Temat: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

Zastanawiam sie jak to w końcu jest z paznokciami... czy grający na gitarze mają u jednej ręki krótsze a u drugiej dłuższe? Bo niby jak łapać dobrze akordy gdy paznokcie lekko wystają za opuszki i brzęczą o nie struny, a u drugiej reki są odpowiedniej długości aby dobrze się palcowało?
Jak to w końcu jest? bo teraz uczę się na podstawie książki i tam pisze żeby paznokcie troszke wystawały u tej reki co się palcuje ale nic nie pisze o drugiej ręce....
Jak ot w końcu jest?

2

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

Ja jak zapomniałem obciąć paznokcie to przy vibrato trochę "podrapałem" podstrunnicę i taki znaczek już został... hmm

3

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

ja sie staram zawsze mieć tak krótkie żeby nie porysować. A teraz mam u prawej ręki dłuższe żeby nimi grać...

4

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

Witam wszystkich forumowiczów,
paznokcie u lewej dłoni nie mogą wystawać z oczywistych względów praktycznych;
z paznokciami prawej dłoni sprawa nie jest taka prosta, zależy od tego na jakiej gitarze, jaką muzykę, w jakim stopniu profesjonalnie się gra i jakiego brzmienia się oczekuje.
Bardzo rzadko spotykam się z długimi paznokciami u gitarzystów elektrycznych, ale spotkałem się kiedyś. Jeśli ktoś gra na akustyku to najczęściej w ogóle nie zwraca na to uwagi, ew. zapuszcza paznokcie na tyle długie, żeby opuszki nie bolały przy biciu. Sprawa jest odmienna dla fingerstyle'owców, którzy albo używają fingerpicków ['zakładane sztuczne paznokcie'], albo są w stanie zapuścić własne paznokcie na tyle mocne żeby nimi grać [rzadka sprawa].

Gitarzyści klasyczni generalnie potrzebują paznokci. Dzięki nim można uzyskać mocniejszy, bardziej nośny dźwięk, umożliwiają skuteczne granie techniką apayando, w zależności od kąta spiłowania mają wpływ na niuanse brzmieniowe.

5

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

Zgadzam się z powyższym użytkownikiem ale jednak przy zapuszczonych, długich, poobgryzanych(poszarpanych ) paznokciach struny wydają straszne brzmienie

a więc najlepiej co robić ?
1.Nie obgryzaj nigdy!!!!!!
2.Nie obcinaj na max tylko zostaw 1-3mm nad opuszkiem.
3.Kremuj ręce kremem po graniu ( przed będą ci się ślizgać po strunach ) wtedy paznokcie sie nie rozdwajają.

6

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

Hmmm...ja gram na akustyku i jeśli chodzi po paznokcie to wszystkie mam obcięte na króciutko za wyjątkiem paznokcia na kciuku u prawej dłoni.Ten paznokieć jest na tyle długi i mocny,że zastępuje kostkę chociaż i tak ich czasem używam np do solówek;)

7

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

Ja u lewej dłoni mam wszystkie krótkie paznokcie prócz kciuka ( bo i tak go nie używam zawijając wokół gryfu, jak to robią niektórzy, naciskając basowe struny) a u prawej trochę dłuższe, ale też nie szczególnie długie, bo wtedy zahaczam o struny  smile

8

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

Xolsia:
jeśli gitarzysta decyduje się wyhodować paznokcie do gry i gra poważnie lub chce grać poważnie, to o obgryzaniu nie ma mowy. Klasyczni o dbaniu o paznokcie wiedzą więcej niż 10 kobiet wziętych razem, ja osobiście już przyzwyczaiłem się do stałego używania odżywek i suplementów diety które wzmacniają paznokcie.
W zestawie pewnego znajomego, profesjonalisty znaleźć można pilniki przeróżnej faktury i tu wracamy do kwestii brzmienia: mało tego, że nie można obgryzać - należy używać odpowiednio drobnych pilników (papierów ściernych), które dają dobry ślizg paznokcia na strunie i poprawiają brzmienie. Że nie wspomnę o różnych kątach piłowania.

9

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

Witam. Słyszałam że do lepszej gry trzeba sobie paznokcie 'jakoś' obciąć, ale ja nie wiem jak. A wy wiecie ?

10

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

Jeśli preferujesz fingerstyle i nie lubisz żadnych dodatków w postaci pazurków etc. to zapuść paznokcie prawej ręki, a lewej normalnie obcinaj. Ale nawet z obciętymi dasz radę grać tak więc to zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i jak Ci się gra wygodniej wink

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

11

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

Jak zauważyłam niektórzy gitarzyści wyróżniają się tym, że paznokcie u lewej ręki są króciutko spiłowane, a u prawej nieco dłuższe. Tak też jest w moim przypadku. Krótkie paznokcie nie przeszkadzają w dociskaniu struny do gryfu, dlatego należy je spiłować, bądź obciąć. Jak komu wygodniej. Co do ręki szarpiącej struny, to długie pazurki mogą być pomocne, no i przede wszystkim nie przeszkadzają w grze. Choć ja osobiście zawsze mam nieco dłuższe pazurki prawej dłoni tylko dlatego, że nie chce mi się ich tak często piłować, jak u lewej. (^v^')

Fender CD60 BK

12

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

ja tam obgryzam... nigdy nie miałam długich- nie ma problemu:)

13

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

Generalnie chodzi po prostu o to, że zbyt długie paznokcie przeszkadzają w grze. Chodzi tu zwłaszcza o rękę trzymającą gryf: jeśli przy dociskaniu strun paznokcie sięgną podstrunicy, to musisz dociskać stronę pod ostrzejszym kątem, co z kolei wymaga użycia większej siły i precyzji. U drugiej ręki dłuższe paznokcie osobiście także mi przeszkadzają, gdyż wtedy zdarza mi się przypadkowo trącić sąsiednią strunę. Tak więc nie stosuję żadnego specjalnego obcinania, a po prostu obcinam wszystkie równo, gdy się zrobią za długie.

14

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

ania1921 napisał/a:

ja tam obgryzam... nigdy nie miałam długich- nie ma problemu:)

Ja tak samo lol

Epiphone AJ 100

15

Odp: Jak długie paznokcie powinien mieć gitarzysta?

Witam smile
U lewej ręki paznokcie nie wymagają żadnych szczególnych operacji. Wystarczy je regularnie obcinać, aby nie były zbyt długie ^^. U prawej ręki sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Paznokcie powinny być zapuszczone jakieś 1-2 mm za opuszką palca (ważne aby były już za opuszką), aby to właśnie nimi pociągać za struny. Paznokcie nie mogą być obgryzane itp. Muszą być starannie wyszlifowane, gładkie i proste. Może wymaga to nieco większego zaangażowania, ale w rezultacie otrzymujemy o wiele lepszy dźwięk smile. Wszystkie zamieszczone wyżej informacje odnoszą się do gitary klasycznej.
Pozdrawiam