1 (edytowany przez Sweet 2011-03-08 12:00:21)

Temat: Regulacja gitary. Jak się do tego zabrać.

Witam mam pewien problem z gitarą, struny strasznie brzęczą i to prawie wszystkie stwierdziłem że czas przeprowadzić regulację gitary. Wyczytałem że na początku najlepiej wykonać regulację krzywizny gryfu potem przystąpić do regulacji wysokości strun a na końcu regulujemy menzurę.
Mam parę pytań do was.
1.Czy regulację krzywizny gryfu mogę wykonać na starym komplecie strun czy lepiej wykonać tą czynność na nowy komplecie strun a stare po prosty wyrzucić.
2.Jak regulować menzurę w gitarze z mostkiem tune o matic.
Jeśli możecie podajcie mi także jakiś link jak znajdziecie oczywiście na którym będzie pokazane jak wykonać regulację wysokości strun w gitarze z mostkiem tune o matic a  także jak regulować meznurę w gitarze z mostkiem tune o matic. Przeczytałem cały ten artykuł http://forum.magazyngitarzysta.pl/viewt … mp;t=17557 a jak sam autor napisał niektóre rzeczy opisał fachowo a niektóre powinniśmy sami załapać.
Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie odpowiedzi z waszej strony oczywiście na temat.

2

Odp: Regulacja gitary. Jak się do tego zabrać.

1. Struny nie mają nic do regulacji gryfu w sposób bezpośredni (odbywa się ona na strunach zdjętych lub przynajmniej luźnych), bo pośrednio oczywiście pręt reguluje się w zależności od grubości oraz naciągu strun.
2. Służą do tego mówiąc technicznie śrubeczki osobne dla każdej ze strun. Mówiąc muzycznie regulacja menzury to doprowadzenie do stanu (uzyskanie długości czynnej struny), w którym jeżeli flażolet na 12 progu to idealne E czy tam co sobie wymyślisz, to dźwięk 12 progu (w sytuacji porządnej gitary także każdy inny) jest tym samym dźwiękiem. Teraz przemyśl w jaki sposób strój będzie się zmieniał gdy wydłużysz menzurę, a w jaki gdy skrócisz i tadam, metoda opanowana. Bez dobrego tunera i chwili czasu [a także sporej dozy cierpliwości] do tego nie siadaj.

Pamiętaj o prostej rzeczy, którą uparcie będę powtarzał - lepiej początkowo eksperymentować dłużej, a kręcić [zwłaszcza przy pręcie napinającym] delikatniej, niż spieprzyć sprawę i w ostateczności o porządną regulację prosić lutnika.

3

Odp: Regulacja gitary. Jak się do tego zabrać.

Dzięki że tak szybko odpisałeś stroik gitarowy który posiadam to http://www.riff.net.pl/tunery/intelli-i … romatyczny nada się on czy muszę zakupić coś lepszego. Problem jest w tym że strasznie ciężko będzie ustawić menzurę ponieważ w żadne sposób nie dojdę do tych śrubek, ponieważ struny utrudniają mi dostęp albo źle to oceniłem wiesz patrzyłem tak na oko. Najlepszym rozwiązanie będzie umieszczenie zdjęcia, wrzucę je jutro lub najpóźniej w sobotę. Jeszcze raz Ci muszę podziękować za tak szybką reakcję z twojej strony.

4

Odp: Regulacja gitary. Jak się do tego zabrać.

Witam zamieszczam zdjęcie http://i.imgur.com/5VJov.jpg
Jeśli się nie mylę to tam gdzie dałem kółko czarne ustawiam menzurę tylko właśnie jak skoro struny przeszkadzają w jakimkolwiek użyciu śrubokręta. Z kolei tam gdzie są czerwone kółka ustawiam wysokość strun i czy przed tym zabiegiem muszę zdjąć struny czy też wystarczy je poluzować. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

5

Odp: Regulacja gitary. Jak się do tego zabrać.

Możesz zdejmować struny ale wtedy regulacja menzury zajmie Ci cały dzień, wynajdź jakoś śrubokręt który by tam wlazł, a wtedy ustawisz ją w 5 minut.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

6 (edytowany przez Sweet 2011-03-12 20:08:51)

Odp: Regulacja gitary. Jak się do tego zabrać.

Jeszcze mam trochę do was pytań. Jak to jest z obniżaniem akcji strun czy obniże ją dokręcając te śrubki czy też muszę poluzować te śruby i przesunąć w duł mostek. Wiecie nigdy z tym nie miałem do czynienia to też nie wiem za bardzo jak się do tego zabrać.
Czy pręt regulujący mam poluzować minimalnie i czy odczekać po tym zabiegu kilka dni, wiecie nie chce sobie spieprzyć sprzętu na starcie.

7 (edytowany przez binadra 2011-03-12 21:18:07)

Odp: Regulacja gitary. Jak się do tego zabrać.

ja te mam mostek tune o matic w mojej gitarze i po prostu musiałem odkręcić lekko mostek żeby mi struny nie brzęczały jeśli natomiast zbyt mocno dokręcisz nie da się wtedy grac na gitarze bo strasznie brzęczały
ps jako pomocnik miałem tatę wiec zajęło mi to z 2 min xd

Świat się zmienia, słońce zachodzi, a wódka się kończy.
"Czarny ty panie błądzę zapewne, bo nie ma ciał nie ma dusz".
Kat "Diabelski Dom III"

8

Odp: Regulacja gitary. Jak się do tego zabrać.

binadra dzięki za odpowiedź, ale czekam jeszcze na inne posty, nadmiar postów chyba nikomu jeszcze nie zaszkodził.