1 (edytowany przez eSeS 2013-01-06 01:53:30)

Temat: Krzywy próg

Witam, niedawno zakupiłem używaną gitare, i sprzedający powiedział że ta gitara ma jedną wade, ma krzywy próg, i ja nie wiedzieć o co chodzi kupiłem ją, jeżeli ta gitara ma faktycznie krzywy próg to jak to moge rozpoznać, i w jaki sposób moge to naprawić, i czy bede mógł samemu to naprawić czy bede musiał zgłosic sie do specjalisty, i czy musze to wogóle naprawiać może tak to zostać czy jedank musze coś z tym zrobić?

2

Odp: Krzywy próg

To znaczy ze jakaś struna po naciśnięciu struny na jakimś progu, zaczyna się opierać o następny, który jest nieco wyższy niż powinien.

Wiec zalozmy ze Prog 8 jest krzywy wtedy, nie uzyskasz dzwieku na progu 7, bo struna bedzie zahaczac o wlasnie prog 8

Satani, satani in amus dignita
Satani, satani e vade retro sagitta
Schecter Omen 6 + Crate Fw 15 R + Krank Distortion Maximus[DIY]

3

Odp: Krzywy próg

Zależy czy ten próg wystaje czy jest wklęsły. Jeżeli wystaje to można go zeszlifować, jeżeli jest wklęsły to trzeba zeszlifować całą resztę!
To jest robota dla lutnika, samemu nie próbuj tego robić.

4

Odp: Krzywy próg

Bo mi to powiedział sprzedawca, i nie wiem czy tak jest naprawde, chciabym sie dowiedzieć jak można to rozpoznać??

5

Odp: Krzywy próg

Skoro sam to powiedział to raczej jest to prawda, a sprawdzić to najprościej na oko.
Bierzesz pudło oburącz unosisz je do góry tak aby było równoległe do podłogi i prostopadłe do ciebie (chyba jasne no nie?), główkę kierujesz w swoją stronę.
Patrzysz wtedy na podstrunicę, pod niewielkim kątem, tak aby wzrok był na wysokości podstrunicy, zamykasz jedno oko i masz wszystko jak na dłoni smile

Na słuch będzie gorzej, ale możesz szarpnąć ze średnią siłą po kolei każdą strunę na każdym progu, aż do łącznia z korpusem i dać jej kilka sek. na wybrzmienie (nasłuchujesz brzęczeń).
Jednak gdy próg będzie wklęsły to nic ci to nie da.
Poza tym brzęczeć może z różnych przyczyn: zbyt niska akcja strun, nieprawidłowy profil gryfu, przesuszona gitara.
Ogólnie lepiej wybadać na oko, łatwiej.

6

Odp: Krzywy próg

A jeszcze sie zapytam ile by kosztowała, wymiana proga, albo szlifowanie??

7 (edytowany przez Bezimienny 2013-01-08 16:13:48)

Odp: Krzywy próg

Szlif wszystkich progow: Srednio to 100zł
Wymiana wszyastkich: 250zł

Satani, satani in amus dignita
Satani, satani e vade retro sagitta
Schecter Omen 6 + Crate Fw 15 R + Krank Distortion Maximus[DIY]

8

Odp: Krzywy próg

A ile kosztuje wymiana jednego proga?, albo jego szlifowanie?

9

Odp: Krzywy próg

Poszukaj przyzwoitego lutnika w okolicy i zanieś mu wiosło, wszystko ci powie.