1 (edytowany przez Karl 2009-11-13 17:28:29)

Temat: Pytanko o struny i tabulaturę

Cześć!
Na początku się przywitam i powiem, że na gitarze gram od 3 dni, więc jak pewnie już zdążyliście wydedukować moje pytania będą dla was zapewne trochę śmieszne.
Mam akustyczną gitarę pożyczoną od cioci, ma kilka(kilkanaście) latek, ale jest w całkiem dobrym stanie i ogólnie to całkiem nieźle mi się na niej gra.

Moja uczynna ciocia nastroiła mi gitarę przed oddaniem jej w moje ręce, a następnie nie mniej uczynny tata zrobił to samo, tak więc miałem teoretycznie bardzo dobrze nastrojoną gitarę.
Po dwóch dniach "grania" postanowiłem sprawdzić programem AP tuner czy faktycznie jest dobrze nastrojona. Aplikacja stwierdziła, że nie bardzo, tak więc pokręciłem trochę tymi pokrętłami(stoiki?) tak żeby odpowiadało programowi. Teraz struny są wyżej, wydaje mi się, że wydają lepszy dźwięk(to co gram bardziej odpowiada oryginałowi), ale nadal nie jest tak jak pisze na stronie(czyli struna H grana na piątym progu nie odpowiada pustej strunie e), no i cholernie ciężko mi się gra, bo niektóre z nich są bardzo napięte i trzeba nacisnąć je idealnie na progu żeby wydać pożądany dźwięk, boję się też, że mogą się zerwać, jako że struny podobnie jak gitara nie były kupione wczoraj(ani rok temu też nie...ani dwa smile)
Dodam, że 3 struny (te najcieńsze oczywiście) są wymienione na nie-metalowe(są z takiej jakby żyłki).


Druga sprawa - co oznacza na tabulaturze taki zapis: 7p0 lub 7h87\5 ?:rolleyes:
Co do tego pierwszego to wydaje mi się, że chodzi o to, żeby przycisnąć daną strunę na 7 progu, a potem szybko zostawić ją pustą, żeby wydała jakby dwa dźwięki, ale to są tylko moje chore teorie smile

Trzecia - ściera mi się trochę ta powłoczka na strunach, czy to w czymś przeszkadza?


Narazie żadnych innych pytań nie mam, jak sobię coś przypomnę to dopiszę, z góry dzięki za odpowiedzi!

BTW. Nie wiem czy dobry dział wybrałem na ten temat, jeśli nie to proszę admina o przeniesienie.

2

Odp: Pytanko o struny i tabulaturę

Kup nowe struny i wymień, a co do oznaczeń na tabulaturze to wszystko jest w kursie (np. w dziale techniki gry na gitarze), więc z dalszymi pytaniami zapraszamy po jego przeczytaniu :-)

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

3

Odp: Pytanko o struny i tabulaturę

a co do oznaczeń na tabulaturze to wszystko jest w kursie (np. w dziale techniki gry na gitarze), więc z dalszymi pytaniami zapraszamy po jego przeczytaniu :-)

Fakt, nie zapuszczałem się jeszcze aż tam, sorry za niedopatrzenie.
Wymyśliłem już następne pytania, ale zastosuję się do rady i przeczytam najpierw cały kurs.

4

Odp: Pytanko o struny i tabulaturę

Zmieniaj struny i to szybko, zauważyłem, że w bardzo wielu akustykach z "dawnych czasów" są struny wiolinowe wzięte z klasyków. Spowodowane było to pewnie niedostępnością strun stalowych, a jak powszechnie wiadomo wiolinowe mają dość duże tendencje do zrywania się.

Zdzierające się ocynkowanie (?) ze strun w niczym nie przeszkadza, także graj śmiało!

Pozdrawiam i życzę sukcesów smile

Fender Squier Fat Strat Affinity + Pocket POD

5

Odp: Pytanko o struny i tabulaturę

Wykorzystam ten temat bo nie opłaca się zakładać nowego smile Jakis miesiąc temu zepsuł mi się mikrofon i nie mogę stroić ap tunerem (chociaż już wcześniej uczyłem się stroić na słuch). No i teraz mam pytanko: czy to możliwe ze jak nastroiłem gitarę kilka dni po tym jak straciłem mikrofon (na słuch) to do dzisiaj brzmi prawie dobrze ( to są małe różnicę, nie brzmi jakoś specjalnie źle tongue A nie chce jej stroić dopóki nie kupie nowych strun. ) a jeszcze kilka dni temu brzmiała bardzo dobrze ? Czy mam coś nie tak z słuchem smile Bo gdzieś tam kiedyś wyczytałem ze powinno się stroić gitarę co tydzień nawet częściej.

6

Odp: Pytanko o struny i tabulaturę

Eldzik, z własnego (choć bardzo krótkiego) doświadczenia powiem Ci, żebyś sobie kupił stroik elektroniczny. Może jest to tylko wyłącznie i moje przyzwyczajenie, bo mam dość duże problemy z mostkiem w elektryku, przez co wiosło niebyt trzyma strój, ale w kwestiach tego typu lepiej dmuchać na zimne. Polecam nawet niedrogi stroik, chyba, że jesteś hardcore'owcem i będziesz kamertonem stroił. A czy umiesz stroić na słuch to tylko i wyłącznie Twoja broszka, jeśli się nauczyłeś i jesteś pewien, że będzie dobrze - działaj! big_smile

Fender Squier Fat Strat Affinity + Pocket POD

7

Odp: Pytanko o struny i tabulaturę

Myślę ze słuch mam nie najgorszy no i muszę na nim polegać smile a tym sposobem co jest na stronce strojenie jest łatwe. Ale głownie chodzi mi o to ile gitara może trzymać strój smile

8

Odp: Pytanko o struny i tabulaturę

Mój akustyk trzyma długo. Stroję go AP tunerem z raz na dwa - trzy tygodnie, a i tak różnice są niewielkie. Gram wprawdzie tylko średnio jakieś pół godziny dziennie, ale i tak wg mnie trzyma dobrze.

9

Odp: Pytanko o struny i tabulaturę

To zależy od jakości gitary... to się przekłada na długość trzymania stroju. Nie ma reguły.

10 (edytowany przez grzesiek2805 2009-11-14 13:16:45)

Odp: Pytanko o struny i tabulaturę

polusia93 napisał/a:

To zależy od jakości gitary... to się przekłada na długość trzymania stroju. Nie ma reguły.

Nie tyle jakości gitary, co kluczy smile im lepsze klucze tym lepszy strój wink tylko, ze lepsza jakość = wyższa cena hmm
Pozdro smile

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993