1 (edytowany przez pagulhan 2012-06-17 15:02:34)

Temat: Te same dźwięki na różnych progach

Czytam ten artykuł:
http://www.magazyngitarzysta.pl/warszta … erway.html
Dochodzę do fragmentu gdzie stoi, że:

Na V progu danej struny znajdować się będzie taki sam dźwięk, jaki reprezentuje następna struna (cieńsza z kolei), np. V próg na strunie A to dźwięk D, zaś V próg na strunie E-basowej to dźwięk A. Wyjątek to struna G, gdzie taki sam dźwięk, jaki reprezentuje następna struna (w tym przypadku H), będzie na progu IV, nie na V. Często stroimy gitarę przez porównywanie dźwięku na V progu danej struny z dźwiękiem następnej pustej struny.

Sprawdzam, jak to jest u mnie. Dociskam E na piątym progu i porównuję z pustą A. Dźwięki się różnią, podobnie jak porównywałem na pozostałych strunach. Mam elektroniczny stroik Rowin lt 36. Wg niego struny nastrojone są dobrze, to znaczy po szarpnięciu struny strzałka zajmuje położenie centralne, a ekran zmienia barwę na zieloną. Ktoś ma jakąś sugestię, dlaczego tak jest?

2

Odp: Te same dźwięki na różnych progach

tak na szybko takie cos mi wpadlo do głowy:

a) nie umiesz obsługiwac tunera
b) masz gównianą gitarę z krzywo nabitymi progami
c) źle ustawiona menzura
d) wydaję ci się[może brzmiec troche inaczej ale wysokośc jest odpowiednia(nie wiem jak to wyjasnic)]

3

Odp: Te same dźwięki na różnych progach

No jeszcze się tym trochę pobawiłem i teraz istotnie tuner wskazuje to, co powinien wedle tamtego cytatu. Dla mnie to cały czas trochę dźwięki, ale zadowolę się tłumaczeniem z pkt d.