Temat: Trzeszczenie na przesterze

Witam.Kupiłem sobie ostatnio elektryka i piec. Clean ładnie brzmi na tym piecu, wbudowany przester już nie tak bardzo ale da się znieść. Jednak podczas graniu kolejno na kilku strunach kiedy jakiś dźwięk wybrzmiewa z poprzednim dźwiękiem występuje nieznośne trzeszczenie. Kiedy te same dźwięki brzmią osobno (poprzedni nie wybrzmiewa wtedy gdy gram kolejny) tego trzeszczenia nie ma. Czy to trzeszczenie jest spowodowane słabym piecem (mam vox pathfinder 15r) czy może złą techniką i dźwięki należy wytłumiać, tak aby ich brzmienia się nie nakładały ?

2 (edytowany przez GeNeX 2013-01-17 11:46:39)

Odp: Trzeszczenie na przesterze

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przester

Przy współbrzmieniu dwóch lub więcej strun słychać dodatkowo wzajemne, dość agresywne „pożeranie się” dźwięków, co bywa wadą, ale częściej jest środkiem artystycznego wyrazu. „Pożeranie się” dźwięków z różnych strun wynika z faktu, że nieliniowa funkcja sumy sygnałów,  nie jest sumą funkcji każdego z osobna,  Gdyby każda struna miała oddzielny przetwornik, ich wyjścia podłączono by do sześciu równoległych overdrive'ów, a sygnały z nich zsumowano, to efekt „pożerania się” dźwięków nie wystąpiłby. Overdrive szczególnie mocno uwydatnia drażniące brzmienie dysonansów, konsonanse zaś (zwłaszcza doskonałe) brzmią dużo łagodniej.

Niektóre dźwięki na przesterze współbrzmią, a niektóre nie, i to jest coś na co musisz zwrócić uwagę. Zauważ, że na mocnym przesterze nie gra się zwykłych, prostych chwytów akordowych np.
http://www.gramnagitarze.pl/art/artykuly/bag/roz_08_g/01g_durowe/01_g_kreska_dur/g_foto/foto_g001.jpg
bo nie zabrzmią tak jak powinny. Często wtedy sięga się po tzw. powerchordy, a przy niektóych zagrywkach używa się tzw palm mutingu (odpowiedniego przytłumiania strun - koniecznie sprawdź Iron Maiden - The number of the beast)
Rock on smile

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

3

Odp: Trzeszczenie na przesterze

Ok to już rozumiem, że to "pożeranie się dźwięków" jest normą w przesterze ,ale jak uniknąć tego pożerania podczas grania np solówek? W jaki sposób wytłumiać niechciane dźwięki?

4

Odp: Trzeszczenie na przesterze

Jak ci wygodnie, trzymaj palec(lewej ręki) na strunach, oprzyj częśc prawej dłoni na strunach.

Satani, satani in amus dignita
Satani, satani e vade retro sagitta
Schecter Omen 6 + Crate Fw 15 R + Krank Distortion Maximus[DIY]

5 (edytowany przez GeNeX 2013-01-17 21:00:47)

Odp: Trzeszczenie na przesterze

Jeżeli chcesz wyciszyć jakąś strunę którą trzymasz na progu podczas solówki, po prostu podnieś z niej palec. Aby nie spowodowało to niechcianych dźwięków, są dwa kroki:
Najpierw zwolnij całkowicie nacisk z progu, dopiero wtedy zdejmij ze struny palec. Zrób to tak aby struna po zdjęciu nie wybrzmiewała. Najpierw ćwicz powoli, potem postaraj się w tempie. Na początku zdaje się trochę skomplikowane, ale po niedługim czasie jest całkowicie intuicyjne i płynne (nie widać rozdzielenia między oboma krokami) więc nie martw się smile

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

6 (edytowany przez Mati_a2 2013-01-17 21:25:06)

Odp: Trzeszczenie na przesterze

Dzięki wielkie, bardzo pomogliście smile

Chociaż to trochę jest zniechęcające, że niektórych rzeczy muszę się uczyć przez to grać prawie od nowa bo na akustyku nie było potrzeby tłumienia strun smile No nic, jakoś dam rade smile

7

Odp: Trzeszczenie na przesterze

Umiejętność wytłumienia strun wedle woli zawsze się przyda smile

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

8 (edytowany przez Mati_a2 2013-01-25 10:07:03)

Odp: Trzeszczenie na przesterze

Żeby nie robić nowego tematu.

1.Na innych forach wyczytałem ,że vox pathfinder 15r  ma słaby przester
i można go polepszyć za pomocą jakiś kostek. Czy to sprawi ,że trzeszczenie będzie mniej uciążliwe?
Jestem zielony w temacie więc mi wybaczcie.

2. Czasami wytłumiam struny układając palce lewej ręki taki sposób, że dotykam nimi poprzednio granej struny ,aby ją wytłumić. Czy mogę w tak sposób wytłumiać czy raczej odradzacie bo się np przyzwyczaję do dotykania innych strun i będę wytłumiał dźwięki tam, gdzie powinny wybrzmieć?

Jeżeli pytania są głupie ,wybaczcie smile