1

Temat: Rozpoznawanie akordów

Improwizuję od pewnego czasu, bardzo pomogła mi znajomość dźwięków i budowy akordów. Lecz kiedy odpalam backing track, nie jestem w stanie rozpoznać akordów, żeby uchwycić root note'ów. Macie jakieś pomysły? Wiem, że mogę improwizować bez tego, i że to kwestia słuchu, ale może macie jakieś pomysły?

Fender Stratocaster MiA + Marshall VS 8080
poradnik teorii gitarowej - http://www.sendspace.pl/file/ec10e24565 … za-ver-2-0 wink

2

Odp: Rozpoznawanie akordów

Masz na myśli, nie jesteś w stanie określić tonacji podkładu ze słuchu?

3

Odp: Rozpoznawanie akordów

Jestem w stanie określić tonację, nie mogę określić akordów. Słyszę, kiedy następuje zmiana, ale jaki to akord? Trochę sobie gram w bluesie 12-taktowym, bo tam akordy mamy ładnie określone, ale w przeciętnym backing tracku, gdzie nie ma podanych akordów, zwyczajnie się gubię.

Fender Stratocaster MiA + Marshall VS 8080
poradnik teorii gitarowej - http://www.sendspace.pl/file/ec10e24565 … za-ver-2-0 wink

4 (edytowany przez krethh 2012-12-29 11:53:30)

Odp: Rozpoznawanie akordów

No to musisz zacząć od nauczenia się jakie akordy mamy w jakiej tonacji. Schemat na to jest całkiem prosty:

Dźwięk bazowy / pierwszy akord durowy (tonika) - X
Pierwszy akord molowy = X+2 (półtony)
Drugi akord molowy (medianta) = X+4
Trzeci akord molowy (tonika gamy pokrewnej|submedianta) = X-3
Drugi akord durowy (subdominanta) - X+5 (na strunach basowych ten sam próg, na cieńszej strunie).
Trzeci akord durowy (dominanta) - X+7 (kwinta, łatwo skojarzyć z power chordem - palec wskazujący na bazowym, serdeczny na kwincie)

Jak widać tych akordów jest tylko lub aż sześć (mamy jeszcze akord zmniejszony, ale rzadko występuje on w podkładach). Jeżeli chodzi o rozpoznawanie ich brzmienia to trzeba to poprostu wyćwiczyć. Polecam www.jamstudio.com - można poukładać sobie dowolne progresje w dowolnych tonacjach na kilku instrumentach i posłuchać.
Na pewno warto na początek przyswoić sobie brzmienie dominanty i jej przejścia na tonikę - ponieważ jest bardzo charakterystyczne i bardzo często spotykane.

PS Wiem że wiele z tych rzeczy już wiesz, piszę to też dla mniej zaawansowanych użytkowników.