1

Temat: Bemole i krzyżyki na pięciolinii

Cześć. Chciałbym sie spytac, jak lecą bemole i krzyżyki na pięciolinii. Napiszcie coś typu: cis dis eis itp... Dzięki.

Darek powiedział:
Kuba02 został mianowany oficjalnie forumowym Archeologiem więc [...] ma prawo robić odkopy
big_smile

2

Odp: Bemole i krzyżyki na pięciolinii

Odpowiednia na pięciolinii mogą występować krzyżyki, bemole lub kasowniki. To na której linii lub polu znajduje się krzyżyk jest zależne od tonacji w jakiej napisany jest utwór. Jeśli na którejś linii przy kluczu wiolinowym znajduje się któryś z tych znaków (krzyżyk lub bemol) to wszystkie nuty w utworze znajdujące się na tej lini będą odpowiednio podwyższone lub obniżone o pół tonu. Wyjątkiem będą nuty przy których stoi kasownik.

Jeśli szukasz jakiejś rozpiski graficznej to poszukaj sobie na necie koło kwintowe; tam będzie ładnie rozpisane ile bemoli lub krzyżyków jest w jakiej tonacji wink
Jakby co mogę coś o tym jeszcze napisać. ;D

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

3

Odp: Bemole i krzyżyki na pięciolinii

A ja nie za bardzo rozumiem pytanie...

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

4

Odp: Bemole i krzyżyki na pięciolinii

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b7/Expanded_circle_of_fifths-de.svg/400px-Expanded_circle_of_fifths-de.svg.png
Proszz. Od tego zacznij - to chyba najważniejszy obrazek w całej teorii muzycznej smile

5

Odp: Bemole i krzyżyki na pięciolinii

@up o to mi chodziło, czyli jak przy kluczu się ustawia zależnie od tonacji. Sorki że nie sprecyzowałem pytania wink

Darek powiedział:
Kuba02 został mianowany oficjalnie forumowym Archeologiem więc [...] ma prawo robić odkopy
big_smile