41

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Ja się nie spotkałem, literki mogą być tylko takie, jakie są nazwy dźwięków, może ktoś h niewyraźnie napisał smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

42

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Darek napisał/a:

Ja się nie spotkałem, literki mogą być tylko takie, jakie są nazwy dźwięków, może ktoś h niewyraźnie napisał smile

Dzięki przyjacielu sprawdzę to, dopiero się uczę smile
Ta stronka bardzo mi pomaga.
Pozdrawiam.

43

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Witam, jestem nowa. Gitarę mam od wczoraj xD Ale już wcześniej zaczęłam czytać te wszystkie tematy napisane przez Pana, na temat gry na gitarze dla początkująchych. Mimo to moja wiedza jest bardzo skromna. Jakoś w miarę wszystko to rozumiem, ale już od tego wszystkiego zgłupiałam. Mam pytanko: Jeśli gram jakiś konkretny chwyt to jak ułożę odpowiednie palce na odpowiednich progach to szarpię za wszystkie struny czy tylko za te, które przyciskam do gryfu? Wydaje mi się, że wszystkie, ale ta moja wiedza na temat gry na gitarze... Zdaję sobie sprawę z całkowicie niskiego poziomu tego pytania, ale jak już mówiłam zgłupiałam od tego wszystkiego i się pogubiłam sad Proszę o wybaczenie sad

44

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Od tego jest forum żeby pytać. Przy diagramie chwytu jest oznaczone, które struny trzeba uderzyć, jeżeli gdzieś jest x to ta struna jest pomijana lub tłumiona którymś z wolnych palców.

Ale na początek możesz przyjąć, że uderzasz we wszystkie struny, z reguły nie będzie to aż taki duży błąd smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

45

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Justa napisał/a:

Jeśli gram jakiś konkretny chwyt to jak ułożę odpowiednie palce na odpowiednich progach to szarpię za wszystkie struny czy tylko za te, które przyciskam do gryfu? Wydaje mi się, że wszystkie, ale ta moja wiedza na temat gry na gitarze... Zdaję sobie sprawę z całkowicie niskiego poziomu tego pytania, ale jak już mówiłam zgłupiałam od tego wszystkiego i się pogubiłam sad Proszę o wybaczenie sad

nie martw się - ja kiedyś się pytałem czy na elektryku są takie same chwyty jak na akustyku i klasyku, że o solówkach nie wspomnę.

46

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Dzięki wielkie, jakoś to do mnie dotarło wreszcie zanim przeczytałam Wasze odpowiedzi, ale potwierdzenie nigdy nie zaszkodzi ^^ Teraz tylko problem z nastrojeniem gitary...

47

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Witam,
Ja mam pytanie bo czegoś nie rozumiem.
Czy wszytkie piosenki gra sie akordami ? Gdybym chciał się nauczyć jakiejś trudniejszej piosenki np. Nothing else matters to mam poprostu uczyć się z tabów? Nie rozumiem jak te piosenki są zbudowane i jak je grać. Czy wszytkie piosenki są grane akordami czy z nut czy mieszanie... Już się pogubiłem...

48

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Albo akordami, albo z nut (tabów), albo mieszane...

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

49 (edytowany przez lis1994 2009-08-20 14:02:19)

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

[video]http://www.youtube.com/watch?v=Qvs7DwuadXk[/video] jak widzisz na początku gra głownie nutami a potem akordami smile

PS: jeśli ktoś chciałby taba na to to proszę http://www.mysongbook.com/tab-tab_list- … =11242.htm mam nadzieje że filmik się podoba chociaż nie mój ale uczę się tego tongue

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

50

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

dobra ja mam pytanie o akordy C i G jak to się "chwyta" ?? kurczę uczę się grać od dosłownie paru dni na pożyczonej gitarze chyba klasycznej smile i nie potrafię złapać akordów G  ani C aby czysto zagrały a co dopiero jak mam chwycić w G wszystkie strunki wskazującym struny e i H(B) są zaciszane przez palec a dogiąć nie mogę tak by dociskały do progu nie puszczając innych progów. Macie jakieś ćwiczenia na rozgimnastykowanie palcy albo coś? Czy po prostu jak będę się starał dogiąć to na siłę np. przy pomocy prawej ręki i przytrzymać ten akord do się potem to wyrobi??
Pozdro smile

Dopiero oglądając się za siebie można stwierdzić ile się przeszło.

http://azumiyoko.mybrute.com

51

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Jak wszystkie struny wskazujacym ? robisz baree z G? jak wyglada akord w 1 pozycji masz na tej stronie podane. G jest jednym z prostszych ale jesli Ci nie wychodzi pocwicz E i e to sa jezcze prostrze, ja na poczatku na wygimnastykowanie palcow cwiczylem game, Tobie tez to radze ;]

52

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

G
    3    4   5   6
o|-1-|---|---|---|
o|-1-|---|---|---|
o|-1-|-2-|---|---|
o|-1-|---|-4-|---|
o|-1-|---|-3-|---|
o|-1-|---|---|---|
to jest wzięte z chwyty.pdf ćwiczę powoli sobie te akordy ale tego ni chwycić nie mogę...

Dopiero oglądając się za siebie można stwierdzić ile się przeszło.

http://azumiyoko.mybrute.com

53 (edytowany przez lis1994 2009-09-28 13:17:57)

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

człowieku źle sie za to zabrałeś ;] najpierw uczy się zwykłych chwytów a nie barrowych ... najprostsze chwyty masz tu a podstawowe tu

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

54

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

aha smile ok. to napiszę znowu za jakiś miesiąc 2 jak je opanuje perfekt ;pp

Dopiero oglądając się za siebie można stwierdzić ile się przeszło.

http://azumiyoko.mybrute.com

55

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

To co napisales to jest G alestworzony od akordu E Ty ucz sie akordow w pierwszej pozycji znaczy:
-3-
-0-
-0-
-0-
-2-
-3-

Dzwiek jest ten sam czyli jesli zagrasz barowy G i ten z piewszej pozycji powinno byc to samo ;]

56

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

mam kilka pytań i nie wiem dokładnie gdzie je wpisać. tongue Uczę się grać niecały tydzień. big_smile Chodzi o to, że nie wiem którymi palcami uderzać w struny gdy gram jakiś akord. I czy bicie jest równe (np. w "gdy nie ma w domu dzieci" gram równomiernie raz-dwa-raz-dwa, czy w rytm muzyki?

57

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Zainwestuj w kostke

Angus Young The Best

58

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

nie 1-2-1-2 , musi byc w odpowiednim tempie

59

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

gdy grasz akord ale chodzi CI o arpeggio ? czy gras akord z pociagnieciem z zyklym ? jesli chodzi Ci o to jak bijesz np wszystkie struny naraz to walisz jednym paluchem wskazujacym lub innym przyrzadem np kostka jak napisal dawsiek jesli chcesz odzielnie arpeggio to kciuk od basowek a w niektorych piosenkach i od wiolinkow (np. hiszpanskie piosenki) ale ogolnie jesttak kciuk basy a 2,3 i 4 od wiolinow.

60

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Hej, mam taką prośbę. Gry na gitarze uczę się od niedawna pod okiem nauczyciela, w domu kultury i mam problem z ułożeniem dla siebie jakiś sensownych ćwiczeń wink Gram na akustyku, akordy, które poznałem to Am, A, Em, E, Dm, D, ogólnie kapuję ich nieco więcej, ale mam na razie ćwiczyć na tych i tu jest problem. Jak w jakiś sensowny sposób je połączyć? Który akord powinien następować, po którym i w jakim biciu je grać? Na dwa, na trzy, czy może na cztery? Gdyby ktoś napisałby mi z trzy takie kawałki do ćwiczenia byłbym bardzo wdzięczny wink

61

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Powiem tak ! Wal jest jak ci pasuje...Chwyt...

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

62

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Najlepiej jakieś piosenki grać.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

63

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Skoro masz ćwiczyć te akordy to ja bym zaczął od zestawu A E D, gdyż często występują razem, potem Am, Em i Dm itd... Poszukaj też chwytów do piosenek wykorzystujących te akordy. W kursie jest na przykład "Gdy nie ma w domu dzieci".

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

64

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Mam takie pytanie: jeśli gram akordami to powinienem, np. jak chce zagrać G od razu mieć ułożone palce jak do G i nacisnąć wszystkie struny na raz czy mogę docisnąć 1 palcem i resztę palców dołożyć?

65

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Ucz sie od razu by miec ulozone palce a jak juz tak opanujesz to na potrzeby piosenek bedziesz dokladal.

Angus Young The Best

66

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

No to ja może inaczej ułożę pytanie. Jak gram to przy zmianie akordu jest jakaś sekunda przerwy. Nie idzie mi to zbyt płynnie hmm I teraz nie wiem czym to może być spowodowane. Czy chodzi o to ze nie dociskam od razu całego akordu tylko dokładam palce i przez to zmieniam akordy wolniej czy muszę po prostu więcej ćwiczyć albo robię jakiś inny błąd ?

67

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Ćwicz więcej smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

68

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Dzieki, pocieszyłeś mnie. Nie muszę zmieniać przyzwyczajeń big_smile

69

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Czesc
Pisze tego posta wlasciwie w imieniu mojego palca serdecznego, ktory cierpi z powodu akordu G.
Chodzi o to, ze często podczas gdy musze szybciej zmienić chwyt na G, niedbale położony palec brutalnie się wykrzywia w stawie, co nie bardzo mi się podoba(a raczej uczucie towarzyszące setnemu z rzędu złemu złapaniu tego akordu)

W skrócie chodzi o to, że mój palec serdeczny często zamiast wyglądać tak:
http://www.voila.pl/227/kvd67/index.php?get=1&f=1

Wygląda tak:
http://www.voila.pl/227/kvd67/index.php?get=1&f=2

jakość zdjęć żałosna ale wiadomo chyba o co chodzi.

Mieliście też tak na początku?
Robię coś źle, czy po prostu muszę poćwiczyć?

70

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Ja tez tak mialem na samym początaku, tylko ja przycislakem tak dwie dolne struny (akord G), ale z czasem się tego oduczylem. Staraj się grac tak powinno byc byc poprawnie. Może z początku Ci nie bedzie wychodziła płynna zmiana, ale z czasem to wyćwiczysz, z reszta wszystko jest do wyćwiczenia smile
Pozdro wink

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

71

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Powiedziałbym że to mogą być słabo rozwinięte mięśnie. Mały palec też trzeba ćwiczyć w grze. Możesz próbować wykonywać różne ćwiczenia, zginać go, itp., nie wiem za bardzo co poza tym można poradzić, musisz go wyrobić IMHO.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

72

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

WiedźMatt napisał/a:

Powiedziałbym że to mogą być słabo rozwinięte mięśnie (...) musisz go wyrobić IMHO.

To nie to, wiem coś o tym bo sam tak mialem, ale się juz tego oduczyłem smile Rację masz mówiąc, że musi go wyrobić, innej rady nie ma smile

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

73

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

No, może to stawy a nie mięśnie, moje niektóre palce też mają tendencje do wyginania się w drugą stronę, ale nie przeszkadzało mi to nigdy przy grze.

Możesz to wykorzystać pozytywnie: jeśli palec odgina się w drugą stronę, to możesz złapać dwie albo i trzy struny zamiast jednej- mój znajomy tak robił, np. łapał takie A-dur dwoma palcami.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

74 (edytowany przez grzesiek2805 2009-12-12 22:33:40)

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Dokładnie, mi też to nie przeszkadzało, nawet teraz czasem tak gram przyciskając w ten sposob 2 struny np. jakiegos power chordsa na dalekich progach jak mi się palce nie mieszcza big_smile

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

75

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Hej, piszę tego posta z pytaniem, hm... "technicznym".
Uczę się grać około trzech miesięcy i można powiedzieć, że jakoś mi to wychodzi, problem pojawia się jednak, kiedy przychodzi zagrać akord G. Nie powiem, żeby należał do jednych z tych łatwiejszych. Jestem osóbką, która ma raczej małe dłonie i krótkie palce, a do tego jestem leworęczna. Ze względów praktycznych (i chorobliwej ambicji) nie przełożyłam sobie strun w gitarze, którą dostałam i zaczęłam uczyć się grać a'la Kaczmarski wink ale jak na złość przy G tłumię sobie strunę H, co jest szalenie wkurzające. Wiem, że jeśli będę ćwiczyć wytrwale i będę cierpliwa, to w końcu kiedyś zagram ten akord jak należy, jednak jestem zwolenniczką "drogi na skróty", stąd też moje pytanie: czy jest sposób, żeby zagrać ten akord w jakieś innej wersji?

Zapytałam wujka Googl'a, który stwierdził, że istnieje coś takiego:

    1    2    3    4    5    6 
  |----|----|-o--|----|----|
o |----|----|----|----|----|
o |----|----|----|----|----|
o |----|----|----|----|----|
x |----|----|----|----|----|
x |----|----|----|----|----|

Nie do końca jednak ufam wujkowi Google'owi, dlatego pytam Was smile
Będę wdzięczna za odpowiedź i wszelką pomoc.
Pozdrawiam,
Serum

"(...) I'll try it in the normal key, and if it sounds bad these people are just going to have to wait"

76

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

To coś to przewrót akordu G. Zawiera te same dźwięki tylko inny jest najniższy, więc od biedy ujdzie w miejsce zwykłego G, choć może nie zawsze brzmieć najlepiej.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

77

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

wujek google nie kłamał ;p

78

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Darku, dziękuję za szybką odpowiedź big_smile

wujek google nie kłamał ;p

Przynajmniej w Święta jest prawdomówny wink

"(...) I'll try it in the normal key, and if it sounds bad these people are just going to have to wait"

79

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

Na oko powinno pasować, bo nie grasz tu basów, ale reszta dźwięków pasuje.

Ja jestem oburęczny i też próbowałem grać leworęcznie, więc wiem co czujesz.
G-dur to masakra, grając w ten sposób na nieprzełożonych strunach.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

80

Odp: Pytania do tematu Podstawowe chwyty gitarowe

G-dur to masakra, grając w ten sposób na nieprzełożonych strunach.

Dokładnie. Jestem uparta i nadal próbuję, ale chyba byłoby nieco lepiej, gdybym miała dłuższe palce... Sprawdzę tę wersję bez basów i zobaczę jak będzie brzmiała, najwyżej będę męczyć się dalej smile

"(...) I'll try it in the normal key, and if it sounds bad these people are just going to have to wait"