dźwięki są te same. zgadza sie ???

skomplikowane to xD

"Live To Play Live"

105 (edytowany przez beatle 2010-01-14 22:07:53)

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

powiedz mi co tutaj jest dla ciebie skomplikowane, to sprobuje ci wytlumaczyc.

Tak, roznia sie nazwami, ale dzwieki sa takie same wtedy i TYLKO wtedy gdy C jońska, d dorycka i tak dalej.

dla przykladu Cis jońska = Dis  dorycka = F lidyjska i tak dalej. Podnosisz o pół tonu.

106

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Hehehe wielkie dzięki i znowu jestem w wiedzę bogatszy;)) poznalem skale i tonacje dzieki tej stronce.. teraz oczywiscie stosuje to w praktyce

107

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Hmm.... chodiz tu o to, że te skale które podał beatle są złożone z tych samych dźwięków, tylko zaczynają się od kolejnych dźwięków gamy c-dur.
Chodzi o to że np. D dorycka ma te same dźwięki co C jońska, ale...

C jońska: c d e f g a h c
D dorycka: d e f g a h c d

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

108

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

aha no wkońcu TO rozumiem.
A takie pytanko po co nazwy dorycka, jońska to tylko sprawę utrudnia
A pentatonika od skali różni sie ilością dźwięków tak ??

"Live To Play Live"

109

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

C jońska i D dorycka to może te same dźwięki ale różnie się ich rozmieszczeniem na gryfie ;]

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

110

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

nie powinno tak raczej być jeżeli te same dźwięki to i skale identyczne chyba że w gre wchodzą jakieś oktawy ale nie wiem nie znam sie tongue

"Live To Play Live"

111

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Jeżeli dźwięki są te same to na gryfie muszą być w tych samych miejscach, ale ponieważ te skale zaczynają się od innego dźwięku to mogą być grane w różnych pozycjach (rozumianych jako umiejscowienie lewej ręki) na gryfie i to pewnie o to chodziło.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

112

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

no możlliwe wink

"Live To Play Live"

113 (edytowany przez beatle 2010-01-15 23:14:01)

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

stysiu15 napisał/a:

aha no wkońcu TO rozumiem.
A takie pytanko po co nazwy dorycka, jońska to tylko sprawę utrudnia
A pentatonika od skali różni sie ilością dźwięków tak ??

Po to, że C jońska to nie C dorycka i nie to samo co C frygijska!!!
TO RÓŻNE SKALE. Łączy ich tylko "root note" czyli dźwięk bazowy, C.

Pentatonika to też skala. Skala pentatoniczna.

114

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

ja piernicze  big_smile

"Live To Play Live"

115

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

mam pytanie: po jakich skalach BB King się porusza, nie wie ktoś?

116

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

WiedźMatt napisał/a:

C jońska: c d e f g a h c
D dorycka: d e f g a h c d

czytałam sobie ten wątek wzdłuż postów. big_smile
czyli mam rozumieć, że jeżeli będę chciała użyć pentatoniki a-moll, utwór do którego będę grała, musi być w tonacji a-moll? I dźwięki, które są zawarte w tej skali mogę grać jak chcę, czyli bez kolejności.
co do cytatu, czyli E frygijska będzie f g a h c d e ? neutral

117

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

Lone. napisał/a:

czyli mam rozumieć, że jeżeli będę chciała użyć pentatoniki a-moll, utwór do którego będę grała, musi być w tonacji a-moll? I dźwięki, które są zawarte w tej skali mogę grać jak chcę, czyli bez kolejności.

Tak.

SEX, Drugs, Rock'n Roll
Dean Vendetta 1.0 + MXR dist+diy + Kustom KG112FX
GG:2539337

118

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

witam nie wiedziałęm gdzie wstawić to pytanie więc wstawie je tutaj.
a więc chodzi mi o to że np jeżeli chodzi o pentatoniki to często są wykorzystywane takie jak np e-moll i np a-moll a np takie dis-mol czy cis-mol to raczej rzadko sa wykorzystywane.i właśnei moje pytanie .dlaczego częściej są wykorzystywane tamte pentatoniki i jeszce prosiłbym o takie coś że np do jakiego rodzaju muzyki pasuje jaka pentatonika że np do bluesowej pasuje podobno a-moll a jakie np do rockowej jakie do metalowej.

119

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

To jaka skala pasuje, zależy od tonacji podkładu.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

120

Odp: Pytania do tematu Improwizacja na gitarze

aha w więc w takiem razie dlaczego częsciej jest wykorzystywana np tonacja c-dur albo g-dur a mol e mol lepiej pasuj dzwieki do siebie czy co? sory ale ja nie moge tego rozkminić jakoś;p