Temat: Czy wszystkie akustyczne gitary mają "wypukły" gryf?

Mam pytanie jako laik-samouk.

Gram już od jakiegoś czasu (gram to może za dużo powiedziane - uczę się). Kupiłem Takamine G320, bo po ograniu kilku modeli w salonie ten podobał mi się najbardziej i dźwiękowo, i wizualnie. Teraz, gdy już jednak zacząłem grać nawet całe kawałki zauważyłem pewną rzecz. Mam w związku z tym pewne pytanie, bo wcześniej tego nie widziałem po prostu:

Gitara ma nieco wypukloną podstrunicę (w sensie progi są lekko zaokrąglone, przez co akcje na strunach 1 i 6 są wyższe od tych na stronach 2-5). Nie jest to wada gitary (choć w sumie nie wiem). Oczywiście nieznacznie, ale teraz zastanawiam sie czy dokonałem dobrego wyboru. Źle łapie mi się chwyty barre - robię poprzeczkę maksymalnie dociskając kciuk do gryfu jednocześnie układam palec wskazujący nieco na bok. Przez to podstawowy chwyt F mi nie wychodzi (nawet uproszczona wersja). Nie wiem czy to kwestia wprawy, ale poprzeczką na prawdę wygłuszam jedynie struny i źle się gra. W akcie desperacji postanowiłem zapytać Was o to, czy wszystkie akustyczne gitary mają taki "wypukły" gryf? W klasycznej gitarze barówki wychodzą całkiem ładnie (no ale struny są miękkie, gryf prosty).

Dzięki za odpowiedź !!

2 (edytowany przez Bezimienny 2013-07-04 12:18:30)

Odp: Czy wszystkie akustyczne gitary mają "wypukły" gryf?

Gryf powinien być delikatnie wklęsły, radzę Ci wyregulować gryf tzn
Musisz poluzować pręt regulacyjny, ponieważ jest on zbyt napięty. W internecie jest pełno poradników i filmów jak to zrobić

Choćby ten

Satani, satani in amus dignita
Satani, satani e vade retro sagitta
Schecter Omen 6 + Crate Fw 15 R + Krank Distortion Maximus[DIY]

3

Odp: Czy wszystkie akustyczne gitary mają "wypukły" gryf?

Nie znam odpowiedzi, ale pytającemu chyba chodzi o wypukłość samych progów, a nie krzywiznę gryfu.

Osobiście nigdy się nad tym nie zastanawiałem, więc chyba raczej u siebie nie mam takiej wypukłości.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

4

Odp: Czy wszystkie akustyczne gitary mają "wypukły" gryf?

Nie nie nie, nie chodzi o krzywiznę samego gryfu - po prostu tak, jak pisze Darek -> patrząc od pudła w stronę główki widać to niewielkie (różnica jest chyba milimetrowa) wypuklenie biegnące środkiem gryfu - nie jest w każdym bądź razie prosty jak "decha". W zasadzie różnica w akcjach jest tylko na 6 i 1 strunie i przez to dociśnięcie ich w barowych chwytach wymaga nie lada wysiłku (generalnie wszystkie, albo większość Xb-minor brzmi ładnie, jednak F-dur już brzęczy).
Jeśli ktoś ma jakieś pomysły to z góry dziękuję za wskazówki!

5

Odp: Czy wszystkie akustyczne gitary mają "wypukły" gryf?

Hm.. Klasyki chyba mają wklęsły gryf, bo jak kilka dni temu miałem w swoim rękach Yamahę, zauważyłem dość sporą wklęsłość, natomiast przy akustykach (aczkolwiek ja przy swoim) zauważyłem wypukłość. Nie jest to jakieś ogromne wzniesienie, ale gdy się przyjrzeć, wszystko widać. Aby to zobaczyć, trzeba się patrzeć wzdłuż progu. O to Ci chodziło? smile

6

Odp: Czy wszystkie akustyczne gitary mają "wypukły" gryf?

Cholera, nie łapię... Chodzi wam o radius podstrunnicy, czy krzywiznę gryfu? Określcie dokładnie... żesz...

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

7

Odp: Czy wszystkie akustyczne gitary mają "wypukły" gryf?

W przypadku wypukłości gryfu mostek też powinieneś mieć wypukły, aby akcja była taka sama na każdej strunie. Jeśli tak nie masz - piłuj.

Jak dla mnie gitara powinna mieć wypukły gryf, bo wtedy łatwiej łapie się barowe - palec nie musi być całkowicie prosty. Natomiast przy wklęsłym złapanie barre jest utrudnione - w końcu palec nie zgina się więcej niż 90*.

Fender Stratocaster MiA + Marshall VS 8080
poradnik teorii gitarowej - http://www.sendspace.pl/file/ec10e24565 … za-ver-2-0 wink

8 (edytowany przez Menkaure 2013-07-05 19:07:06)

Odp: Czy wszystkie akustyczne gitary mają "wypukły" gryf?

No, więc mamy już chyba wszystko jasne - Ellon użył chyba tego właściwego określenia - radius podstrunicy. Poczytałem troszku o tym i wygląda na to, że to tak ma być wink Są jakieś charakterystyczne wypuklenia dla każdego producenta gitar. Moje spekulacje wyniknęły z tego, że przy klasycznej gitarze, którą mam nie ma czegoś takiego, bo podstrunica jest całkowicie płaska.
W takim razie problem tkwi w niedostatecznej sile nacisku poprzeczki na struny podczas grania chwytów barowych. Jak pisałem - chwyty durowe wychodzą mi nieczysto -> struny brzęczą. Akordy mollowe gram właściwie bez problemów - każdy wychodzi prawidłowo (w większości przypadków).
Dzięki za rozwianie moich obaw, panowie!!

EDIT

Co do mostka - to próg, na którym opierają się struny jest wypukły. Akcje strun są właściwie wszędzie takie same (cą jakiś milimetr wyższe począwszy od progu 12 w górę -> gitara jest bez cutaway, więc i tak na tych progach nie gram wink )

9

Odp: Czy wszystkie akustyczne gitary mają "wypukły" gryf?

Zweryfikuj technikę przykładania poprzeczki do gryfu - to najpierw, jeżeli jest ok - wtedy zwiększaj nacisk. To nie jest siłownia.

Różnie to jest z radiusem, ogólnie jest zasada, że czym większy radius, tym szybszy gryf. Klasyki mają najczęściej płaski, tak to już jest, nie wiem dlaczego...

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

10

Odp: Czy wszystkie akustyczne gitary mają "wypukły" gryf?

Co to znaczy "szybszy gryf"?

11

Odp: Czy wszystkie akustyczne gitary mają "wypukły" gryf?

Taki (w gitarze elektrycznej), na którym większości gitarzystów gra się szybciej - wygodniej. To jest oczywiście subiektywne odczucie, dlatego piszę większości wink

Zasada jest taka, że gitary "wyścigowe" mają płaski gryf (Thin U, lub Xtra Thin U) i płaską podstrunnicę (zbliżoną do gitar klasycznych), oraz najczęściej duże progi - Xtra Jumbo.

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X