1

Temat: Kółeczka na strunach a brak kołków

Siema
Szybkie pytanie, można potem usunąć temat.

Kupiłem nowe struny(metalowe d'aquisto), one mają takie kółeczka na jednym z końców, wiecie pewnie o co chodzi. Problem w tym, że ja w moim akustyku(staaarym) nie mam kołków tylko taki mostek jak przy klasykach.
Mam więc zdjąć te kółka i założyć jak normalną strunę?

2 (edytowany przez lis1994 2009-12-24 22:28:39)

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

z kółkami nic nie robisz po prostu przewlekasz strun przez te tuneliki w mostku i już bez wiązania bez niczego się struny trzymają ^^  big_smile tak jak to było w gitarze mojej kuzynki kiedy uczyłem się grać ^^
(daje stare zdjęcie)

http://images42.fotosik.pl/153/0e703e0019189db9.jpg

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

3

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

Dobra, przy jednej strunie juz zdazylem obciac big_smile
Jak do cholery zawiazac ta metalowa strune? To jest niewykonalne, nie mam pojęcia jak to zrobić O_O
Jakiś specialny sposób na metalowe struny? To jest tak twarde i mało giętkie, że chyba zejdzie mi pół nocy na założenie tej struny

4

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

może spróbuj zawiązać na jednym końcu guza żeby służył zamiast tego kółka albo coś tam zamocuj tylko tak mocno żeby utrzymało strune ;p ale to raczej chwilowe rozwiązanie xd

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

5 (edytowany przez Plam 2009-12-25 01:32:39)

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

Założyłem. Nad tą pierwszą męczyłem się chyba z godzine, ale jakoś poszło, założyłem normalnie, tak jak nylonowe.
Zakochałem się w brzmieniu metalowych strun, mam nadzieję że są dobrze założone i żadna z nich nie pierdyknie mnie w głupi łeb(jak mogłem odciąć to kółeczko)

Szkoda, że będę je musiał pewnie zdjąć za kilka dni, bo okaże się, że ta gitara to jednak nie akustyk jak zapewniała pewna miła osoba pożyczająca.
Zresztą wstawię jutro zdjęcie to ocenicie - jak dla mnie to klasyk. Będziecie mieli okazję zobaczenia klasyka z metalowymi strunami smile

Jak narazie dam jakąś francuską aukcję z moją gitarą. Wynika z niej chyba, że to jest akustyczno-klasyczne (?!) wiosło: http://annonces.campusanuncios.com/aven … rance.html

A co tam, idę spać.

6 (edytowany przez lis1994 2009-12-25 10:20:42)

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

ja miałem okazje grac już na klasyku z metalowymi strunami ;] gdy pożyczyłem gitare od kuzynki miała ona metalowe struny i przez jakieś 2 miesiące grałem na metalowych aż w końcu wymieniłem na nylonowe ^^ myślisz, że skąd mam takie zdjęcie ?? big_smile jak widziesz przez metalowe struny już mostek zaczynał się odklejać poza tym miałem struny 7 mm nad 12 progiem tongue

PS: ta twoja gitara to klasyk nie akustyk ^^' więc radze ci załóż nylonowe bo ją zniszczysz

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

7

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

poza tym miałem struny 7 mm nad 12 progiem

Ja mam 7 mm na nylonowych i metalowych ;d
I to nie jest wynik mojego klejenia, zawsze tak było(uprzedzam kolejne pytania big_smile)

Cholera, taki piękny dźwięk, pogram sobie jeszcze trochę.

"pożyczysz gitare? tylko żeby to akustyk był nie klasyk!
-no co ty pewnie akustyk nie klasyk!"

8

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

to metalowe struny mogą zniszczyć klasyka ? bo ja kurna mam metaliki od poczatku lipca ...

9

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

metalowe struny działają na gryf, mostek, klucze większą siłą niż nylonowe a gitary klasyczne nie są przystosowane do takich naprężeń oczywiście gitara się nie rozsypie zaraz po założeniu strun ^^ ale tak jak w przypadku gitary mojej kuzynki na pewno wykrzywi się gryf i zacznie odklejać mostek

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

10

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

oczywiście, że oddziaływują i to bardzo, bo klasyki nie mają pręta w gryfie, kóry utrzymuje odpowiedni łuk, dlatego się może wygiąć wink

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

11

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

są również klasyki z prętem w gryfie, więc pewnie można zalożyć metalowe struny i gryf sie nie wygnie ale nie wiem jak z  kluczami i mostkiem to już  od gitary zależy. Ale ogólnie są i akustyki i klasyki i każda ma swój urok więc po co przeróbki ?? tongue

"Live To Play Live"

12

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

Pręt w gryfie jest gwarantem zakładania metalowych strun na klasyku. Kropka.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

13 (edytowany przez grzesiek2805 2009-12-25 19:16:22)

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

Gitara klasyczna nie jest przystosowana do zakładania strun metalowych (jeszcze nie widzialem z prętem w gryfie), klucze też są za słabe. Gdyby robiono gitary klasyczne z myślą o zakładaniu strun metalowych na pewno zastosowano by rozwiązania, które umożliwiłyby założenie takowych. smile

EDIT: Oczywiście, można założyć ale jakie będą tego efekty to się okaże... wink
pozdro 4 all cool

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

14

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

hehe moja koleżanka ma klasyka z prętem smile

"Live To Play Live"

15

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

@grzesiek2805: pwned!

Ja też słyszałem o klasykach z prętem w środku. A że nie widziałeś? Rozraniaj moje rany Tomaszu.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

16 (edytowany przez grzesiek2805 2009-12-25 21:11:15)

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

Ja tylko mowię, że nie widziałem, a klasyki nie są do tego przystosowane... chcesz metalowe struny to kup akustyka. Poza tym ja wcale nie zabraniam ich zakladać, rób co chcesz takie jest moje zdanie...

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

17

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

Idąc za rozumowaniem: chcesz metalowe struny do klasyka to kup takiego z prętem.
Nie odpuścisz nawet jak obaliliśmy argument, uparciuch big_smile

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

18 (edytowany przez grzesiek2805 2009-12-27 01:16:04)

Odp: Kółeczka na strunach a brak kołków

Boże, niektórzy chyba nie umieją czytać. Przecież mowie, że tylko nie widzialem, co nie znaczy, że takie klasyki nie istnieja...

Dobra WiedzMatt, niech Ci będzie smile, ale idąc dalej za rozumowaniem:
1.Po co zakladać struny metalowe do klasyka, skoro są gitary do tego przystosowane.
2. Widziałeś kiedyś jakiegoś muzyka który grał na gitarze klasycznej z metalowymi strunami?
3. Takowy pręt kóry znajduje się w gryfie, zapewne będzie można znaleść w jakichś lepszych gitarach lecz dalej będę upierał się przy tym, że nie jest on po to aby zakladać metalowe struny big_smile . Nylonowe struny też działają na gryf (może mniej niż metalowe, co nie zmienia faktu , że jakieś obciążenie jest) i jest on po to aby ustawić krzywiznę gryfu, z reszta po co on jest, to chyba nie muszę tłumaczyć ^^

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993