Temat: Zmiana Strun - parę pytań.

Mam pytanie co do zmiany strun. Mam elektryka i chciałbym je wymienić, struny należy wymieniać po kolei? Bo podobno jak zdejmę wszystkie to coś z gryfem się stanie XD *wstyd*
Dzięki.

2

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Wymieniaj po kolei.

3

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Ja wymieniam wszystkie, a jak chcesz np. zamontować nowy przetwornik to też muszą jakieś struny zostać? bzdura

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

4

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Krester, nie wiem. jestem ciemny w tych sprawach xD poza tym zadam pytanie tu, bo po co robić inny topic?
jak stroję ap tunerem to ciągle pokazuje mi głupoty hmm struna jest przestrojona, zaraz pęknie a ap tuner pokazuje, żeby podkręcić, dlaczego tak się dzieje?

5

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Co ty, o oktawę wyżej się nie stroi big_smile AP Tuner pokazuje tylko aktualny dźwięk, nie mówi, czy masz w tą stronę kręcić, czy w tamtą big_smile O oktawę niżej niż aktualnie nastrój wink

Yamaha F310
   Nie mam pomysłu na sygnaturę.
      http://www.youtube.com/user/maksio97

6

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Przedewszystkim musisz wiedziec na jakie dźwięki stroic big_smile

MSA-Model CW 160
Epiphone special II

7

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

stroję na te dźwięki, które są z boku w AP Tunerze. to chyba standardowy strój?

8

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

tak

9

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Wymiana strun a przetwornika to dwie różne rzeczy.
Wystarczy to wziąć na logikę - po jaką cholerę ściągać wszystkie struny od razu jak i tak pojedyńczo się je później zakłada? Owszem, można ściągnąć wszystkie i ryzykować że coś trzaśnie - kto co woli, takie rzeczy się zdarzają.
Mimo wszystko to chyba kwestia wygody.

10

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

no to w czym problem z tym AP Tunerem?

11

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Shinigami napisał/a:

po jaką cholerę ściągać wszystkie struny od razu jak i tak pojedyńczo się je później zakłada?

W sumie tak, masz rację. Tylko niektórzy przy zmianie strun czyszczą podstrunnicę, i po taką cholerę musisz raczej zdjąć wszystkie struny. No chyba, że nie czyścicie podstrunnicy?:P Jak się zdejmuje wszystkie struny do takiego czyszczenia, to później dobrze jest je zakładać parami.

SEX, Drugs, Rock'n Roll
Dean Vendetta 1.0 + MXR dist+diy + Kustom KG112FX
GG:2539337

12

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

ja podstrunnicy narazie nie czyszcze nie ma potrzeby smile

MSA-Model CW 160
Epiphone special II

13

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Co do czyszczenia podstrunnicy to jest taka starożytna legenda, że można struny zdejmować trójkami do czyszczenia podstrunnicy. Ja jednakowoż się jej nie posłuchałem i pewnego dnia zdjąłem wszystkie struny. Wtedy jak grom uderzyła we mnie straszna prawda. Mostek i stop bar są luźno założone i można je zdjąć. Muahaha.
A tak bardziej serio to lepiej po kolei zwłaszcza jak jest to pierwszy raz, żeby potem się nie głowić jak założyć (niektórzy o dziwo mają z tym problem) smile.

14

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

OZKO- i nie będzie, bo rozpadnie Ci się i tak i tak ta "gitara", więc to niepotrzebny wysiłek big_smile

SEX, Drugs, Rock'n Roll
Dean Vendetta 1.0 + MXR dist+diy + Kustom KG112FX
GG:2539337

15

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

A gdy pojedynczo się ściągnie to nie można jej przeczyścić? Nieco inaczej ale również da się radę.
Swoją drogą skoro mowa o czyszczeniu - czego używacie? Specjalne środki? Wilgna ściereczka?

16

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Shinigami napisał/a:

Wilgna ściereczka?

Taaa, od razu ze szlaufa ją...
Był już gdzieś na tym forum temat o konserwacji i czyszczeniu gitary. Nie chce mi się teraz szukać, więc: najlepszy do czyszczenia podstrunnicy jest olejek cytrynowy (ale tylko do palisandrowych podstrunnic, bo np. klonowe zmieniają kolor na ciemniejszy od olejku cytrynowego). Olejek cytrynowy nawilża palisander, co jest istotną sprawą, bo z palisanderowej podstrunnicy, kiedy ma za mało wilgoci wychodzą progi. tongue

SEX, Drugs, Rock'n Roll
Dean Vendetta 1.0 + MXR dist+diy + Kustom KG112FX
GG:2539337

17

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Shinigami napisał/a:

Owszem, można ściągnąć wszystkie i ryzykować że coś trzaśnie

Tym to już dobiłeś... Więc według Ciebie np. lutnik zakłada struny w NOWEJ gitarze prosto z fabryki to też może coś trzasnąć, bo przecież nie ma już poprzednio jakiś założonych, więc gryf nie ma żadnego naprężenia, czysta logika. Mam nadzieje że dobrze zrozumiałem twój post w sensie, że dopiero przy zakładaniu strun może coś strzelić, bo jeżeli przy zdejmowaniu to gratuluje logiki...

PS. Nie miałem zamiaru nikogo tym postem obrazić.

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

18 (edytowany przez Shinigami 2010-08-01 08:57:58)

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Pogratulować to możesz tylko sobie smile
Co gdy założy się grubsze struny? Ściągasz wszystkie na raz to szlag nie trafi gryfu? Poszukaj i poczytaj w necie, ja skończyłem - nie ma sensu się wykłócać smile
No i jak to mówią: "róbta co chceta"

19

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

więc co jest nie tak z tym ap tunerem xD?

20

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Klaudija napisał/a:
Shinigami napisał/a:

Wilgna ściereczka?

Taaa, od razu ze szlaufa ją...
Był już gdzieś na tym forum temat o konserwacji i czyszczeniu gitary. Nie chce mi się teraz szukać, więc: najlepszy do czyszczenia podstrunnicy jest olejek cytrynowy (ale tylko do palisandrowych podstrunnic, bo np. klonowe zmieniają kolor na ciemniejszy od olejku cytrynowego). Olejek cytrynowy nawilża palisander, co jest istotną sprawą, bo z palisanderowej podstrunnicy, kiedy ma za mało wilgoci wychodzą progi. tongue

Prawda jest taka: większość substancji "nawilżających" wysusza podstrunnicę. Ten olejek cytrynowy który kupujesz zapewne niewiele ma wspólnego z olejkiem cytrynowym.

Sebastian-kun

Zrób tak. Nastrój wszystkie struny mniej więcej dobrze, poczekaj 5 min, wtedy nastrój je dokładnie. Jeżeli widzisz że struna jest za bardzo naprężona to znaczy że zamiast stroić do dźwięku e1 stroisz oktawę wyżej (e2). Poluzuj strunę aż tuner znowu zacznie pokazywać e.

21

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

krethh napisał/a:

Prawda jest taka: większość substancji "nawilżających" wysusza podstrunnicę. Ten olejek cytrynowy który kupujesz zapewne niewiele ma wspólnego z olejkiem cytrynowym.

O, jesteś pewny, że nie jesteś jasnowidzem? wink Nie wiem, skąd wiesz jaki olejek kupuje?:P
Jeszcze można czyścić kremem Nivea:P
krethh, w takim razie skoro wszystko złe, to co polecasz do czyszczenia i nawilżania podstrunnicy? :>

SEX, Drugs, Rock'n Roll
Dean Vendetta 1.0 + MXR dist+diy + Kustom KG112FX
GG:2539337

22

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Klaudija napisał/a:
krethh napisał/a:

Prawda jest taka: większość substancji "nawilżających" wysusza podstrunnicę. Ten olejek cytrynowy który kupujesz zapewne niewiele ma wspólnego z olejkiem cytrynowym.

O, jesteś pewny, że nie jesteś jasnowidzem? wink Nie wiem, skąd wiesz jaki olejek kupuje?:P
Jeszcze można czyścić kremem Nivea:P
krethh, w takim razie skoro wszystko złe, to co polecasz do czyszczenia i nawilżania podstrunnicy? :>

Nic. Jak już się ma obsesję na punkcie soczystego koloru to można kupić sobie jakiś preparat np. Dunlopa. A co do czyszczenia: kurz możesz wytrzeć wilgotną szmatką, drewnu to nie zaszkodzi. Natomiast samo drewno nie potrzebuje jakiejś intensywnej konserwacji. Podstrunnica zrobiona z dobrego drewna nie traci tak wilgoci sama z siebie.  Kiedyś czytałem na pewnym forum jak pewien 'doświadczony' użytkownik napisał posta mniej więcej w tym tonie:"Jeżeli podstrunnica została zamoczona to należy ją natłuścić/wysuszyć/wypolerować bla bla bla....". Moja gitara spędziła dużo nocy stojąc albo leżąc na gołej ziemi tak że rano była strasznie mokra od rosy. Jakoś nie zauważyłem żadnych zmian w stukturze drewna, rozsychania, pękania czy odłażenia progów. Często ludzie po prostu przesadzają z dbaniem o gitarę.

23 (edytowany przez Klaudija 2010-08-08 17:24:41)

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Heh, nie chodzi o obsesję na punkcie soczystości koloru, raczej bardziej o to, że nie lubię brudnych podstrunnic. W sumie ręce myję zawszę przed ujęciem w łapę wiosła, ale wycierając podstrunnicę zwyczajną bawełnianą suchą szmatką, po każdym graniu, dobra przyznam się- za którą służą mi gatki ;)zawsze znajdzie się jakiś brudek:P Takie przecieranie po każdym graniu, nie jest złym nawykiem.
pozdro
edit:
Swoją drogą, ciekawe, po co trzymać gitarę na dworze na gołej ziemi? wink heh

SEX, Drugs, Rock'n Roll
Dean Vendetta 1.0 + MXR dist+diy + Kustom KG112FX
GG:2539337

24

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Klaudija napisał/a:

Heh, nie chodzi o obsesję na punkcie soczystości koloru, raczej bardziej o to, że nie lubię brudnych podstrunnic. W sumie ręce myję zawszę przed ujęciem w łapę wiosła, ale wycierając podstrunnicę zwyczajną bawełnianą suchą szmatką, po każdym graniu, dobra przyznam się- za którą służą mi gatki ;)zawsze znajdzie się jakiś brudek:P Takie przecieranie po każdym graniu, nie jest złym nawykiem.
pozdro
edit:
Swoją drogą, ciekawe, po co trzymać gitarę na dworze na gołej ziemi? wink heh

Z powodu braku ubranej ziemi smile

Owszem, przecieranie podstrunnicy z brudu jest dobrym nawykiem, natomiast wpychanie w nią jakiegoś syfu nie.

25

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

@Klaudija nie dołuj mnie nie mam teraz kasy na nową gitare tongue

MSA-Model CW 160
Epiphone special II

26

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

@krethh, widzę, że nie chcesz zdradzać szczegółów big_smile
@OZKO, ja Cię nie dołuję- ja Ci mówię szczerą prawdę:P

SEX, Drugs, Rock'n Roll
Dean Vendetta 1.0 + MXR dist+diy + Kustom KG112FX
GG:2539337

27

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

ta prawda boli tongue

MSA-Model CW 160
Epiphone special II

28

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Klaudija napisał/a:

@krethh, widzę, że nie chcesz zdradzać szczegółów big_smile

Na obozach pod namiotami. Swoją drogą to bardzo niemiłe uczucie kiedy bierzesz rano gitarę do ręki a tu woda po niej spływa.

29

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

siemka!
(zajadę rutyną) nie chciałem tworzyc nowego tematu więc się podczepiam
no więc kupiłem gitarę miesiąc temu i miałem orginalne struny które byly dość twarde chyba 12 mozliwe ze 13 (tak mi się wydaje bo gdy założyłem miększe była wyczuwalna różnica) no więc tak wyszło że przekręciłem strunę z tytułu ambicji 'muszę ją idealnie nastroić' więc założyłem nowe struny, 10 i nastroiłem metodą z kursy na drgania czyli jadna struna na danym progu odpowiada strunie pustej poniżej, no więc wszystko świetnie mi się udało struny między sobą elegancko stroiły, był wyczuwalny rezonans ale gdy zagrałem puste struny nie stroiło, i tak doszedłem do tego że nie stroi mi struna a, czemu tak jest? czy to winna miększych strun? proszę o pomoc gitara leży i nie wiem co robic czy kolejne 10 czy moze 13, z góry dziękuję wink

30

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

matus28
może problem z instrumentem?
( mam tak z 20-to kilku letnim definem )
albo zerknij w necie na jakiś tuner online może
jednak coś źle zrobiłeś
nastroisz dźwiękami z tunerem i powinno zagrać

31

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Ja mam takie trochę głupie pytanko... otóż kilka dni temu zmieniłam struny i nie mogę ich nastroić... są jakieś sztywne... to jest normalne, czy te struny są do niczego?

32

Odp: Zmiana Strun - parę pytań.

Tak, to normalne. Nowe struny muszą się ułożyć (rozciągnąć) więc dostrajaj je codziennie, aż do skutku i będzie ok.

SEX, Drugs, Rock'n Roll
Dean Vendetta 1.0 + MXR dist+diy + Kustom KG112FX
GG:2539337