Temat: Struny do akustyka w klasyku

Witam,

Temat pierwszy, dopiero wchodzę w gitarowy świat, ale od ponad pół roku coś tam brzdąkam na mojej Yamasze C30M. Jednak to klasyk a choruję na brzmienie gitar klasycznych. Czytałem co nieco, konsultowałem się ze znajomymi gitarzystami z większym o kilka(naście) lat stażem, ale spytam jeszcze tu: jak zachowa się gitarka po założeniu do niej strun z akustyka? Miałem kiedyś kontakt z takim zestawem, brzmiał niegłupio, ale podobno tak kombinując można odkształcić gryf a nawet wyrwać mostek z pudła. Niby wystarczy dobrać komplet o naciągu zbliżonym do strun z klasyka (podaniem wartości w N nie pogardzę), ale nie jestem pewien. Wiem, najlepiej jest zwyczajnie kupić akustyczną, ale trochę portfel pustawy w ostatnim czasie.

2

Odp: Struny do akustyka w klasyku

Nie kombinuj - to Ci mogę powiedzieć na wstępie i z całą pewnością. Żadne wartości z N tutaj nic nie poradzą i nie będą obrazować, za to zadam Ci jedno pytanie: dlaczego w gitarach akustycznych wzdłuż gryfu (wewnątrz niego dokładniej) poprowadzony jest stalowy pręt, a dlaczego w gitarach klasycznych się tego nie robi? wink Śpieszę z odpowiedzią: bo to, że gitara akustyczna jest nazywana właśnie gitarą akustyczną, a gitara klasyczna - klasyczną ma znaczenie. Gitara klasyczna nie jest przystosowana do założenia na niej strun stalowych. Poza tym z tego co wiem struna stalowa będzie miała zawsze o wiele większy naciąg niż struna nylonowa (a co będzie w przypadku całego kompletu strun... łojojoj!).

Możesz próbować, ale ryzyko zniszczenia gitary, albo - co jest o wiele gorsze - narażenie siebie na sierpowy od oberwanego gryfu, jest bardzo duże. Za całą pewnością odradzam.

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

3

Odp: Struny do akustyka w klasyku

Dzięki wielkie, modyfikować wiosła specjalnie nie zamierzam, więc zostanę przy nylonówkach, mimo iż gitara i tak już jest "na zdarcie" - bardzo by jej szkoda nie było, ale twarzy owszem.

4

Odp: Struny do akustyka w klasyku

Szanuj gitarę wink Lepiej pozbieraj na akustyka i bądź zadowolony z brzemienia i klasyka, i akustyka wink

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X