Temat: problem z progami w akustyku

Witam. Generalnie rzecz biorąc, zaczęła mi brzęczeć ostatnio struna E. Myślałam, że może to przez to, że dawno nie wymieniałam, ale kupiłam nowy komplet, założyłam i nadal jest to samo. Zauważyłam, wtedy, że mam wytarte progi od 1 do 4 właśnie tylko przy najcieńszej strunie. I mam do Was pytanie, co mam zrobić? Wymienić cały gryf, progi czy zastosować kapodaster i grać jakoś na razie jeszcze? I czy jest możliwość wymiany tylko kilku progów może u lutnika czy trzeba wymieniać wszystkie? Będę wdzięczna za odpowiedzi, bo nie wiem co mam robić teraz.

2 (edytowany przez mikel1994 2013-03-30 09:39:40)

Odp: problem z progami w akustyku

Pomyśl - jeżeli masz wytarte progi, czy to może spowodować brzęczenie strun? Nie bardzo.

Wyobraź sobie, że gitara jest Twoim karabinem maszynowym - gryf jest lufą. Daj sobie pudło przy barku i gryf tak, jakby był Twoją lufą.

Jeżeli podstrunnice masz po lewej stronie, stawiam w ciemno, że gryf wygina się delikatnie w prawo, czyli masz mniej więcej taką sytuację http://www.eioba.pl/files/user464/SzyjkaWypukla.png

Jeśli tak, to przeczytaj o ustawianiu krzywizny gryfu w gitarach.


Jeśli nie - może być jeszcze tak, że wyrobił Ci się pod tą struną rowek na siodełku szyjki (ten klocek z rowkami na którym opiera się struna zanim dojdzie do kluczy). Wtedy wypadałoby go wymienić. Koszt mostka to jakieś 10-20zł za taki dupiaty. Na zamówienie robią za jakieś 30zł z jakiegośtam lepszego materiału. Jak wymienić? Zdjąć struny, wziąć młotek i śrubokręt. Dać śrubokręt do siodełka od boku, puknąć w niego młotkiem i sam wyleci. Jak przykleić nowy? Pół kropelki jakiegoś kleju w stylu super glue żeby się nie ruszał na boki, a tak to będzie przyciśnięty przez struny (niektórzy producenci siodełek w ogóle nie przyklejają, stąd zabawna sytuacja jak ktoś dostaje nową gitarę i może nim ruszać).

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

3

Odp: problem z progami w akustyku

Przenieść by ten temat.... wiadomo gdzie wink

4

Odp: problem z progami w akustyku

Mikel1994 dzięki bardzo za odpowiedź. Było tak jak mówiłeś gryf był wygięty w prawo malutko i wystarczyło podkręcić go trochę i już gra dobrze. Jeszcze raz dzięki za pomoc:)