Temat: Jak wam idzie śpiewanie i granie?

Jak wam idzie śpiewanie i granie? Czy uważacie to za coś trudnego dla troszkę bardziej doświadczonych gitarzystów? Czy można jednocześnie grać trudny riff i śpiewać?

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

2

Odp: Jak wam idzie śpiewanie i granie?

Wszystko się da. A jak nie to zawsze się znajdzie ktoś, kto nie wie, że się nie da i zrobi to.

Ogólnie granie i śpiewanie nie jest łatwe. Musisz skupić się na dwóch rzeczach. O ile granie akordami i śpiewanie jest dziecinnie łatwe, bo wymaga chwili ćwiczenia a później już każdą piosenkę możemy zagrać i zaśpiewać, o tyle granie z nut czy tabów i śpiewanie jest szalenie trudne. Trzeba wtedy najpierw dużo dużo dużo ćwiczeń do każdego kawałka osobno, żeby utwór grać niemalże automatycznie, bez skupiania na tym uwagi ale też nie bezmyślnie. Później trzeba opanować śpiewanie. W sumie umysł trzeba skupić na śpiewaniu i kontrolować granie, ale w mniejszym stopniu niż śpiew.

Osobiście nie mam głosu wogóle. Więc nie śpiewam. No chyba, że to jest przy ognisku albo w innych okolicznościach gdy śpiewa dużo osób to jakoś cicho gine w tle wink

"Nie ma nic piękniejszego niż gitara."
                           Fryderyk Chopin
no chyba, że to dwie gitary...

3

Odp: Jak wam idzie śpiewanie i granie?

ja śpiewam ale tylko jak jestem sam w domu smile uczę się grać I LOVE ROCK'N'ROLL (Joan Jett) i śpiewać smile Uwielbiam ten riff z refrenu wink

4

Odp: Jak wam idzie śpiewanie i granie?

No ja jak narazie gram tylko akordami to i ze śpiewem nie mam problemów większych ale jakiegoś super talentu wokalnego to nie mam ale... "śpiewać każdy może" big_smile

5

Odp: Jak wam idzie śpiewanie i granie?

Cześć wszystkim Gitarzystom! W końcu zaczynam coś grać na tej gitarze  4 miesiące męczenia i wreszcie dwie piosenki dosyć dobrze wychodzą. Grać już umiem ale gdy dokładam swój wokal zaczyna mi się granie rozjeżdżać a jak już dobrze gram i śpiewam to mi płuca wysiadają i nie jestem wstanie szybko oddychać jak jest jakaś szybsza nuta. Ale z kolei jak taki Pan mi tą piosenke grał z taką samą prędkością śpiewałem bez problemu.

Ma/miał ktoś podobną sytuacje? Jak temu zaradzić?
Pozdrawiam

6

Odp: Jak wam idzie śpiewanie i granie?

Hmm, trochę biologii. Gdy się ruszasz, Twoje ręce, palce pracują, Twoje komórki pobierają tlen. Gdy siedzisz i śpiewasz, nie wykonujesz jakichś większych ruchów, te komórki tlenu nie pobierają, więc masz więcej tlenu w płucach do śpiewania toteż na śpiewanie i granie jednocześnie braknie Ci tchu. wink Ale z czasem powinno Ci to minąć.
Ja osobiście z tym problemów nie mam, żeby jednocześnie grać i śpiewać trzeba już chyba grać trochę dłużej, ale to takie moje skromne zdanie z własnego doświadczenia, ponieważ jeszcze jakieś 2-3 miesiące temu, śpiewanie razem z graniem było dla mnie czymś niemalże nieosiągalnym - teraz jest inaczej. smile

7

Odp: Jak wam idzie śpiewanie i granie?

Gram na klasyku od dziewięciu miesięcy, na elektryku od czterech, a na basie od miesiąca, śpiewam tylko, gdy jestem sama. Grając na którejkolwiek z tych gitar nigdy nie mam problemu ze śpiewem. Jakoś samo wychodzi z siebie i mogę skupić się na graniu. Nawet gdy miałam do czynienia z wiosłem dopiero miesiąc.

8

Odp: Jak wam idzie śpiewanie i granie?

Jej... Już prawie nie pamiętam, że można mieć taki problem... Ale tak, w moim przypadku też tak było. Trzeba to uchwycić. Grasz, grasz, zaczynasz śpiewać - nie wychodzi. Zaczynasz od początku i tak do chwili, kiedy wyjdzie. Nie ma na to reguły, jednemu przychodzi wcześniej, drugiemu później. Ja byłam po 8 miesiącach grania, kiedy wyszło, a i nie wszystko od razu. Jest taka chwila, że załapuje się od razu, przychodzą też w pewnym okresie takie dni, kiedy słuchasz piosenki i wiesz, jak ją zagrać, jakie bicie sobie dopasować, żeby nie było zwykłe, banalne, a Twoje. Jak we wszystkim jedna rada: ćwiczyć.

9

Odp: Jak wam idzie śpiewanie i granie?

Niezbyt mi to idzie ;//
Jak się skupię na graniu, to zapominam śpiewać i na odwrót. Muszę jeszcze to poćwiczyć wink

10

Odp: Jak wam idzie śpiewanie i granie?

Czasami dobrze, czasami źle. Jakoś umiem śpiewać z gitarą w takich piosenkach, jak "My Own Summer (Shove It)", "Elite", "The Only", "The Key To Gramercy Park". Przyznam, że co do niektórych trzeba trochę poćwiczyć podzielność uwagi, ale to nie takie trudne wink