1

Temat: Układ palców podczas ogrywania gamy

Hej!
Na wstępie muszę się usprawiedliwić,że szukałem już odpowiedzi na google,jednak różne źródła dają różne informacje,dlatego postanowiłem zapytać tutaj(spróbować nie zaszkodzi).
Otóż wyjaśniam problem!
Chodzi mi o układanie palców gdy mamy do czynienia z ogrywaniem na gitarze gamy,
w sposób "3 dźwięki na strunę".
Weźmy na to taką sytuacje:

e||-------------------------------17--15--13----------------------------------|
h||----------------------------------------------17--15--13-------------------|
g||--------------------------lub-------------------------------------------------|
d||-----------------1-3-5-------------------------------------------------------|
a||---------1-3-5---------------------------------------------------------------|
E||-1-3-5-----------------------------------------------------------------------|

Jak widać,chodzi mi o konkretną sytuacje,gdy pomiędzy wszystkimi trzema dźwiękami pojawia się odległość całego tonu,a co za tym idzie przekracza to klasyczną rozpiętość czterech palców,gdzie każdy palec może spokojnie zajmować miejsce jednego progu i mogę "lajtowo" ogrywać sobie np.: pentatonike mollową lub skale bluesową.
W czym więc problem?
Otóż wiadomo,że pierwszy dźwięk,czyli F(z przykładu powyżej),intuicyjnie ogrywam pierwszym palcem(wskazującym),ale nie wiem jak ogrywać dźwięk G i A(to znaczy nie wiem jaki palec wybrać).
Spotkałem się zarówno z twierdzeniami,że dźwięk drugi powinienem ograć drugim palcem,zaś dźwięk trzeci,palcem czwartym.
Czyli kolejno:

d||-----------------1-3-5-------------------------------------------------------|
a||---------1-3-5---------------------------------------------------------------|
.......................................................................................................|
p||---------1-2-4-1-2-4-------------------------------------------------------|

Ale spotkałem się też z twierdzeniem,że ułożenie powinno być następujące:

d||-----------------1-3-5-------------------------------------------------------|
a||---------1-3-5---------------------------------------------------------------|
.......................................................................................................|
p||---------1-3-4-1-3-4-------------------------------------------------------|

A na niektórych filmikach,widziałem jak gitarzysta ogrywał game,używając zaledwie tylko 3 palców(wskazujący,środkowy i serdeczny),a mały palec w ogóle nie był używany.
Pytanie do was.
Co sądzicie?
Jak powinienem prawidłowo opalcować game?
Nie chcę ćwiczyć na zasadzie "jak Ci wygodniej" bo niestety żaden sposób nie jest dla mnie wygodny,a
nie chce nabawić się jakiś złych nawyków podczas gry.

Z góry dziękuję za pomoc oraz przepraszam za "chaotyczność" posta,gdyż ciężko mi trochę opisać problem smile

2

Odp: Układ palców podczas ogrywania gamy

Dobre pytanie smile ja osobiscie znacznie bardziej preferuje w tym przypadku układ - wskazujący, serdeczny, mały, gdyż jak dla mnie jest to po prostu szybszy sposób i mniej się dłoń męczy.
Z kolei wskazujący, środkowy, serdeczny jest dobrym ćwiczeniem na rozciąganie palców, imo kwestia preferencji, ale mogę się mylić smile

3

Odp: Układ palców podczas ogrywania gamy

Moim zdaniem nie ma jednego jedynie słusznego i prawidłowego sposobu.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

4

Odp: Układ palców podczas ogrywania gamy

Jak dla mnie, to każdy układa palce tak jak mu wygodnie.. smile Przynajmniej w moim wypadku tak jest.

5 (edytowany przez Szan 2013-08-25 13:49:22)

Odp: Układ palców podczas ogrywania gamy

Myślałem też nad tym,czy nie ćwiczyć i tak,i tak.(tzn. na wszystkie sposoby ogrywać game)
Ale czy nie dostanę przez to jakiegoś złego nawyku podczas gry i nie przeszkodzi mi to później
podczas dużo szybszej improwizacji?