Temat: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

mam problem z graniem chwytu F czy wy tez mieliście?

2

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

Chyba każdy miał wink

Jeśli Cię to bardzo wkurza, poćwicz najpierw jakiś prostszy barowy, np. h-moll.

3 (edytowany przez gitara290 2012-11-04 11:14:13)

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

jak długo ćwiczyłeś chwyt F zanim nauczyłeś się go szybko zmieniać np. przy piosenkach ?

4

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

U mnie kilka miesięcy co najmniej.

Fender Stratocaster MiA + Marshall VS 8080
poradnik teorii gitarowej - http://www.sendspace.pl/file/ec10e24565 … za-ver-2-0 wink

5

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

Ja gram na gitarze już około 3 miesięcy i mam z tym chwytem probem

6

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

U mnie przyszło to stopniowo, nie katowałem go jakoś szczególnie. Barowe chwyty pojawiały się w coraz większej ilości granych przeze mnie kawałków, wychodziły coraz lepiej.
Nie przejmuj się więc smile

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

7

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

GeNeX napisał/a:

U mnie przyszło to stopniowo, nie katowałem go jakoś szczególnie. Barowe chwyty pojawiały się w coraz większej ilości granych przeze mnie kawałków, wychodziły coraz lepiej.

Bardzo dobrze to ująłeś. U mnie ten proces wygląda podobnie.

8

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

Ja nie.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

9

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

Znacie może jakieś łatwe  piosenki na gitarę dla początkującego ułatwiające naukę ? wink

10

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

Cranberries - Zombie, jest dosyć łatwe i fajnie brzmi smile

11

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

Myślę, że moment, w którym te najprostsze chwyty przestają wystarczać i próbujemy sięgnąć do tych trudniejszych barowych, jest tą chwilą, w której większość ludzi, a przynajmniej moich znajomych uczących się grać, poddaje się i odkłada gitarę na bok..
Ja miałam podobnie, z tą różnicą, że jednak dalej gram tongue smile naprawdę strasznie mnie to denerwowało, bo piosenki do których sięgałam
oprócz tych podstawowych chwytów posiadały właśnie te przeklęte F-dur!
Na szczęście ćwiczyłam od czasu do czasu, aż w końcu zaczęło wychodzić... Trudno mi określić jak długi był to okres, ale zapewniam Cię, że jeśli w końcu ci wyjdzie, będziesz z siebie dumny jak nigdy wcześniej smile)

12

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

mnie właśnie zastanawia ta powszechna nienawiść do chwytu F-dur, mi zaczął wychodzić czysto po jakichś 2 tygodniach grania na gitarze, wiadomo że nie łapie go jakoś mega szybko, ale w miarę płynnie umiem go złapać, przechodząc z innego akordu z kolei B-dur to dla mnie tortura, do teraz mam z nim spore problemy, trzymam go już w miare czysto ale jeśli chodzi o zmiane w trakcie utworu, to zajmuje mi to zawsze kilka sekund big_smile nawet nie wiem za bardzo jak ręke do niego ułozyć, z kolei F-dur wchodzi już instynktownie smile

13

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

@up

Taaa... no to bardzo zdolny jesteś, jak go już umiałeś łapać po dwóch tygodniach grania ;p ale co do "Bm" się z tobą zgodzę, mi wychodzi 1/20 ;p

wracając jednak do F-dur w jego nauce bardzo pomógł mi utwór "Autsajder" ponadczasowej grupy "Dżem" gdyż występuje w nim stosunkowo łatwe przejśćie C-dur -> F-dur gdzie trzeba tylko dołożyć mały palec i zrobić poprzeczkę smile nie mniej jednak, opanowanie go też zajęło mi trochę czasu.

Powodzenia!

14

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

wiele lat temu, ćwiczyłem troche grę na gitarze, ale patrząc na to z perspektywy czasu i porównując do tego jak ćwiczę teraz, to było to wtedy tylko zwykłe plumkanie, nie mniej jednak troszkę sie z gitarą oswoiłem, a ten F-dur po prostu jakoś wygodnie mi leży, nie musze sie specjalnie wysilać żeby go złapać, sam byłem tym zdziwiony, tym bardziej że chyba więcej problemów sprawia mi zwykły G-dur, albo A-dur smile

15

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

Przeklęty F? Niee, przeklęty to jest A. Tutaj jest dopiero miazga, ja cały czas mam wrażenie, że trzy palce na jednym progu mi się nie zmieszczą, mimo że A to jest akurat pestka przy takim czasie, jaki ja poświęciłam grze.
Mówicie, że stopniowo wychodzi. To prawda, ale szybciej jest, jeśli się jednak troszkę katuje tym F. Ja to robiłam tak, że ćwiczyłam, chociaż naprawdę nie znosiłam tego chwytu i wszystkie piosenki, które go zawierały, napawały mnie nie tylko niechęcią, ale też pewnego rodzaju obrzydzeniem, bo wiedziałam, że nie potrafię tego płynnie zagrać. Ale grałam, uparcie, nieustępliwie i niemal codziennie. Robiłam w tygodniu zaledwie jeden dzień przerwy od F. A teraz ten chwyt nie sprawia mi trudności, chociaż nie znoszę, kiedy muszę na niego trafić z d-moll. A B? Przyjemny. Znacznie łatwiejszy mi się wydaje niż F, chociaż też ma poprzeczkę na pierwszym progu, więc tam, gdzie jest najtrudniej.

16

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

Ja miałem. Ćwiczyłem i już mi wychodzi.

17

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

Taka mała moja propozycja tak jakby uproszczonego F, bez poprzeczki. Osobiście dość często tak gram, różnicy zbyt dużej nie ma - początkującemu może pomóc w nauce ulubionej piosenki. smile

  1   2   3   4        
E|---|---|---|---|  
H|-1-|---|---|---|  
G|---|-2-|---|---|   
D|---|---|-4-|---|   
A|---|---|-3-|---|  
E|---|---|---|---|

18

Odp: Mam problem z graniem chwytu F, czy wy też mieliście?

Hubus odrobinę niefortunne to opalcowanie bo w ten sposób zaczynasz od dźwieku C, lepiej zagrać od czwartej struny na trzecim progu bo tam jest dźwięk F.