Temat: Tonacje, skale, gamy,... jak "jammować" ?

Witam wszystkich.

Otóż ostatnio zdarzyło mi się wziąć udział w kilku jam seasions.

Nie odstawałem zbyt od reszty podczas grania, jednak moja znajomość terminów typu :
-skale
-gamy
-tonacje ogranicza się do informacji zawartych przede wszystkim na tej stronie.

Moje pytania są następujące :
-Co oznacza jeśli ktoś mówi "Zagraj to w A (lub w) E"

-Czym są skale i jak wyglądają one na grafie

- No i czym są gamy.

Z góry Dzięki Piękne za odpowiedz !

2

Odp: Tonacje, skale, gamy,... jak "jammować" ?

Zagraj to w A oznacza w tonacji A.

Gamy
Tonacje

A skala to nic innego jak zestaw dźwięków ułożonych według określonego schematu (podobnie jak gama).

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

3

Odp: Tonacje, skale, gamy,... jak "jammować" ?

Nie grałeś podkładu, prawda? big_smile
Granie w "czymśtam" tak jak Darek napisał, to ustalenie tonacji.

W bluesowo-dżamseszynowatych realiach ogranicza się to zazwyczaj do grania (w przypadku podkładu oczywiście) triady harmonicznej dla tonacji - no właściwie w większości przypadkach to majorseptymowych akordów triady, albo ich pochodnych.

A w większości przypadków używanie skal (na bluesowym jamsession) ogranicza się do ogrywania pentatoniką (to jest skala właśnie) akordu w podkładzie z uwzględnieniem blue notes.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

4

Odp: Tonacje, skale, gamy,... jak "jammować" ?

Palacz napisał/a:

Co oznacza jeśli ktoś mówi "Zagraj to w A (lub w) E"

.

To znaczy: ograj pewną progresję akordów z dźwiękiem bazowym A lub E.

Weźmy prosty schemat bluesa 12 - taktowego:

|T|T|T|T|S|S|T|T|D|S|T|D|

W tym schemacie: T to tonika - akord zbudowany na dźwięku bazowym danej tonacji. Może być molowy (w tonacji molowej) lub durowy (w tonacji durowej).

S to subdominanta akord zbudowany na czwartym dźwięku gamy w danej tonacji (jeżeli na przykład tonacją jest A-Dur, to na czwartym dźwięku gamy A-Dur - w tym przypadku D).
Jest molowy lub durowy.

D to dominanta, akord zbudowany na piątym dźwięku gamy. Zawsze jest durowy.

Bluesa zwykle ogrywa się akordami septymowymi (mollseptymowymi), czyli tymi które popularnie zwą się A7, C7 itp.

Jeżeli miałbyś ograć wyżej podanego bluesa w tonacji A-Dur, zagrałbyś następującą sekwencję akordów:

|A|A|A|A|D|D|A|A|E|D|A|E|

W E-Dur

|E|E|E|E|A|A|E|E|H|A|E|H|

Akordy można łatwo budować według prostego schematu: zawsze kwartę wyżej od dźwięku bazowego znajduje się "akord" subdominantowy, a kwintę "dominantowy". Czyli np. kwartę wyżej od dźwięku C mamy dźwięk F, który jest subdominantą w tonacji C-Dur.

Granie solówek w bluesie wcale nie jest prostą sprawą. Generalnie żeby załapać jakieś podstawy proponuję wpisać w youtube "blues solo lesson" czy coś w tym stylu. Jest wiele filmików gdzie jest to dobrze wytłumaczone.