1

Temat: Podnoszenie pseudoakordów

Nie chce mi się nigdy przestrajać gitary, a uwziąłem się ostatnio na pewną piosenkę. Tylko że ona grana jest w oryginale o pół tonu niżej. Mam pierwszy akord - d. I teraz, jak mam to zagrać na standardowo nastrojonej gitarze? D-moll opuszczone o pół tonu składa się z e, c# i g#. Kiedy próbuję zagrać to w ten sposób: 021340 (licząc progi od najcieńszej struny), otrzymuję teoretycznie to samo, ale brzmi okropnie. Czemu tak się dzieje? Przecież dźwięki te same.

2

Odp: Podnoszenie pseudoakordów

Bo sposób zagrania akordu również decyduje o brzmieniu. Inaczej brzmi akord podstawowy, inaczej barowy w wyższej pozycji (niby to ten sam akord, ale przecież zagrany na dźwiękach z wyższej oktawy), inaczej jeszcze jakiś przewrót.

Dlatego czasem jednak trzeba przestroić gitarę, szczególnie jeżeli chcesz uzyskać niższe dźwięki na najgrubszej strunie.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

3 (edytowany przez Panki 2012-07-09 20:01:06)

Odp: Podnoszenie pseudoakordów

Dmoll - D F A
Des moll - Cis E Gis
0 e
2 cis
1 gis
3 f [ zepsułeś ]
4 cis
0 e

teraz coś żeby zrobic to 10x latwiej bez kombinowania...
łapiesz dmoll w pozycji 5 i przesuwasz o 1 próg w dół, wychodzi desmoll

UWAGA! będę filozofował wink
'Mam pierwszy akord - d'
skoro masz AKORD d-moll to nie ważne jak masz nastrojoną gitarę, zawsze będzie 'wyglądał' tak samo
co innego jeżeli masz układ palców jak do 'zwykłego' d-moll, wtedy gdy obniżasz o pół tonu musisz zagrac AKORD cis-moll [ inna nazwa des-moll]

4

Odp: Podnoszenie pseudoakordów

Albo capo na 11 progu big_smile

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

5

Odp: Podnoszenie pseudoakordów

Dzięki Panki, już rozumiem smile Sam sobie komplikowałem, zamiast zrobić prosto.