1

Temat: Wymiana strun - problem z strojeniem

Witam,

Gram na gitarze klasycznej od 3 dni. Nie jest to gitara nowa, a poprzedni właściciel zniszczył strunę A, więc uznałem, że należy wymienić cały komplet strun. Kupiłem struny D`Addario w miejscowym sklepie muzycznym. Usunąłem stary komplet i założyłem strunę E1 według tego poradnika http://www.youtube.com/watch?v=NRGjWLjilgo. Wszystko jak na mój gust ładnie się trzyma i wygląda tak jak na przykładzie, ale gdy nastroiłem strunę na dźwięk E 00 za pomocą AP Gitar Tunera to po chwili gitara się rozstraja i mam dźwięk E -05 a za chwile -30. Wydaje mi się to nieco dziwne. W czym może tkwić problem?

2

Odp: Wymiana strun - problem z strojeniem

To normalne. Struny muszą się zacisnąć na kluczu, dlatego zawsze po pierwszym nastrojeniu struna puszcza strój. Pograj z parę minut i potem znowu nastrój, aż strój będzie stabilny.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

3

Odp: Wymiana strun - problem z strojeniem

Złap strunę i ją ciągnij do góry tylko z wyczuciem. I po każdym takim ciągnięciu nastrajaj strunę aż w końcu dźwięk nie będzie się obniżał smile

4

Odp: Wymiana strun - problem z strojeniem

Nie panikuj. Po paru najwyżej kilku dniach będzie dobrze wink

BTW Kupiłeś D'Addario, ale jaki model? Pro-Arte, czy te zwykłe, tańsze (EJ27)? Pytam z ciekawości, bo ostatnio zmuszony byłem kupić właśnie te tańsze (w mieście kazali mi czekać tydzień na Pro-Arte, kurier też ze dwa dni by szedł, a ja musiałem grać - w starych pękło E hmm) i nie wiem czy to wina jakieś felernej paczki, ale te struny są tak miękkie, że jeżeli nie przestroje każdego dźwięku o 40% (powiedzmy że u mnie E brzmi teraz jak coś pomiędzy E i F), to bicie strun o progi jest tak duże, że grać się nie da... Dodam, że mam je już tydzień, więc nie ma mowy o tym, że ,,nie zdążyły się naciągnąć". Oczywiście w najbliższym czasie je zmienię, ale ciekawość pozostaje. Co o nich powiecie? Dodam tylko, że mówię tu o grze ,,palcowanej", a nie akordowej.

5

Odp: Wymiana strun - problem z strojeniem

Jeśli wiesz że dobrze założyłeś struny, to bez problemu wytrzymają one naciąganie. Łapiesz delikwentkę i ciągniesz od gryfu z czuciem. Przyspiesza i ułatwia sprawę.

Totalq,
z tego co kojarzę Addario EJ27 mają standardowy naciąg, a Pro-Arte Normal i Hard, może grałeś na Pro-Arte "twardych" a tu nagle EJ27. Jednak miękkie EJ27 nie powinny stanowić przeszkody na normalnej gry, nawet jeśli początkowo wydaje Ci się, że grasz na gumkach od majtek a nie na strunach. Kwestia wyczucia, wymagań, techniki.