1

Temat: Gitara a umysł

Jestem leworęczna. O graniu na gitarze marzyłam od małego, no i właśnie tu zaczyna się zagadka, bo zawsze, gdy w dzieciństwie wymiatałam na gitarze powietrznej, "trzymałam" ją odwrotnie, tzn gryf w prawej, a lewą szarpałam. Zostało mi to do dziś, nie mogę sobie w ogóle wyobrazić, jak można grać inaczej. Zastanawia mnie tylko, dlaczego właśnie tylko w taki sposób potrafię trzymać gitarę. Przecież w tv i prasie widziałam samych praworęcznych gitarzystów (nie przypominam sobie, żebym w dzieciństwie miała styczność z Paulem z Beatlesów ;]). Chyba to nierealnie, że miałam zakodowany sposób grania w głowie. Na początku myślałam, że wszystkie mańkuty tak mają, ale potem okazało się, że dwóch moich znajomych zaczynając grę nie miało większego problemu z trzymaniem tak jak praworęczni, było to dla nich zupełnie obojętne. W takim razie dlaczego ja nie mogę? Przodków gitarzystów nie miałam, więc to nie sprawa genów. Czy ktoś potrafi mi to logicznie wyjaśnić? Mam nadzieję, że rozumiecie, co mam na myśli.

2

Odp: Gitara a umysł

To pewnie wynika z tego, że preferowaną masz lewą stronę, więc bardziej naturalne dla Ciebie było aby szarpać tą ręką, której na co dzień używasz bardziej :-)

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

3

Odp: Gitara a umysł

Darek ma racje, po prostu twoi znajomi tak jak większość gitarzystów na świecie, są praworęczni i to z tego wynika. Osoby leworęczne mogą zacząć uczyć grać się tak jak prawo ręczni, jednak jeżeli to przysparza kłopotów to można szukać gitary leworęcznej ale często ciężko dostać dobrą, leworęczną gitare smile

4

Odp: Gitara a umysł

Na pocieszenie: osoby leworęczne są dużo bardziej uzdolnieni pod względem muzycznym od osób praworęcznych wink Dowodem na to jest np: Jimmy Hendrix czy Kurt Cobain.

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

5

Odp: Gitara a umysł

Dwa przykłady to chyba trochę mało żeby to uogólnić na wszystkich leworęcznych. Moim zdaniem wrodzone uzdolnienia muzyczne to mit, liczy się tylko jak wcześnie się zaczęło obcować z muzyką, ćwiczyć i jak intensywnie się to robi smile

Najlepszym przykładem jest Mozart, którego się powszechnie uważa za geniusza i cudowne dziecko, a tak na prawdę po prostu miał ojca kompozytora, który praktycznie od urodzenia ćwiczył go muzycznie (więcej na ten temat w tej książce można poczytać).

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

6

Odp: Gitara a umysł

W 100% się zgadzam. to tak jak ze sportem można mieć talent ale bez treningu daleko się nie zajdzie.

Świat się zmienia, słońce zachodzi, a wódka się kończy.
"Czarny ty panie błądzę zapewne, bo nie ma ciał nie ma dusz".
Kat "Diabelski Dom III"

7

Odp: Gitara a umysł

Ja jestem leworęczny a gitarę trzymam jak każdy;) Też miałem z tym na początku problem ale po jakiś 2tyg trzymania "normalnie" mi to weszło w nawyk a teraz nie wyobrażam sobie grać jak ktoś leworęczny:D

8

Odp: Gitara a umysł

Ero, ci znajomi, o których pisałam są tak jak ja leworęczni, jednak nie przeszkadzało im grać "normalnie", a mi właśnie tak i to nawet bardzo i zastanawia mnie dlaczego.
Gitary szukałam na allegro i rzeczywiście było ciężko, znalazłam jednak w przyzwoitej cenie i kupiłam, nawet nie wiedząc, że to dość dobra gitara (przynajmniej mój znajomy maestro tak twierdzi, bo ja się nie znam). Właściwie można było kupić gitarę dla praworęcznych i pozmieniać układ strun, tylko że wtedy pudło musiałoby mieć odpowiedni kształt.
Co do tych leworęcznych geniuszy.. Jestem przypadkiem potwierdzającym teorię Darka, nie mam uzdolnień muzycznych, jednak jak na złość uwielbiam grać, śpiewać i tańczyć. Raczej się tym nie przejmuję, szkoda mi tylko ludzi, którzy muszą na to patrzeć i tego słuchać big_smile

9 (edytowany przez piesek02 2014-06-03 21:26:16)

Odp: Gitara a umysł

A jak mam tak, że jestem praworęczna, a o wiele lepiej grać mi jak leworęczni. Nie wiem dlaczego. Sądzicie, że powinnam tak grać, czy mam zacząć normalnie? Ma to jakieś znaczenia, czy to po prostu kwestia przyzwyczajenia?

10 (edytowany przez Ellon 2014-06-04 22:40:58)

Odp: Gitara a umysł

To jest indywidualne upodobanie - jeżeli wolisz grać na lewo - to tylko Twój wybór i nikt nie może podważyć go, tak jak nie można podważyć czyjejś techniki gry - to sprawa indywidualna wink Jest tylko jedno "ale" - z gitarami na lewą rękę jest trochę ciężej - zawsze ich brakuje, są trochę droższe czasami - ale to nie jest tak uciążliwe jakby mogło się wydawać wink

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X