Temat: Jak zbudować talkbox?

Siema, niedawno postanowiłem sobie, że na wakacjach spróbuję zbudować własny talkbox. Cena takiego efektu na guitar center wynosi ponad 600 zł, co wg mnie jest sporą przesadą, a własnoręczne zbudowanie jakiegoś efektu, nawet jeśli mój przyszły sprzęt nie będzie ultraprofesjonalny, zawsze jest dobrą zabawą. Znalazłem świetną instrukcję (http://www.blamepro.com/talkboxG.htm), jednak mam kilka pytań związanych z budową:

1. Z tego co zrozumiałem, to autor powyższej instrukcji swój talkbox wpina gdzieś pomiędzy wzmacniacz a głośnik w swoim piecyku i w zależności od tego, czy efekt jest włączony, sygnał ze wzmacniacza płynie albo do normalnego głośnika, albo do głośnika w efekcie. Jednak ja nie zamierzam (boję się big_smile) rozkręcać mojego pieca i kombinować w nim z kablami, więc czy gdy wepnę mój talkbox do wyjścia słuchawkowego w moim piecyku, to wszystko będzie dobrze działać?

2. Jaka powinna być moc głośnika w talkboxie, kiedy mój piec ma 40 W? Autor instrukcji do 20-watowych wzmacniaczy zaleca głośnik o mocy min. 50 W. Myślałem o czymś w granicach 80 W do mojego pieca, czy to dobry wybór, czy trzeba szukać czegoś o jeszcze większej mocy?

3. Czy głośnik w tym stylu będzie dobry - http://allegro.pl/driver-wysokotonowy-m … 64817.html Nie patrzcie na moc, tylko na typ głośnika, czy to właśnie coś takiego powinno się znaleźć w talkboxie?

Z góry wielkie dzięki za pomoc, prosiłbym o jak najszybszą odpowiedź, gdyż jutro wieczorem jadę na zadupie i dostęp do internetu będę miał ograniczony do ewentualnych paru godzin co kilka dni, kiedy będę jeździł do dziadków big_smile

Życzę miłych wakacji i miłego udzielania się w tym temacie big_smile

2

Odp: Jak zbudować talkbox?

1. Myślałem, że powrócił Bluskaj big_smile To tak dla offtop'u,
2. To będzie dobrze brzmiało wpięte w pętlę - jaki masz wzmacniacz? Pętlę można dorobić,
3. Taki głośnik nigdy! To jest sprzęt audio do samochodu... brzmieć dobrze nie będzie. Poczytaj. Celestionów chyba nie ma sensu kupować, ale są inne, tańsze i dobre głośniki.

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

3

Odp: Jak zbudować talkbox?

Mój piec to Roland Cube 40XL, na innym forum przeczytałem, że słuchawki mają dużo większą impedancję od takich zwykłych głośników, więc raczej muszę zrezygnować z wpinania do wyjścia słuchawkowego i trzeba będzie się pobawić kablami. Z różnych forów wnioskuję, że impedancja tego głośnika do talkboxa powinna być taka sama lub większa jak ta w normalnym głośniku w piecu, czy dobrze myślę?

Btw, do talboxa na pewno nie wchodzi normalny głośnik gitarowy, tylko wysokotonowy driver z taką tubką na górze, żeby można było szczelnie połączyć go z rurką. Poleciłbyś jakąś firmę, ewentualnie poczęstował linkiem z allegro do czegoś wartego kupienia big_smile?

4

Odp: Jak zbudować talkbox?

Jak powinien wyglądać wzmacniacz do zbudowania talkboxa? Musi to być część z piecyka? Niestety nie jestem obeznany w sprzęcie muzycznym od strony technicznej by opisać o co mi chodzi ale proszę o przykłady części, które mogłyby posłużyć jako wzmacniacz.