1

Temat: piszczenie strun

witam wszystkich jestem nowy na forum kupiłem sobie gitare stagg G542
i próbuje coś sobie pograć i nie wiem czy to jes tak zawsze czy coś z moją gitarą nie tak
jak trzeba złapać próg?
nie ważne w jakim miejscu? bo jak łapie powiedzmy na 5 progu to słysze w strunie taki pisk a jak tak bliżej tej pionowej kreski to jest ładny czysty dźwięk bo ciężko mi grać jakieś akordy więc jak łapać próg? nie ma to znaczenia? ten pisk to jakaś wada fabryczna? czy wynika z złego złapania progu?

pozdro

2 (edytowany przez Pearl 2009-07-07 17:18:38)

Odp: piszczenie strun

Nie wiem teraz czy chodzi o to samo bo musiałbym sprawdzić sam albo chociaż usłyszeć jak to jest ale może to być wada progów za wysoko struna może obijać się o progi i wychodzi coś niedobrego ale zobacz może źle szarpiesz struny mój kolega który zaczyna też się mnie o to pytał i w jego przypadku to było to. Szarpać struny powinno się tak by nie chodziła Ci cała ręka a palec najlepiej jak kciuk wykonuje ci takie jakby koła a reszta palców naturalnie układa się w pięść (przy czym chodzą też tylko palce a nie cała ręka)

P.S podałem tylko 2 powody dlaczego może tak się dziać ale jest jeszcze ich parę ;]

3

Odp: piszczenie strun

może mieć to jakiś związek z nastrojeniem gitary?

4

Odp: piszczenie strun

Nie możesz naciskać dokładnie na samym progu> Np. Jeśli chcesz żeby struna oparła się na 5-progu to naciskasz palec między progiem 5 a 4, nigdy bezpośrednio na progu bo wtedy tłumisz strunę.
Chyba o to Ci chodziło...

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

5 (edytowany przez Apok 2009-07-07 18:32:13)

Odp: piszczenie strun

progi to te pionowe kreski? nie łapie na tych pionowych kreskach tylko chodzi mi o to że jak łapie blisko tych kresek to mam czysty dzwiek a jak tak na srodku tych odległosci to taki pisk dzwiekowi towarzyszy w szczególnosci ty grubszych strunach czy jak zaczynaliscie też nie mogliscie wydać prawidłowego dzwięku?

6

Odp: piszczenie strun

Heh no ja nie moglem z powodu mojego tatusia bo spiłował mi mostek bo mu nie pasował a ponieważ sam tylko gra na gitarze ale lutnikiem nie jest to schrzanił robotę i musiałem wymienić mostek tongue według mnie to jest albo mostek albo progi albo źle uderzasz ^^

7

Odp: piszczenie strun

jak tak na srodku tych odległosci to taki pisk dzwiekowi towarzyszy w szczególnosci ty grubszych strunach czy jak zaczynaliscie też nie mogliscie wydać prawidłowego dzwięku?

Mocniej dociskaj.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

8

Odp: piszczenie strun

Wątpie szczerze że o to chodzi gdyby nie dociskał bardziej struny by się tłumiły niż tak piszczały ale spróbuj możliwe ze mpx ma racje tongue

9

Odp: piszczenie strun

Jak się za słabo dociska strunę to ona brzęczy(obija się o próg) i myślę że o to właśnie chodzi

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

10 (edytowany przez Apok 2009-07-07 22:57:04)

Odp: piszczenie strun

troche lepiej jak dociskam ale dalej słychać burczenie japod jakim kątem poprawnie ułożyć palce, gdzie lepiej dociskać struny przy progu czy pośrodku?

11

Odp: piszczenie strun

no wiec ogólnie odpowiednie ułożenie palców na gryfie polega na tym ze palce są prostopadle do niego a jeśli walisz solówki to palec wskazujący jest ułożony równolegle a reszta prostopadle takiej zasady mnie nauczono i zastrzeżono by ja przestrzegać ale nie ma do tego zasady w muzyce nie obowiązują sztywne reguły ^^

12

Odp: piszczenie strun

Struny trzeba dociskać bliżej progu, wtedy lepiej brzmi wink

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

13

Odp: piszczenie strun

W sumie to troche zagmatwalem i Rouge chyba najprosciej to napisala tongue

14

Odp: piszczenie strun

Coś mi się zdaję że kolega ma za nisko akcje strun i obijają mu się o dalsze progi.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

15

Odp: piszczenie strun

Też możliwe ale to jest w takim razie łatwe do sprawdzenia (o ile dobrze rozumiem akcje strun):P

16

Odp: piszczenie strun

Może zły kąt gryfu?

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

17

Odp: piszczenie strun

uff tyle mu już tego daliśmy że chłopak zaraz się przerazi jaką to gitarę ma ^^ sprawdź na razie to co masz już napisane przez osoby powyżej a jak Ci będzie coś jeszcze nie pasować t o w miarę możliwości idź do lutnika i powiedz o co biega to On na pewno coś na to zaradzi tongue

18

Odp: piszczenie strun

Może zły kąt gryfu?

Ale no kątem gryfu ustawia się chyba akcje strun no nie ? big_smile

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

19 (edytowany przez Jester 2009-07-08 13:48:21)

Odp: piszczenie strun

Pearl. Wydaje mi się, że wizyta u lutnika załatwiłaby wszystkie jego problemy ;P Idzie do lutnika, mówi w czym problem, a on (lutnik) sam wie czego szukać.

20

Odp: piszczenie strun

tylko nie ma żadnego lutnika w mojej okolicy jakby struny były za nisko to nie powinny cały czas piszcec? a one piszczą jak próbuje zagrać jakiś akord

21

Odp: piszczenie strun

mpx, wybacz, nie znam sie na akustykach za bardzo, nie wiedziałem, że to o to chodzi. Nie wiedziałem w ogóle, o co chodzi.

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

22 (edytowany przez Pearl 2009-07-08 21:52:47)

Odp: piszczenie strun

Kurcze Jester mnie rozgryzl big_smile Bo ja to w sumie uwazam ze to jest najlepsza metoda. Tyle mozliwosci tego ze zrabana jest gitara, tych drobnych jak i powaznych, ze najlepiej dac do lutnika ^^ bo to taka chyba zlota raczka od gitar ;]

23

Odp: piszczenie strun

ja czasami też mam problem z piszczeniem strun, ale wg. mnie to nie przed złe dociskanie, u mnie coś takiego ma miejsce przy przekładaniu palców między progami wytłumaczę dokładniej: przesuwam palce pomiędzy progami, podobnie jak przy slide'ach tylko, że nie dociskam struny ale tylko ją lekko dotykam, wtedy powstaje ten dziwny dźwięk

"Kiedy intelektualna część gry przeważa nad duchową, nigdy nie osiąga się sukcesów, nigdy nie dochodzi się do czegoś wielkiego"  John Frusciante

24

Odp: piszczenie strun

Flażolet?! big_smile

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

25

Odp: piszczenie strun

Mi tam flazolet nie piszczy ^^ to chyba nie o tym mowi, po za tym flazolety nie powstaja tam gdzie chcesz, sa ustalone miejsca na nie big_smile

26

Odp: piszczenie strun

Nie znam się, jak już mówiłem.
Np. w mojej gitarze flażolety powstają tylko na 12 i 19 progu.

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

27

Odp: piszczenie strun

Wow to niezle powinna jeszcze co najmniej na 7 dawac ^^

28 (edytowany przez mpx 2009-07-09 13:42:29)

Odp: piszczenie strun

I jeszcze chyba 5-próg

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

29

Odp: piszczenie strun

jescze jest pare ale zazwyczaj na tych progach daja gitary zawsze znaczy 12 i 7 wszystko zalezy od jakosc gitary. Dzieki temu mozna zobaczyc czy gitara jest dobra czy nie, chociaz nie tylko flazolety swiadcza o jakosci:P

30

Odp: piszczenie strun

Witam, też od paru dni posiadam gitarę Stagg C542 i podczas bicia akordów coś mi "brzęczało". Jednak, wydaje mi się, że problem leży, jak wspomnieli przedmówcy, w słabym dociskaniu strun. U siebie ten problem zauważyłem w przypadku środkowego palca lewej ręki. Gdy dociskam strunę "środkiem" opuszka, zdarza mi się słyszeć brzęczenie. Gdy jednak docisnę strunę opuszkiem w miejscu bliżej paznokcia, owe brzęczenie nie występuje ;-)

31

Odp: piszczenie strun

Na siódmym jest też, ale o wile cichszy, a na piątym to już w ogóle. Ale są ^^

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

32

Odp: piszczenie strun

Jeszcze będziesz chciał żeby Ci struna piszczała - zobaczysz! big_smile Rozpocznij naukę pinch harmonics (nie wiem jak to będzie po polskiemu...). W szczególności na basowych strunach brzmią nieziemsko ^^

33

Odp: piszczenie strun

To sie chyba na Polski zwie flazolet sztuczny ale nie wiem czy o tym samym rozmawaimy ^^

34

Odp: piszczenie strun

flażolety są na każdym progu każdej gitary... tylko że trzeba je "wymusić" a to trzeba umieć;D jak to kiedyś ktoś powiedział 10 lat po 10 godzin i bedziesz dobry:D ja się przyznam że nie na wszystkich umiem... ale mój basista przeciągnie przez cały gryf samymi flażoletami

35

Odp: piszczenie strun

oooo właśnie. Pinch harmony (czy jakoś tak). Jak je "wywołać"?

36

Odp: piszczenie strun

MB777 ze strony [url=http://www.gitara.pl napisał/a:

www.gitara.pl[/url]]Pinch Harmonic to to samo co Artificial Harmonic . Wykonuje się go przez uderzenie kostką struny a następnie dotknięcie jej kciukiem w celu uzyskania alikwotu. Zeby to usłyszeć musi być przystawka przy mostku i przester (chociaż jak ktoś dobrze robi to i bez przesteru słychać) Aha... przypomniałem sobie Jeszcze słyszałem ze pinch harmonics to jest to samo co flażolety naturalne tylko że lewą reką przyciskasz strunę na którymś progu a prawą reką starasz się wydobyć flażolet (12,5,7 progów dalej od tego który trzymasz)

Coś takiego znalazłem smile

Squier Affinity Stratocaster + Kustom KG 112 FX
http://www.lastfm.pl/user/lucky3311 -  zapraszam!

37

Odp: piszczenie strun

Daniel nie wszedzie masz flazolet poczytaj o wezlach alikwantow, by wywolac flazolet nalezy uderzyc w miejsce tego wezla wink