1

Temat: Pytania do tematu Gamy

Tutaj możecie zadawać pytania do tematu Gamy.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

2

Odp: Pytania do tematu Gamy

mam pytanie. może jest niemądre, ale cóż zrobić, jak się nie wie ? xD
np. w gamie G-dur dźwięki po kolei g-a-h... itd. to te dźwieki wystepuja kilka razy na gryfie, więc który mam wybrać do zagrania tej gamy ?

3

Odp: Pytania do tematu Gamy

możesz zagrać tą gamę na bardzo wiele sposobów. Tzn zacząć od dowolnego dźwięku G (w przypadku gamy G-dur) i grać dalej kolejne dźwięki. Zaczynasz od dźwięku G gdzie chcesz na gryfie tzn np możesz zacząć o 3 progu na strunie E6 lub 15 progu na tej samej strunie smile

"Nie ma nic piękniejszego niż gitara."
                           Fryderyk Chopin
no chyba, że to dwie gitary...

4

Odp: Pytania do tematu Gamy

Ale gama nie może chyba zacząć się w drugiej oktawie a kończyć w czwartej. Jeśli zaczynasz od G3 to musisz skończyć G4, a wszystkie dźwięki pomiędzy też muszą być w trzeciej oktawie.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

5

Odp: Pytania do tematu Gamy

Tak! Jeśli zaczynasz gamę C (C razkreślne) czyli jak napisałeś w 1 oktawie to musisz skończyć na C(dwukreślnym) a pomiędzy muszą być dźwięki od C i wszystkie razkreślne:) Trochę zagmatwanie ale mam nadzieję że pomogło. Mogę też zamieścić całą gamę C (od C razkreślnego do C trzykreślnego) gdyby ktoś potrzebował:)

6

Odp: Pytania do tematu Gamy

Ja ma takie małe pytanko bo ostatnio sobie kupiłam książke z chwytami gitarowymi i tam np. jest gama C i pisze cos takiego:
c,d,e,f,g,a,b,h
A na forum jest podana inaczej. Może mi ktoś powiedzieć czy to jest dobrze zapisana gama ? Bo nie wiem z czego mam sie uczyc hmm

7

Odp: Pytania do tematu Gamy

Odpowiedź znajdziesz na tej stronie: http://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/s … itary.html

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

8

Odp: Pytania do tematu Gamy

Ok, dziękuje smile A i mam jeszcze taką prośbe bo na stronie są rozpisane dźwięki każdej gamy a mógłby mi ktoś z Was podać akordy jakie występują w poszczególnych gamach  ? smile

9

Odp: Pytania do tematu Gamy

RockGirl napisał/a:

Ok, dziękuje smile A i mam jeszcze taką prośbe bo na stronie są rozpisane dźwięki każdej gamy a mógłby mi ktoś z Was podać akordy jakie występują w poszczególnych gamach  ? smile

jesli sie nie mylę to wszystkie akordy ktore zawieraja w sobie dzwieki gamy np w gamie  C-dur (C D E F GA H C) akordy musza sie skladac z tychze dzwiekow .. a jeśli zle rozumuje to mnie poprawcie big_smile

10

Odp: Pytania do tematu Gamy

Hmm... nieskończenie wiele.

Ale [pewnie miałaś na myśli tylko mollowe i durowe. Wtedy to oprócz akordu mol/dur od nazwy gamy, będziesz miała... hm.
Chyba jak wpiszesz na wiki "koło kwintowe" to z tego. Bo jak masz jakąś tonację, i grasz akord, to jest dominanta, subdominanta i pokrewna mollowa, i te wszystkie cztery akordy są zbudowane na dźwiękach jednej gamy (dobrze mówię?)
np. dla tonacji C-dur masz C,F,G,a i w tych akordach masz dźwięki gamy C-dur.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

11

Odp: Pytania do tematu Gamy

Ok zanim to przeczytacie lepiej złapcie się mocno krzeseł albo w ogóle już usiądźcie na ziemi:P
Mam 2 kompletnie żółtodziobowe pytania:P

1: Czym się różni gama od skali?
A teraz to lepsze: Załóżmy że nauczę się dźwięków jakiejś skali i w ogóle wszystkiego o niej no i... co z tego? Żeby jej użyć mam przestrajać gitarę czy coś? Jakiś nowych chwytów się uczyć?

12 (edytowany przez Sylwester 2010-03-11 16:20:22)

Odp: Pytania do tematu Gamy

Gama Klasa podstawówki. O skali masz w pierwszym hiperłączu.

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

13

Odp: Pytania do tematu Gamy

Załóżmy że nauczę się dźwięków jakiejś skali i w ogóle wszystkiego o niej no i... co z tego? Żeby jej użyć mam przestrajać gitarę czy coś? Jakiś nowych chwytów się uczyć?

Skala to taki zestaw dźwięków które do siebie pasują. Jak nauczysz się tych dźwięków to możesz jej znaleźć na gryfie i grać według nich, wtedy tworzysz solówki itp. Jednak to nie jest takie proste, bo jednak trzeba umieć grać z odpowiednim rytmem, zmieniać go, tworzyć tak zwany tension(z ang. napięcie) i rozładować go. Ważna sprawą są też różne techniki gry, które w znaczny sposób uatrakcyjniają utwór.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

14

Odp: Pytania do tematu Gamy

Siemka, mam pytanie, jak się rozpoznaje gamy na pięciolini, wiem że po krzyżykach i bemolach ale skąd wiadomo jaka to gama?

15

Odp: Pytania do tematu Gamy

Pisze w artykule. Jeżeli nie przy kluczu nie ma żadnego oznaczenia, to jest to gama C-Dur.

16

Odp: Pytania do tematu Gamy

No ok ale np gdy jest krzyżyk jest fis, gdy są dwa fis gis, o to mi chodzi, jak rozpoznac np game fis-moll albo H-dur

17

Odp: Pytania do tematu Gamy

http://pl.wikipedia.org/wiki/Znaki_przykluczowe

Tu masz rozpiskę.

18

Odp: Pytania do tematu Gamy

Witam.

Czytałem na stronie o gamach pokrewnych, jednak nie do końca wszystko zrozumiałem, więc pytam tutaj.

Na stronie znajdują się informacje o gamach pokrewnych. Pomyślałem, że skoro zawierają te same dźwięki, to siłą rzeczy muszą brzmieć identycznie. Tu się rodzi moje pytanie. Czy ZAWSZE, gdy gram coś w - dajmy na to - G-dur, gram też w naturalnej e-moll? Czy może pryma i dźwięk bazowy mają jednak jakiś wpływ na brzmienie utworu?

Zagubiłem się. Jeśli by było tak jak piszę, to każdy utwór byłby jednocześnie w dwóch tonacjach. Tej smutnej molowej i tej wesołej durowej, co trochę sobie przeczy.

Prosiłbym o wyjaśnienie tego, bo chyba coś na opak rozumuję.

19

Odp: Pytania do tematu Gamy

Dźwięki są co prawda te same, ale to ich kolejność i sposób użycia decyduje o brzmieniu utworu.

Inaczej ułożysz solówkę i inne akordy wybierzesz do akompaniamentu dla tonacji G-dur niż e-moll (patrz triada harmoniczna).

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów