1

Temat: Pytania do tematu Strojenie gitary

Tutaj możecie zadawać pytania do tematu strojenie gitary.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

2

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

W takim razie, ja mam jedno. Oprócz standardowego stroju, jest jeszcze wiele innych. Czy da się nastroić gitarę w ten sposób inaczej, niż używając komputerowego stroika?

3

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Jasne, że tak ^^ Tylko musisz znaleźć inne zależności pomiędzy akordami, tak jak w standardowym stroju dźwięk na piątym progu odpowiada dźwiękowi następnej, pustej struny.
Kieruj się tym, że każdy próg to pół tonu wink

Może i jestem zerem, ale będę walczył!

4

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Dokładnie tak jak pisze Van, wystarczy tylko trochę pomyśleć.

Na przykład najprostszym niestandardowym strojem jest DADGHE, czyli najgrubsza struna jest przestrojona o dwa półtony niżej. Więc przestrajając gitarę na ten strój porównujemy dźwięk struny A z dźwiękiem struny E nie na piątym, ale na siódmym progu.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

5

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Witam, ja mam jedno pytanko, niedawno zakupiłem sobie gitarę klasyczną, wraz z gitarą dostałem kamerton dmuchany i tu pojawia się moje pytanie jak go używać? Pytałem znajomych ale dowiedziałem się tylko że służy do strojenia gitarki.

6

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

dmuchasz w odpowiednią dziurkę, brzdękasz strunę i porównujesz czy jest podobnie,
potem znów dmuchasz, brzdękasz, porównujesz...

jak chcesz sobie oszczędzić czasu i nerwów znajdź i pobierz program AP Tuner.. stroić będziesz mógł komputerem...

7 (edytowany przez Dydona 2009-01-18 21:42:19)

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Mam tuner ENO ET 3000-dobry ale kręce i kręcę i 2 struny ukręciłam patrzę jak kręcić by bylo we właściwą stronę, bo mąż mnie dołuje-że wszystko zniszczę, a nie jestem blondynką i nie odzywam się do niego bo powiedzial, ze nigdy tego nie będę wiedziała jak kręcić.

"Masz problem? To bardzo dobrze." Napoleon Hill

8

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Najpierw zidentyfikuj, w którą stronę kręcenie powoduje zwiększanie dźwięku, a w którą zmniejszanie. Następnie, jeżeli stroik pokazuje, że za wysoko, to zmniejszaj, a jak za nisko to zwiększaj.

Zwróć też uwagę na to, że kierunek kręcenia może różnić się dla strun basowych i wiolinowych.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

9

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

u mnie problem polega na tym ze szwagier porzyczyl mi gitare zebym sie nauczyl i boje sie ze mi struna peknie przy kombinowaniu... jest jakis pewny sposob ?

10

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Nawet, jeśli pęknie struna to nie ma powodu do obaw, zawsze można założyć nową wink

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

11

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

problem w tym ze nie potrafie wink stycznosc z gitara mam od 2 dni... jest mozliwosc kontaktu no-line z pomoca ?  bardzo mi zalezy na pomocy profesjonalistow wink

12 (edytowany przez Sylwestersobinek 2009-05-02 09:40:21)

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Strojenie Gitary nawet fajne rozpisane,tylko trzeba umieć czytać tabulaturę....
Jest rozpisane po kolei struna po strunie jak nastroić gitarę

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

13

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

przejzalem juz cala strone ale tu nie o to chodzi... jak np korzystalem z AP Tunera to inne wyniki mi wychodzily

14

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

zajrzyj do Tabulatura Gitarowa

Jak rozumiesz taby życie staje się prostsze...

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

15

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

ale ja je rozumiem... problem polega na tym ze jakos inaczej mi wychodzi w tunerze i w takim strojeniu

16

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

tuner dokladniejszy

Angus Young The Best

17

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Może jeszcze powiesz że przez mikrofon??

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

18

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

no raczej... chyba nie da sie w inny sposob korzystac z tego tunera

19

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Możesz się jeszcze ewentualnie podłączyć kablem - jeśli masz jak ;P (tuner powinien mieć gniazdo).
Jednakże jest jeszcze inna droga. Strojenie gitary ze słuchu to bardzo użyteczna umiejętność, którą powinien rozwinąć każdy, kto myśli o graniu (w miarę możliwości) jak najprędzej. Nagle odejdą w niebyt problemy z tunerem.

calanthe napisał/a:

boje sie ze mi struna peknie przy kombinowaniu... jest jakis pewny sposob ?

Jeśli nie najdzie Cię ochota, by podkręcić e do A to wszystko będzie ok wink

20

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

co do sluchu to e mam juz opanowane a co do tunera to chodzi o program natomiast co do kupna to zastanawiam sie nad tym:

http://allegro.pl/item617797865_tuner_s … filmy.html

czy to dobry wybór ?

21

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

choc sounder to dziadostwo ale moze striki robi dobre, nie spotkalem sie

Angus Young The Best

22

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Jeśli już masz zamiar kupić stroik, to pomyśl raczej o czymś trwałym, co będzie służyło przez lata - jak nie Tobie, bo przestanie być potrzebny, to komuś kto zaczyna możesz zrobić prezent. Moim zdaniem nie ma sensu kupować bubla za 10 zł, a później narzekać wink

23

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

a wiec co polecacie ?

24

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Widzę, że temat monitorujesz wink to dobrze.
W zasadzie, to nie musisz jakoś specjalnie wybierać tunera, choć takich nazw jak sounder czy ever play warto się wystrzegać - idą w ilość, nie w jakość. Oczywiście nie przepłacaj, bo nie o to tutaj chodzi.

25

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

chodzilo mi raczej o jakies konkrety wink

26

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Wiem, ale jak patrzę na allegro, to tam sporo tego jest, ciężko cokolwiek wybrać ;P

27

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

mysle nad czyms cenowo-przyzwoitym(tanim) a zarazem dobrym

28

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

musze sie juz zbierac powoli spac wink gdybys mogl napisac mi na gg: 7559322 bylbym bardzo wdzieczny wink

29

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Wczoraj też mnie ścięło zbyt prędko... dużo atrakcji miałem wink
Ten mógłby się nadawać... wygląda dość solidnie za cenę po której go sprzedają.

30

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Ostatnio nabyłem drogą zakupu stroik z klipsem Ever Play'a i póki co nie narzekam, jak na moje oko (ucho?) jest precyzyjny. Sądzę że wszystkie firmy idą w masówkę (stąd zbliżone ceny tunerów z dolnej półki)  i trzeba mieć po prostu trochę szczęścia żeby nie trafić na bubla. No chyba że masz Jester jakiś sprzęcik limited edition, ręcznie zdobiony i inkrustowany masą perłową, obudowa z kości słoniowej i z jakąś relikwią typu ząb mleczny Hendrixa, to inna sprawa- aż chce się stroić ;D

"Va'esse deireádh eap eigean..."

31

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Ja to już bardziej korzystam z własnego słuchu, choć nie zawsze mi to wychodzi. A uszy i dłonie przed snem chowam do takiego właśnie pudełka wink
Stroidło odpalam z kompa, ale nie zmienia to faktu, iż powinno się kupować rzeczy trwałe, a nie popierać i opłacać produkcję bubli.

Do tych co myślą, że nie wiem o czym piszę - tak, miałem stroidło zewnętrzne w ręku! I nawet użyłem! Wiem jak wygląda, pachnie i smakuje -.-

32

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Też korzystałem z programu ale jednak warto mieć też coś w razie strojenia w terenie, a mój kamertonik wybitnie nie chce współpracować... wink

"Va'esse deireádh eap eigean..."

33

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

No! Dlatego mówię, żeby brać coś porządnego, a nie coś, co zdechnie przy odrobinie warunków ekstremalnych.

34

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak dobrze nastroić gitarę przy pomocy np. oktaw, flażoletów lub czymś innym? Bo nie za bardzo rozumiem jak się stroi tymi sposobami, [tak czytałem na tej stronie temat strojenie gitary] a stroikami komputerowymi się bawić nie będę bo zawsze mi dają zły wynik. Poza tym słuch się przydaje a nie chciałbym przesadzić i sobie strun zerwac... hmm

we need to sound!!

35

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

A czytałeś też Metody strojenia gitary? Do tych metod potrzebny jest z reguły już troszkę wyćwiczony słuch...

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

36 (edytowany przez mpx 2009-05-14 15:49:19)

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

wierci napisał/a:

a stroikami komputerowymi się bawić nie będę bo zawsze mi dają zły wynik.

U mnie stroiki internetowe działają idealnie (AP Tuner). Albo masz zły mikrofon, albo gitara Ci nie stroi tongue
P.S. Chyba, że masz nowe struny (nową gitarę). Pamiętaj nowe struny muszą się rozegrać zanim zaczną trzymać strój smile

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

37

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

dobra! temat można uznać za zamknięty ;P to był po prostu mój błąd bo za bardzo klucze podkręciłem... ale teraz po nastrojeniu brzmi tak że aż się prosi żeby zedrzeć skórę z palców! big_smile

we need to sound!!

38

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

I gitara hehehe

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

39 (edytowany przez Gitarzystek 2009-06-03 12:12:19)

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Witam. Mam pytanie. Dziś kupiłem nowe struny do elektryka. Wymieniłem. Super. Wszystko chodzi. Strunę G mogę podkręcić tylko do dźwięku F i dalej nie moge. Kiedyś w akustyku miałem to samo pociągnąłem mocniej i poszła struna. Da się jakoś poluzować te struny czy coś? Żeby na luzie stroiła G? Narazie cały czas na niej brzdękam, żeby ją rozegrać - może to coś da.

Proszę o szybką odpowiedź. Dzięki z góry!

40 (edytowany przez Pearl 2009-06-12 11:40:20)

Odp: Pytania do tematu Strojenie gitary

Ja nie wiem czy to dobrze rozumiem ale chciales strune G czyli 3 podkrecic do dzwieku F ? jesli dobrze rozumiem chciales dziwek G podkrecic o duzo za duzo tongue
A i ogladakjac Twoje materialy Darku zauwazylem strojenie za pomoca flazoletow i ja to troche inanczej stroje wedlug mnei jest to prostszy sposob mianowicie:

flazolet H(2) na XII to przycisnieta e1 na VII
flazolet G(3) na XII to przycisnieta e1 na III
flazolet D(4) na VII to przycisnieta e1 na na V
flazolet A(5) na VII to pusta e1
flazolet E6(6) na VII to pusta H

i sprawdzanie basow:
Fl V na E6 = Fl VI na A
Fl V na A = Fl VI na D itd.