Temat: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Mam taki problem, chodzi konkretnie o to że gdy ktos każe mi coś zagrac przed paroma osobami to strasznie sie stresuje i nie raz nie jestem w stanie zagrac bo boje sie że sie pomyle i ze mi nie wyjdzie sad Wy też tak macie ? Prosze o rade bo to jest męczące w końcu ucze sie po to żeby grac przed ludzmi a strach tak mnie paraliżuje że nie jestem w stanie nic zagrac sad:(

2

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

każdy tak ma pewnie ma ^^ ale wystarczy wyobrazić sobie że nikogo obok nie ma i grać jakbyś była sama w pokoju big_smile wyobraź sobie że ja grałem na akademii w szkole to sie nawet nie przejmowałem tym co sobie ktoś pomyśli i grałem jakby dla siebie ^^

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

3

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Możesz wykonać ćwiczenie uodparniające na stres. Na przykład spaceruj sobie po szkole/uczelni/mieście z ręką podniesioną do góry, tak jakbyś się do czegoś zgłaszała. Powtarzaj czynność do momentu, aż zacznie Ci zwisać co ludzie sobie o Tobie myślą.

Taka trema to normalna rzecz, w końcu ją przepracujesz smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

4

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Też tak mam.
Gdy nauczyłam się kolędy i nadeszła ta chwila, babcie dziadki wszyscy na mnie się gapią, a ja wszystko ze stresu schrzaniłam

5

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

MadCookie napisał/a:

Też tak mam.
Gdy nauczyłam się kolędy i nadeszła ta chwila, babcie dziadki wszyscy na mnie się gapią, a ja wszystko ze stresu schrzaniłam

O to przynajmniej nie jestem sama smile Lis1994 zazdroszcze Ci gdyby mnie przyszło zagrac na akademi to chyba bym zemdlała yikes

Mam nadzieje że w końcu uda mi sie pozbyc tego stresu sad

6

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Na początku żeby się nie pomylić można na przykład grać z tabów, a nie z pamięci, stres powinien być mniejszy smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

7

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

@RockGirl: i tak nikt nie słuchał (jak to w szkole bywa tongue) więc nie było czym się przejmować ^^'

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

8

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Spróbuje jeszcze tak jak Darek mówi ale nie sądze żeby to pomogło hmm

Lis1994 jak nikt nie patrzy to moge grac i wogóle sie nie stresuje, ale gdy wszyscy sie na mnie patrzą to mam ochote zapaśc sie pod ziemię neutral

9

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

jak już mówiłem grałem dla siebie nie obchodziło mnie ich zdanie nawet jeśli ktoś słuchał ^^ grałem bo lubię ;p

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

10 (edytowany przez WiedźMatt 2009-12-26 21:07:47)

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Mam pewien pogląd na "granie w szkole", ale będę siedział cicho, bo jeszcze warna dostanę.

A jeśli chodzi o występowanie przed publicznością- jak jestem ze znajomymi to spoko, nic się nie przejmuję, może minimalnie. Ale jak na wigilii mama poprosiła żebym rodzinie zagrał... to po dwóch wersach strzeliłem buraka, po czym wróciłem do kompa.
Przepisałem tekst, bo z tremy zapomniałęm i jak zacząłem drugi raz to poszło w porządku- bo wszyscy zaczęli gadać. To taki paradoks- jak się wszyscy gapią to się denerwujesz. Jak się nikt nie gapi, to możesz spokojnie grać, ale denerwuje Cię to, że nikt nie zawraca uwagi big_smile

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

11

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

WiedźMatt napisał/a:

Mam pewien pogląd na "granie w szkole", ale będę siedział cicho, bo jeszcze warna dostanę.

o to ja jestem ciekaw :F

12 (edytowany przez WiedźMatt 2009-12-26 22:01:44)

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

No, skoro prosisz RaV...

Ogólnie uważam, że można czymś czasem przyszpanować, ba, czasem trzeba ale przychodzenie do szkoły i granie na przerwie na gitarze w celu pokazania swojej zajebistości jest objawem nie posiadania przyjaciół oraz znikomemu poczuciu własnej wartości, a także chorobliwej potrzeby zostania docenionym i więcej w tym narcyzmu niż autentycznej umiejętności.
Ja rozumiem- wziąć gitarę na obóz, czy na jakiejś imprezie pokazać znajomym co się umie. Rozumiem nawet że można wyjść na ulicę, i prosić ludzi żeby rzucali datki do futerału w zamian za naszą grę- ale przychodzenie przed wszystkich w takiej np. szkole -ot tak- i granie... no to już przesada.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

13 (edytowany przez lis1994 2009-12-26 22:05:40)

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

jeśli myślisz, że grałem na akademii żeby zaszpanować to przykro mi ale mylisz się ;p wstąpiłem do zespołu szkolnego głównie po to żeby się szybciej uczyć w końcu gdy wstępowałem to byłem początkujący i musiałem sam sobie narzucić duże tempo, by dorównać reszcie i nie żałuję bo nauczyłem się przez ten czas dość sporo smile

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

14

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

No ok, to zwracam honor.

Ale jest naprawdę mnóstwo osób, które potwierdzają moją teorię.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

15

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

nom masz racje ale np u mnnie w szkole to czasami każą zagrać coś żeby odmienic akademie ale miałem wymówke że sprzętu takiego nie mam ;D

"Live To Play Live"

16

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Ja to bym nie brał gitary do szkoły, ale nie z wyżej wymienionych powodów tylko bał bym się, że się uszkodzi, porysuje itp.
A co do grania ze znajomymi to nie boję się tylko przy znajomych którzy też grają tongue

17

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Trochę nie kminie poglądu ... Jeśli jest coś co potrafisz robić i tym samym możesz przyczynić się do np. ubogacenia jasełek w szkole to czemu nie?? On mówił o akademii, a nie siedzeniu w szatni i graniu! Takie moje zdanie.

18

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Ja raz gralem na akademii a raz gralem z moim zespolem i jakos nie gralismy by przyszpanowac i poczuc sie super zajebistymi,tylko po to by miec obycie ze "scena",no ale fakt nie ktorzy szpanuja gitara i to jest prawda,ale zazwyczaj tacy ludzie odpuszczaja sobie gre po kilku miesiacach.Taka ciekawostka ze Jimmy Page nosil gitare do szkoly by na przerwach cwiczyc,poznal wtedy swojego chyba najlepszego przyjaciela,Jeffa Becka,wiec tez zalezy od intencji tongue.

Vintage V100+Marshall VS100

19

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Ja miałem iść do dziadostwa kolędy zagrać (chyba tak to się mówi smile ) lecz nie poszedłem, ponieważ na samo kupno gitary babcia zareagowała "Ni mosz co robić że se gitarę kupiłeś, zaroz ci jakąś robotę znajdym".
Ja szczerze bał bym się do szkoły gitarę wziąść, gdyż by mi ją mógł ktoś zniszczyć (a ja mogłbym zareagować agresywnie mad )

"...to nie sztuka zabić kruka tylko gołym tyłkiem jeża."
Schecter Omen Extreme Floyd Rose
Line 6 Spider IV 75

20

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Ja się niezupełnie zgadzam z WiedźMatt'em. Jeśli ktoś ma ochotę pograć sobie "w szatni", to ja nie mam nic przeciwko temu. Zawsze to jakieś życiowe doświadczenie (niezbyt wymagająca publiczność, porady umuzykalnionych kumpli itp.). Zresztą, wg mnie każdy ma prawo trochę poszpanować, jeśli posiada jakieś faktyczne umiejętności. Chociaż zgadzam się, że nie należy przesadzać i przechwalać się.

21

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Ale pisałem już - jest różnica między grą na akademii a grą ot tak na przerwie. I nie mówię że to jest uber złe, chodzi tylko o to żeby nie przesadzać.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

22

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Ja myślę że granie w szatni w szkole to trochę głupota... o ile tak ktoś robi. Mi  w życiu by do łba nie przyszło targać gitarę żeby brzdękać chwilę w szkole...
Zazdroszczę możliwości szkoły muzycznej, pytałam się u mnie wszędzie, ale każdy mówi że wszędzie pełno i nie ma dla mnie nigdzie miejsca T_T

23

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

co do stresu - mam go tylko jak mam śpiewać albo o czymś odpowiadać przed dużym audytorium. tego pierwszego na szczęście nie robię XDD. a np. granie na gitarze to ok. nie stresuję się ^^

24 (edytowany przez matias-k96 2010-02-20 17:23:10)

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

A ja wam powiem tak, że z ta trema jest róznie.
Sam wiele razy wystepowałem na scenie: czy to wokal, czy recytacja, czy chodzby nawet czytanie w kosciele, lub prowadzenie konkursów na festynach bylo trudne do pewnej chwili.
W dany dzien kiedy to mialem wystapic osaczaly mnie mysli take jak:
-pomyle sie i mnie wysmieja
-powiem jakis glupi dowcip
-zatne sie na amen
-zemdleje
-ktos mnie przebije i bede odtatni
itd., itp.
ale tylko gdy wyszedłem na scene, zaczalem spiewac lub recytowac TREMA MIJALA.
Moge dac taka rade, ze trzeba myslec optymistycznie i nie denerwowac sie przyszloscia, bo to najgorsze co moze byc...
Pozdraiwam...

25

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Właśnie na tym polega stres, ze nie da się o tym nie myśleć i zagłusza to Twoje myśli:D ja tak mam, tak mi skronie pulsują ze nie slysze siebie:D

26

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Persen i po kłopocie big_smile

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

27

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

ha ha:D Faszeruj się tabletkami przed każdym wyjściem z domu lub lekcją gitary:P To już lepiej meliske wypić;)

28

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Albo nie wychodź z domu big_smile

ESP LTD EC-50             Roland Micro Cube
GG:18350838         Mój kanał Youtube
Regulamin dobrego ucznia - gdy szkoła się pali gaś ją benzyną

29

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

hahaha karol rozwaliłeś mnie xD 100 % się z tobą zgadzam lol

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

30

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Moje zdanie na ten temat jest takie, że jeśli ktoś stresuje się występami przed publiką to tym bardziej powinien to robić. Stres z czasem minie, nie wiadomo kiedy. Wiem po sobie. W liceum często brałam udział w spektaklach, przedstawieniach czy konkursach recytatorskich. Początkowo stresowałam się występami, ale za każdym kolejnym oswajałam się z tym, że ktoś mnie słucha, obserwuje i wypatruje najmniejszych błędów. W dodatku najczęściej myliłam się na próbach tuż przed występami, co jeszcze bardziej mnie niepokoiło, ale kiedy przyszedł moment wyjścia na scenę to stres i złe emocje odlatywały, wszystko szło jak po masełku. smile Cieszyłam się, że mogę robić to, co lubię i pokazać to przed innymi.

Fender CD60 BK

31

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Łał, niezły odkop.
No ale skoro już temat odkopany, to można by się wypowiedzieć.
Więc ja zaczynałem od skromnego grania przy rodzicach, brzdąkania im gdy coś porabiali za ich plecami. Tata udawał, że nie zwraca uwagi by mnie nie stresować big_smile. Z czasem trema zaczęła przechodzić. W końcu dałem też 3 występy na żywo przed publiką (w tym razem ze swoją dziewczyną zdobyłem 2 miejsce w III Festiwalu Piosenki Angielskiej).
Moja rada brzmi tak, by stopniowo przyzwyczajać się do słuchaczy. Małymi kroczkami. Na początku gdy są zajęci czymś innym.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

32

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

No fakt. Temat reaktywowany prawie po roku. big_smile
Gratuluję sukcesu na Festiwalu GeNeX.

Fender CD60 BK

33

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Dziękuję smile
Ciekawe doświadczenie.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

34

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Festiwalu piosenki angielskiej? Gdzie? smile

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

35

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

W Karolewie, drobna rzecz.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

36

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Występ przed publiką i zdobycie II miejsca (na festiwalu!!!) - "drobna rzecz". Skromniutki jesteś. xD
W tym Karolewie koło Łodzi?

Fender CD60 BK

37

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Festiwal to tak szumnie nazwane.
To mała imprezka.
Nie, nie w tym smile

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

38

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

ja zobaczę jak to będzie z graniem, kiedy oczywiście już będę gotowa żeby cokolwiek zagrać przed jakąkolwiek publicznością, ale kiedy brałam udział w jakichś konkursach recytatorskich to była masakra. Jak tylko usłyszałam w głośniku swój głos to przeżywałam szok ;P wydawał mi się tak znieksztalcony i nie mój, czułam się jak by mój głos był o kilka tonów niższy, na dodatek drżał.
Co do wszelkich występów przed rodziną - no way wink wstydzę się ;>

Najważniejsza jest wolność jaką się osiąga dzięki muzyce, i ten inny świat!  ;D

39

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Ja tam przed rodziną nie mam oporów. Przed znajomymi też nie smile Jak byłam na pierwszym roku studiów czasami grałam ze współlokatorem na 2 gitary i 2 głosy big_smile Co do występów przed publiką - nie jest tak źle, owszem, stres jest, ale mija jak tylko zaczynasz recytować/śpiewać/grać. Przynajmniej ja tak miałam podczas występów na apelu czy w chórze wink

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

40

Odp: Jak pokonać stres podczas gry przed ludźmi?

Dobry sposób na stres - czytanie w kościele big_smile