41

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

No i właśnie o to chodzi, żebyś dobrze rozumiał rozmieszczenie dźwięków na gryfie i potrafił je porównywać i odnajdywać. Jeżeli taki sposób jest dla Ciebie lepszy to świetnie, bardzo możliwe, że jest prostszy smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

42

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Pearl już sobie dawno poradziłem. Sam się śmiałem ze swojej głupoty wink Chciałem stroić do G ale o oktawę za wysoko. XD

43

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Według mnie powinno być dodana o tym, żeby osoby początkujące najpierw nastroiły gitarę stroikiem komputerowym np. AP Tunerem, żeby gitara stroiła idealnie, a potem dopiero, kiedy nauczyły się rozpoznawać poprawnie dźwięki, stroić na słuch.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

44 (edytowany przez Pearl 2009-07-18 12:55:39)

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

No mpx nie do konca sie zgodze ale tak w 50% powinny stroic najpierw na sluch a jak im nie wychodzi to sprawdzaja z programem np. ap tuner dzieki temu nie uzalezniaja sie od tanich programow a stroja na sluch i cwicza rozpoznanie ^^

45 (edytowany przez mpx 2009-07-17 23:05:10)

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

im nie wychodz

A myślisz, że taki człowiek co ma pierwszy raz gitarę w ręku, będzie potrafił rozpoznać A od E, o ile w ogóle czy jest nastrojona? Ja nie potrafiłem tongue I gdyby nie to, że wcześniej dużo czytałem i ściągnąłem sobie AP Tuner, to do dziś grał bym na rozstrojonej...I dam Ci przykład z życia. Moja znajoma grała kilka dni na rozstrojonej gitarze, bo wydawało jej się, że dźwięki pasują do tych załączonych w internecie...

temu nie uzalezniaja sie od tanich programow a stroja na sluch i cwicza rozpoznanie ^^

Jeśli ktoś ma pod ręką stroik to czemu miałby z nie go nie korzystać? Jeśli się zdarza sytuacja, że nie ma takiej pomocy pod ręką to osoba która gra choćby miesiąc na gitarze sobie bez problemu poradzi. Ja nie wiem Ty myślisz, że jak ktoś zacznie stroić przez program/stroik to już nie będzie potrafił nastroić na słuch??!

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

46 (edytowany przez Pearl 2009-07-18 13:02:29)

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Dobra moze wina mojej pisowni ale nie napisalem ze ma niekorzystac ale powinien uzywac programu jako pomoc a nie jako cos pewnego. Tak teraz drugie no skoro stroi sie na sluch to zazwyczaj ma sie pierwsza strune z kamertonu a jesdli nie bedziesz umial a sluch to jak poradzisz sobie w terenie? tam nie znajdziesz kompa a jak bedziesz lecial tylko z programu to.. nawet nie bedziesz wiedzial gdzie przycisnac zeby nastroic. Moj przekaz byl taki uzywajcie sluchu a pozniej ap, a nie uzywajcie sluchu TYLKO ;] mam madzieje ze rozjasnilem smile

P.S jeszcze tylko taki cytat "upraszczajcie sprawy jak tylko sie da, ale nie bardziej" nie pamietam czy dokaldnie tak ale mniej wiecej ok;] radze trzymacie sie tych zasad^^

47

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Tak teraz drugie no skoro stroi sie na sluch to zazwyczaj ma sie pierwsza strune z kamertonu a jesdli nie bedziesz umial a sluch to jak poradzisz sobie w terenie?

No w terenie to zawsze ta jedna struna się nie rozstraja...
Ja mówię tylko, że na początku lepiej jest używać stroika komputerowego, żeby grać na dobrze nastrojonej gitarze, żeby słuch się wytrenował i nie mów że stroik komputerowy nie nastroi dokładnie bo to nie prawda, a umiejętność strojenia na słuch ma każdy szanujący się gitarzysta.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

48

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

To skoro ma to kazdy szanujacy gitarzysta niech z niego korzysta ^^ i na poczatku jak to ladnie pogrubilem radze uzywac sluchu I programu. Co do rozstrajania jak jest roznica temp. i nie masz dobrego pokrowca rozstroja Ci sie struny na rozne dzwieki bez wyjatku po za tym ze niektore moga mniej sie rozstroic ale to juz nie bedzie to samo ;P

49

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

A ja mam taki problem, że po prostu nie wiem który dźwięk jest wyższy a który niższy, po czym to można rozpoznać? Pierwszy raz udało mi się nastroić gitarę (tak myślę) korzystając ze zjawiska rezonansu, ale było to błądzenie na chybił trafił przez godzinę, a teraz całkiem mi się rozstroiła i nie wiem w którym kierunku iść.

50

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

http://www.instalki.pl/programy/downloa … _Tuner.php
+
Mikrofon(zwykły z marketu)
Zaczniesz rozpoznawać wysokość dźwięku z czasem.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

51

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Piszecie (Jeżeli masz kamerton, to dźwięk, który on wydaje (a1) odpowiada dźwiękowi na piątym progu struny e.) A Wasz wzór odpowiada dźwiękowi dis wg. mojego kamertonu elektronicznego. Jak nastroić moją gitarę? Do dźwięku dis na 5 progu, czy do a1?

52

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Jeżeli chodzi o wzór na stronie o strojeniu to jest to pusta struna e, widocznie stroik elektroniczny lekko się myli i rozpoznaje go jako dis.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

53

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Na podstronie Tabulatura Gitarowa istotnie jest to dźwięk e, natomiast Mi chodzi o dźwięk wzór na podstronie Strojenie Gitary na strunie e.

54

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Akurat na stronie Tabulatura Gitarowa jest dźwięk f.

Zobacz też na stronie Stroik gitarowy online

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

55

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Dziękuję bardzo za pomoc.

56

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Wielu początkujących, których znam, długo broniło się przed nauczeniem się strojenia gitary, wykręcając się nieidealnym słuchem i szukając innych osób, które im nastroją.

Dziwi mnie to tym bardziej, że strojenie gitary jest w istocie bardzo proste i jeżeli tylko Twój instrument nie jest zabytkiem pamiętającym Związek Radziecki to nawet nie jest Ci potrzebny absolutny słuch, wystarczą oczy i to bynajmniej nie sokole.

Mam gitarę od miesiąca, kilka razy próbowałem ją nastroić i moim zdaniem nie jest to wcale takie bajecznie proste. Próbując nastroić strunę G do H kręciłem kluczem najpierw w jedną stronę, później w drugą i w żandym momencie dźwięki nie były identyczne, czasem wydawało mi się że już są bardzo podobne ale identyczne nie były nigdy, kręcąc kluczem naciągnąłem strunę do tego stopnia że pękła. O co tak naprawdę chodzi w tym strojeniu? Robiłem wszystko tak jak na kursie. Czy aby nastroić gita muszę ją dać do strojenia jakiemuś profesjonaliście 30 lat grającemu na gitarze? Proszę o pomoc.

57

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Zaiste stroik kupić musisz!

58

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

elektroniczny?

59

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Zaiste tak.

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

60

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

a bez stroika samodzielnie nie da się nauczyć? i gdzie tu w ogóle jest problem? z czym? z moim  słuchem?

61

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Oczywiście, że się da, ale to raczej nie kwestia takiej typowej nauki, tylko właśnie słuchu, no i tego jak długo grasz na gitarze. Po jakimś czasie chyba każdy zapamięta dźwięki, ja zacząłem stroić ze słuchu dopiero po roku gry, a i tak zdarza mi się korzystać ze stroików albo czyjejś gitary jeśli muszę się idealnie nastroić.

62

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Mechaniczny. Na korbę!


Ja stroję ze słuchu, chyba, że chcę pograć do jakichś podkładów to tylko włączam rozdział strojenie gitary, żeby sobie pierwszą strunę dokładnie nastroić i od niej resztę.


Najlepszym wyjściem jest kupienie mikrofonu i zabawa z AP Tunerem. Zobaczysz jaki dźwięk jest właściwy i jak brzmią odchyły od niego itp.

63

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Albo zwykłego kabla jack-jack i przejściówki i wpięcie go do kompa. Nie musisz kupować mikrofonu ;p

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

64

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Ja byłem przekonany, że nie ma elektrycznej hmm.

65

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Czlowiek uczy sie cale zycie

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

66

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

A i tak głupim umiera jak mówi moja babcia

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

67

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

...słuch słuchem ale jest też pewne mechaniczne zjawisko podczas strojenia gitary akustycznej ktore bardzo mi pomaga w strojeniu a mianowicie "rezonans mechaniczny" który polega na tym że gdy np. e1 jest trącona pusta, to struna H2 trzymana w tym samym momencie na 5 progu zacznie drgać i vice versa gdy potracimy H2 trzymaną na piatym progu to pusta e1 powinna zaczac drgac. Wtedy mamy pewność że obie struny mają może nie identyczną ale bardzo zblizoną czestotliwosc drgan i spokojnie mozna wtedy powiedziec ze jest nastrojona...

Można równiez wykożystać "zjawisko dudnienia" które również jest mi bardzo pomocne podczas strojenia ale tego już raczej trzeba się samemu nauczyć, trącam np. e1 i H2 trzymaną na 5-tym progu, jedna po drugiej lub obie na raz i wsłuchuję się w charakterystyczne "łułułułu" nie dobrze... kręce kluczem, znów trącam e1 i H2, słucham... "łuuuułuuuu" ooo to już znak że posuwam się w dobrym kierunku bo fale dzwiekowe się już tak bardzo nie gryzą. Jak już "łuuuuuuułuuuuuu" będzie odpowiednie (;p) wtedy sprawdzam kolejno rezonans mechaniczny i gitarka nastrojona wspaniale wink

No ale tego się już trzeba nauczyc słuchać niestety tongue a i pamiętaj że żaden instrument nie stroi idealnie!

Pozdrawiam!

68

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

@up

Uprzedzając pytania dodam tylko, że rezonans mechaniczny występuję także w gitarach klasycznych, mniemam też, że w elektrykach również. Bardzo dobra technika strojenia, tylko trzeba pamiętać, że ta nieuderzana struna będzie miała dużo cichszy dźwięk.

69 (edytowany przez norek1989 2011-06-11 14:02:33)

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Co do klasyka to zgadza sie, również można nastroic ta metoda ale elektryk nie ma pudła rezonansowego więc nie wiem czy da się osiagnac rezonans... wiem natomiast że w tego typu gitarach struny są zawieszone w polu magnetycznym więc możliwe było by że w takim polu rowniez wystepuje zjawisko rezonansu mechanicznego? moglby sie wypowiedziec ktos kto ma elektryka bo nie ukrywam, bardzo mnie to zaciekawiło o.O

Pozdrawiam.

70 (edytowany przez WiedźMatt 2011-06-11 20:20:14)

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Rezonans zawsze osiągniesz, wbrew nazwie "pudło rezonansowe". Jak masz dwie huśtawki takiej samej długości to nie potrzebują pudła żeby się równo majtać ;p

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

71

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

...mowiac "hustawka" mniemam ze masz na mysli wahadła?  no tak do nich nie potrzeba pudła bo mają punkt wspolny. W gitarze struny nie sa ze soba połączone w zaden sposob ani sie nie stykają więc jakis punkt wspolny musi chyba byc potrzebny do przekazania drgan w tym przypadku jest to pudło.

72

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Nie, nie musi. To znaczy musi- i jest. Siodełko i mostek chociażby.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

73

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Mam pytanie odnośnie stroika chromatycznego, od razu podkreślam, że jestem całkiem zielona.
Stroik opisuję strunę G jako A, a E(6) jako G, mam gitarę akustyczną. Czy to oznacza, że coś jest nie tak ze stroikiem? Bo raczej nie możliwe, żeby struny były źle założone, prawda? Od razu dodam, że da się je nastroić, ale nie jestem w stanie powiedzieć czy jest to poprany dźwięk, jak już pisałam wcześniej jestem całkiem zielona T.T  byłabym wdzięczna za pomoc.

Gdy uwięziony ptak zmądrzeję, próbuję otworzyć klatkę swoim dziobem...
Nie poddaję się, ponieważ znów chcę latać.

74

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Kamerton do ręki a "stroik chromatyczny" do śmieci.

75

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

daj zdjecie stroika

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

76

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

http://www.queen.wieluniak.pl/t300B_7.jpg

Gdy uwięziony ptak zmądrzeję, próbuję otworzyć klatkę swoim dziobem...
Nie poddaję się, ponieważ znów chcę latać.

77

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Witam! Jako że jestem całkiem zielony w te klocki, to sobie pomyślałem, że skorzystam z AP Tunera, bo jak tutaj czytałem jest zachwalany. Ale coś to nie hula, bo ta strzałeczka lata niby w pobliżu zera, ale nie pokazuje wcale, o którą strunę chodzi. Myślałem, że jakaś kwestia techniczna, ale puściłem do mikrofonu dźwięk wzorcowy z głośnika i w programie pokazywało jak należy, a kiedy mikrofon przystawiałem do gitary, to już nie. Co może być grane??

78

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Hmm... jak lata w pobliżu zera to jakiś dźwięk powinien się w lewym górnym rogu pojawiać (tak to powinno wyglądać). Nic tam się nie wyświetla? Na przykład dla struny e najcieńszej sprawdź i daj znać.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

79

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Cześć, mam od wczoraj strata fendera. Nie mam jeszcze ani kabla, pieca, kamertonu ani nic. Gram sobie te ćwiczenia co podałeś, ale coraz bardziej brzęczą mi te basowe struny. Zwłaszcza jak  próbuje grać Whysky Dżemu na C9 i G albo ten początek z Gdy nie ma dzieci w domu. I teraz nie wiem czy po prostu przez ten cholerny ból palców nie mogę tego dobrze złapać czy po prostu się rozstroiła. Bo jak uderzam pustą to nie brzęczy dopiero jak złapie.
I jak chciałbym nastroić od tego dźwięku co tam załączyłeś to będzie dobrze? Bo to jest chyba na akustyku zagrane. A na elektryku bez niczego to trochę inaczej brzmi i nie wiem czy mogę pod to stroić.

80

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Brzmienie inne, ale wysokość dźwięku powinna być taka sama, możesz więc do tego stroić.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów