1

Temat: Co daje szlif progów i wymiana siodełka?

A co dokładnie robi szlif progów i wymiana siodełka ? Jakieś kolosalne różnice ?

"Zaprzedałem duszę gitarze. Gdybym teraz przestał na niej grać, nie byłoby dla mnie miejsca na świecie." "Improwizując solówkę automatycznie poddajesz się pewnym wzorcom." - Slash
Cort SFX-E BK

2

Odp: Co daje szlif progów i wymiana siodełka?

Zjechane progi powodują problemy ze strojeniem. Ustawieniem siodełka z kolei wpływa się na akcję strun oraz miękkość wiosła.

3

Odp: Co daje szlif progów i wymiana siodełka?

Co rozumiesz przez pojęcie "miękkość wiosła"?

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

4

Odp: Co daje szlif progów i wymiana siodełka?

Szlif powoduje, że gitara nie brzęrzy na progach i dźwięki są czystrze a siodełka które są montowane od początku zazwyczaj się szybko niszczą i struna się wrzyna w sioedłko i zaczyna brzęczeć.

5

Odp: Co daje szlif progów i wymiana siodełka?

Miękkość, a właściwie powinno być twardość gitary sprawdza się poprzez złapanie jakiegokolwiek
pełnego barowego chwytu na I progu, przykładowo F-dur lub zrobienie samej poprzeczki.
Instrument jest "twardy" jeżeli dociśnięcie wszystkich strun i tym samym wydobycie czystego dźwięku wymaga sporej siły i nadmiernie męczy dłoń/ kciuk.
Wtedy konieczna jest wizyta u lutnika aby pogłębić nieco rowki w siodełku, czyli "zmiękczyć" wink

6

Odp: Co daje szlif progów i wymiana siodełka?

ZiEMi4N napisał/a:

Miękkość, a właściwie powinno być twardość gitary sprawdza się poprzez złapanie jakiegokolwiek
pełnego barowego chwytu na I progu, przykładowo F-dur lub zrobienie samej poprzeczki.
Instrument jest "twardy" jeżeli dociśnięcie wszystkich strun i tym samym wydobycie czystego dźwięku wymaga sporej siły i nadmiernie męczy dłoń/ kciuk.
Wtedy konieczna jest wizyta u lutnika aby pogłębić nieco rowki w siodełku, czyli "zmiękczyć" wink

Sorry, ale pleciesz bzdury smile Nie ma takiego pojęcia jak "miękkość gitary". Jeśli jest taki problem jak wskazałeś, to albo struny są grube, albo grający nie umie trzymać prawidłowo ręki i sprawia mu to problem. Rowki piłuje się odpowiednio do gryfu, mostu, żeby ustawić dobrą akcje strun.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

7

Odp: Co daje szlif progów i wymiana siodełka?

@grzesiek: Tak dla ścisłości poprawiłem się w poprzednim poście ponieważ miało być "twardość", nie "miękkość". Otóż takie pojęcie istnieje z tym, że odnosi się głównie do akustyków. Ty jesteś "elektryczny" więc mogłeś o tym nie słyszeć .
Sam sobie tego nie wymyśliłem, ani nawet nie wysuwałem żadnych przypuszczeń, domysłów, nie głowiłem się nad tym.
Po prostu dowiedziałem się tego od faceta, który ma naprawdę dużą wiedzę i doświadczenie w tym temacie.
Także żadnych bzdur nie plotę wink

8

Odp: Co daje szlif progów i wymiana siodełka?

Miękkość, twardość, jeden... pieron. Zaskoczę Cię, bo na akustyku też gram. Ale takie pojęcie słyszałem również w określeniu elektryków. Wcale nie wziąłem sobie tego z niewiadomo skąd. To czysta logika i prawa fizyki. Narazie na poparcie swojej tezy, napisałeś, ze ktoś Ci to powiedział. Ale w jego kontekście mogę powiedzieć to samo co Tobie wyżej smile

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

9

Odp: Co daje szlif progów i wymiana siodełka?

Ja też spotkałem się z określeniem "twardości" gitary jako ogólnej wygody gry na niej.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

10

Odp: Co daje szlif progów i wymiana siodełka?

Wygoda zalezy tez od strun oraz wygoda jest odczuciem subiektywnym

Satani, satani in amus dignita
Satani, satani e vade retro sagitta
Schecter Omen 6 + Crate Fw 15 R + Krank Distortion Maximus[DIY]

11

Odp: Co daje szlif progów i wymiana siodełka?

@up, dokładnie. To tak jak z określeniem "szybki, wyścigowy gryf". Nie ma czegoś takiego, to gitarzysta może szybko grać. Każdemu odpowiada inny profil gryfu i każdemu na innym będzie się lepiej, szybciej grało.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993