Temat: Dźwięk h w zachodnich krajach

Cześć. Jak wiadomo nasz polski dźwięk h to dźwięk b w krajach zachodnich. Ciekawi mnie natomiast jedna sprawa : Jak w takim razie w zachodnich krajach nazywa się nasz dźwięk b? I czy nasz akord H-Dur za granicą nazywa się B-Dur?

2

Odp: Dźwięk h w zachodnich krajach

Nasz b w krajach zachodnich to bb lub a#.

H-dur za granicą to B-dur.

Wszystko by było dobrze, tylko jakiś mnich  pomylił się przy przepisywaniu manuskryptów i z b zrobił h.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

3

Odp: Dźwięk h w zachodnich krajach

A dlaczego teraz tego nie poprawią? big_smile

4

Odp: Dźwięk h w zachodnich krajach

Wydaje mi się, że ta rozbieżność wynika z czegoś więcej niż jednorazowej pomyłki tłumacza. Gdyby to wynikało tylko z tego jednego błędu, to pewnie jakiś inny mnich by to poprawił... Może ta przekręcona wersja bardziej się naszym spodobała? Bo w sumie dźwięk "ais" brzmiałby niezbyt po polsku...

5

Odp: Dźwięk h w zachodnich krajach

Duel77 nie poprawią tego, bo powstało by wielkie zamieszanie, wszystkie opracowania, podręczniki, kursy muzyczne stałyby się nagle nieaktualne i trzeba było by pisać nowe. Łatwiej jest po prostu mówić ,że na zachodzie są inne oznaczenia.

6

Odp: Dźwięk h w zachodnich krajach

Śmiesznie się złożyło, że akurat dzisiaj czytałem artykuł na ten temat smile
Dźwięk "h" jest używany między innymi u nas, w Niemczech oraz Skandynawii.
Z tego co się dowiedziałem zdecydowana większośc jest za ujednoliceniem oznaczeń i przyjęciem "b".
Autor artykułu prorokował także, że w dobie zalewania rynku anglosaskimi opracowaniami itp. , chcąc nie chcąc z biegiem czasu i do nas dojdzie "b" wink

7

Odp: Dźwięk h w zachodnich krajach

Ja jestem za wprowadzeniem oznaczeń b na dźwięk h... I tak się tym posługuje, więc było by prościej nie myśleć też o tym...

@up W styczniowym Gitarzyście? smile

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

8

Odp: Dźwięk h w zachodnich krajach

@up: Tak jest smile Przerzuciłem się z TopGuitar.