Temat: Mój początek, a raczej początki

Witam
Z gitarą mam bliską styczność od ok. roku (rok będzie 20.08.11), gdy w ten dzień dostałem swoją gitarę. I obiecałem sobie, że nauczę się grać i gdzieś po tygodniu czy dwóch zrezygnowałem z grania i odłożyłem gitarę ... w końcu znów zabrałem się do rozpoczęcia nauki gdzieś 9.08.11r, czyli 9 dni temu i obiecałem sobie (już teraz mocno zmotywowany), że w końcu nauczę się grać i na początku nauczyłem się kilka chwytów: e, E, D7, d, D, C, a, G, A. Z A-dur mam jeszcze problem, bo gram na akustyku i z trudem mieszczę te palce na gryfie. Potem szukałem odpowiedniej dla mnie piosenki na początek i chciałem zagrać "Gdybym miał gitarę" i gdy gram na sylaby to jakoś to wychodzi, ale jak chciałem zagrać jak w tym filmiku to nie bardzo to wychodzi
http://www.youtube.com/watch?v=WaSYAEnd … re=related
I zrezygnowałem z tej piosenki i tak szukam dalej i dalej i znalazłem piosenkę - tym razem religijną "Ktoś cię dzisiaj woła" i znów to była gra praktycznie na sylaby, ale już to lepiej mi wychodziło i tak od wczoraj przeskoczyłem do piosenki "Czarny chleb i czarna kawa" i to był strzał w 10, bo mogłem to już zagrać z takim prawdziwym biciem i nie miałem problemu z chwytami i jednocześnie śpiewać do tej piosenki, ale później znów nadeszły poszukiwania jakieś piosenki ... i szukam szukam i jak jakąś znajdę to nie mogę tego zagrać z powodu bicia, próbuję, próbuję i nic - i znów bym musiał na sylaby grać, a chciałbym bez przerwy grać prawą ręką, a nie tylko na sylaby. I gdy się pytam kogoś o bicie to mi mówią inni, że sam muszę do tego dojść, a kurcze nie umiem wyczuć tego bicia, a w końcu od czegoś trzeba zacząć, jedynie jakie mi bicia utknęły w pamięci to:
- dół, dół, góra, góra, dół, góra
- dół, góra, dół, góra, dół, góra .... itd.

I żadnych innych nie znam
Próbowałem grać bicie np. dół, dół, góra, góra, dół i kurcze nie potrafię tego zagrać, bo mi ten rytm nie pasuje, zawsze próbuję na lekko przyciśniętych strunach tak, żeby się żaden dźwięk nie wydawał (pewnie wiecie o co chodzi), albo na dźwięku a (tak jakoś mi się przyjęło) i kurcze nie potrafię innego bicia zagrać.
Czy ktoś zna jakiś sposób jak nauczyć się bić gitarowych lub podać jakieś proste, ale na prawdę proste piosenki, bo jak na razie nawet do piosenki "Whisky" czy też "Autsajder" nie potrafię zagrać bicia.

Proszę o jakieś rady smile

2

Odp: Mój początek, a raczej początki

Bicia się nie powinno rozpisywać...
Bicie trzeba umieć wyczuć, nie koniecznie musi być identyczne jak na filmie ale żeby był rytm... więc - słuchaj, słuchaj, ćwicz - zaczniesz słyszeć bicie, czuć rytm i po prostu będziesz wiedział kiedy uderzyć od góry a kiedy od dołu wink

3

Odp: Mój początek, a raczej początki

Tak sobie pomyślałem, że na razie będę sobie ćwiczył płynność chwytów, a później brał się za INNE piosenki - "Czarny chleb i czarna kawa" i "Ktoś cię dzisiaj woła" smile Ktoś mi powiedział, że powinno się ćwiczyć co najmniej 30 min dziennie, a ja sobie ćwiczę wtedy kiedy mi się podoba, dzisiaj wyszło ok 3 lub 4h .

4

Odp: Mój początek, a raczej początki

Powinieneś cwiczyc systematycznie, czyli chociaż pół godziny, ale codziennie smile

5 (edytowany przez norek1989 2011-08-20 20:10:05)

Odp: Mój początek, a raczej początki

jak przesłucham piosenke to zazwyczaj juz wiem jakie jest bicie ;p więc ćwicz, ćwicz i jeszcze raz... graj powoli!!! grając wolniej uczysz się dwa razy szybciej, nie graj od razu z szybkością oryginału.

z tym graniem też staraj się grać systematycznie, chodzi o to żeby unikać sytuacji "w poniedziałek grałem 4h to w piątek jeszcze pogram ze 2h" dużo lepsze efekty osiągniesz wtedy gdy będziesz grał krócej a częściej... ale jak grasz po 4h codziennie to też będzie ok wink

6

Odp: Mój początek, a raczej początki

Każdą piosenkę można grać na wiele sposobów. Uwierz mi że się nauczysz, a wtedy będziesz się śmiał z samego siebie smile


Kurde, Ty nie potrafisz przy a-dur zmieścić palców, a co mają powiedzieć ci co próbują zagrać intro "Holiday" Green Daya gdzie w ten sposób trzeba zmieścić na 13 progu 3 palce i jeszcze wskazującym docisnąć 11 próg? Ja to jeszcze pół biedy bo mam w miarę małe palce (w porównaniu do dorosłego mężczyzny), ale inni... Właśnie Ci dorośli mężczyźni? ^.^

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

7

Odp: Mój początek, a raczej początki

mikel1994 napisał/a:

Kurde, Ty nie potrafisz przy a-dur zmieścić palców, a co mają powiedzieć ci co próbują zagrać intro "Holiday" Green Daya gdzie w ten sposób trzeba zmieścić na 13 progu 3 palce i jeszcze wskazującym docisnąć 11 próg? Ja to jeszcze pół biedy bo mam w miarę małe palce (w porównaniu do dorosłego mężczyzny), ale inni... Właśnie Ci dorośli mężczyźni? ^.^

Kurde, wiesz co oni robią że im się udaje?





























Ćwiczą.

8

Odp: Mój początek, a raczej początki

Hm... Nie głupie.

A myślałem, że jak będzie gitara w kącie leżeć to za tydzień mi się będzie udawało. Dzięki za radę!

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

9 (edytowany przez GrzegorzZuber 2011-09-04 15:28:14)

Odp: Mój początek, a raczej początki

Wiele osób pisze, że bicie trzeba czuć. Jest to racja, ale tylko częściowo. Myślę, że tylko nieliczni gracze na początku czują bicie. Dużo łatwiej jest na początku korzystać z pewnych wzorów i dopiero później je modyfikować.

Tu masz moje filmiki z youtube, w których uczę bić:

Bicie na 3/4:
http://www.youtube.com/watch?v=DIMfPh5ye1o

Bicie na 4/4 - pisałeś o nim w swoim pierwszym poście w tym temacie, ale może z lekcji coś wyniesiesz:
http://www.youtube.com/watch?v=W-XLKnKJg4A

Bicie na 3/4 - z modyfikacją - z dużo ciekawszym brzmieniem:
http://www.youtube.com/watch?v=WVcSbMHalzs

http://www.GrajGitaro.pl - darmowy kurs wideo gry na gitarze

10 (edytowany przez Control 2011-09-04 12:37:15)

Odp: Mój początek, a raczej początki

Bardzo dużo osób na początku ma problemy z biciem. Ja też je miałem. Co zrobiłem? Szukałem na necie piosenek rozpisanych z biciem, jest ich pełno. Jeśli jakiejś nie było to szukałem filmików i próbowałem dopasować ale to już jest nieco trudniejsze.
Pisałeś, że próbowałeś np. bicie dół, dół, góra, góra, dół i ci nie wychodziło. Chyba domyślam się dlaczego. Pewnie nie ćwiczysz powoli tylko chcesz od razu zagrać w tempie, albo zwalniasz tylko trochę. Włącz metronom, ustaw na 60, na każde uderzenie metronomu uderzaj raz w struny. Jak wyjdzie kilka razy bezbłędnie przyspiesz o 5 albo 10 i ćwicz dalej. Nie spodziewaj się, że pierwszego dnia dojdziesz do nie wiadomo jak szybkiego tempa.
Cierpliwość to bardzo pożądana cecha każdego gitarzysty smile
Jeszcze jedno, nie bój się eksperymentować, jeśli póki co masz problem z zagraniem większości piosenek to wymyślaj własne melodie, złóż 3 akordy, które już znasz, wymyśl bicie, rozpisz na kartce, potem spróbuj to zagrać i ćwicz. Możesz też równie dobrze uczyć się i bicia i nowych akordów jednocześnie.

Powodzenia big_smile