1

Temat: Czy ćwiczyć od razu grę czterema palcami czy zacząć od dwóch?

Witam, mam 24 lata i postanowiłem nauczyć się grać na gitarze, a raczej współlokator gra na gitarze i mnie wkręcił (to tyle jeśli chodzi o przedstawienie się). Gram od nieco ponad 2 tygodni po około godzince, może dwie dziennie (więcej czasu nie mam). Wiem, że bardzo krótko gram jednak mam jedno pytanko. Mianowicie, jak gram piosenki (proste tabulatory), to prawą ręką przeważnie wykorzystuję tylko kciuk i palec wskazujący. Mam bardzo duży problem aby grać pozostałymi palcami (o wiele łatwiej gra mi się tylko tymi dwoma). Czy powinienem ćwiczyć tylko i wyłącznie grę czterema palcami, czy na razie grać tak jak mi wygodniej? Oraz jeżeli piosenka jest tylko na dwóch strunach (E i B) czy grać ją kciukiem czy nie?

2

Odp: Czy ćwiczyć od razu grę czterema palcami czy zacząć od dwóch?

Ja uważam, że powinieneś grać 4-ema palcami, gdyż im szybciej sobie wyrobisz dobre nawyki tym lepiej. Kciuk obsługuje 6, 5, 4 strunę ,palec wskazujący-3, środkowy-2, serdeczny-1

3

Odp: Czy ćwiczyć od razu grę czterema palcami czy zacząć od dwóch?

Mati wiem, który palec za którą strunę odpowiada. A powiedz mi jeszcze jak mam takie taby:

Anime : Hikaru No Go

Title :  Mae wo Muite

Tabbed by : Pasto


E|-------0-----2-----|-3---3---2-----3----2-----0---|-------------0-----|-2---2---0-----2----0---------|
B|-------------------|------------------------------|-------3-----------|--------------------------3---|
G|-------------------|------------------------------|-------------------|------------------------------|
D|-------------------|------------------------------|-------------------|------------------------------|
A|-------------------|------------------------------|-------------------|------------------------------|
E|-------------------|------------------------------|-------------------|------------------------------|


E|-------0-----2-----|-3---3---2-----3----5---------|-7----5----3----0--|-2-----7----------------------|
B|-------------------|------------------------------|-------------------|------------------------------|
G|-------------------|------------------------------|-------------------|------------------------------|
D|-------------------|------------------------------|-------------------|------------------------------|
A|-------------------|------------------------------|-------------------|------------------------------|
E|-------------------|------------------------------|-------------------|------------------------------|


E|-10----0-----2-----|-3--3--3--2-----3----2-----0--|-------------0-----|-2---2---0-----2----3---------|
B|-------------------|------------------------------|-------3-----------|------------------------------|
G|-------------------|------------------------------|-------------------|------------------------------|
D|-------------------|------------------------------|-------------------|------------------------------|
A|-------------------|------------------------------|-------------------|------------------------------|
E|-------------------|------------------------------|-------------------|------------------------------|

(admin: ciach)

E|--------|--------|
B|--------|-0------|
G|-2------|-0------|
D|--------|-2------|
A|--------|--------|
E|--------|--------|



To którymi palcami mam to grać?

4 (edytowany przez mikel1994 2013-04-28 15:56:35)

Odp: Czy ćwiczyć od razu grę czterema palcami czy zacząć od dwóch?

Mati wiem, który palec za którą strunę odpowiada. A powiedz mi jeszcze jak mam takie taby:

To którymi palcami mam to grać?

"Ja wiem jak się jeździ samochodem, ale gdzie jest gaz?"
No to wiesz, czy nie wiesz?

Graj tak, jak uważasz.

A ja Ci mogę jedynie polecić zabranie się za trochę bardziej skomplikowane utwory. Oczywiście jeżeli sprawia CI przyjemność granie pojedynczych dźwięków, to nie ma problemu, ale rozwiniesz się dużo szybciej jeżeli będziesz próbował się uczyć czegoś trudniejszego. Nawet jeżeli granie prostych melodii na jednej strunie sprawia na początku problem, to i tak ogromnym przeskokiem będzie granie na różnych strunach, jeszcze z wielodźwiękami, wiec lepiej od razu się za to zabrać.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

5

Odp: Czy ćwiczyć od razu grę czterema palcami czy zacząć od dwóch?

Stwierdzeni, ze wiem który palec odpowiada za którą strunę nie oznacza, że umiem tak grać tongue (teoria teorią a praktyka praktyką). Ten utwór podałem, ponieważ miałem go pod ręką (jestem fanem anime i akurat taki opening pewnego anime był tongue). Jeśli chodzi o naukę to od dzisiaj (dopiero co znalazłem tą stronkę) mam zamiar przejść wszystkie kursy i ćwiczenia, a uczyć się będę tych prostych tabulatorów umieszczonych na stronce. Dodatkowo mam zamiar robić warsztaty ze stronki Fingerstyle.pl, gdyż ten styl grania najbardziej mi odpowiada i się podoba. Pozdrawiam.


(Tabulatury nie tabulatory)

6

Odp: Czy ćwiczyć od razu grę czterema palcami czy zacząć od dwóch?

Graj tak jak powinno się grac, czyli kciuk - basowe, reszta - wiolinowe, od początku 4 palcami, bez żadnych ułatwień, z początku będzie ciężej, ale jak ze wszystkim, trzeba nabrać wprawy.
po co nabierać złych nawyków na początku, skoro i tak później będziesz musiał się nauczyć prawidłowo? smile