1

Temat: Pytania do tematu Budowa Akordów

Tutaj możecie zadawać pytania do tematu Budowa akordów.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

2

Odp: Pytania do tematu Budowa Akordów

no i ja właśnie w sprawie tego artykułu
rozjaśnił mi on wiele w kwestiach związanych z teorią akordów (akordów takich jak D7 czy C7+), tylko mam pytanie... jak można "na palcach" dojść do akordów typu D/A, a7sus4, Fmmaj7 czy innych kwiecistych wzorków? :]
od razu zaznaczam że dopiero raczkuję w teorii muzyki, ale robię co mogę by stanąć na równe nogi i ruszyć z kopyta ;]

3

Odp: Pytania do tematu Budowa Akordów

Dzięki za pytanie.

Akordy cośtam/cośtam to tak zwane przewroty, o których mam zamiar napisać, Twoje pytanie z pewnością przyspieszy ten temat smile

Natomiast co do pozostałych to trzeba by się gdzieś doszukać schematów ich budowy, sam wszystkich nie znam, ale te oznaczenia, o które pytasz są zachodnie więc mogą to być jakieś odpowiedniki innych oznaczeń krajowych, aż tak po uszy w tym nie siedzę.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

4

Odp: Pytania do tematu Budowa Akordów

heh dlugo by o tym pisac i pisac jednak kazdy akord mozna znalesc nie widzac go nigdy na oczy na bazie znanych nam wszystkim akordow (tj. typu E,e,a,A,A7 itd.) tylko by tego dokonac nalezy nauczyc sie gamy C-dur wink czyli dla tych co zaczynaja wyjasniam rozmieszczenia danych dziwekow na gitarze ;] jak znajde czas chetnie napisze o co w tym biega i jak to odnajdywac ^^
P.S pamietajcie ze uczac sie gamy i zanajc juz rozmieszczenia dzwiekow na gryfie nie dziwcie sie ze np wspiewanikach zagranicznych akord H bedzie wygladal nieco innaczej niz ten akord H w spiewnikach Polskich tongue

5

Odp: Pytania do tematu Budowa Akordów

A i tak sie zapisalem ze zapomnialem napisac to co tam podaleas to D/A nie znaczy ze to jest jakis dziwny akord :Pto naczy ze grasz akord D ale tak ze bijesz pojedynczo dziwk A czyli podam do tego przyklad.

----2-------
----3-------
----2-------
----x-------
----0------  (dzwik A)
----x-------
Mam nadizej ze dobrze Ci to powiedzialem lecialem z pamiec tak jak ja sie uczylem ^^ wiec jak cos nie biczujcie moge sie pomylic tongue

6

Odp: Pytania do tematu Budowa Akordów

a ja nie rozumiem jednej rzeczy, bądź ja źle rozumiem,  o ile pamiętam w tym dziale jest napisane, iż akord C - dur  składa się z dźwięków c - e - g , ale  w  jaki sposób, jeżeli jak sprawdzałem dźwięki na gryfie to mi wychodziło c - e  -c??????Inne akordy są dobrze a ten jakiś dziwny jest , pomocy bo  nie mogę tego rozkminić wink
Znaczy są chyba o ile się nie mylę dwie wersje tego akordu, w drugiej w skład wchodzi już dźwięk g, ale wtedy są już 4 dźwięki, a nie trójdźwieki więc nie wiem o co chodzi, może ktoś wytłumaczyć? Z góry dziękuję ;]

"Naszą największą zaletą nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że zawsze potrafimy się podnieść." Ralph Waldo Emerson
--------------------------------------------------
Schecter Diamond Series Omen 6 i Fender Frontman 25R smile

7

Odp: Pytania do tematu Budowa Akordów

To drugie c jest z kolejnej oktawy, więc również pasuje do całego akordu. Jak sprawdzisz kolejne dźwięki na gryfie dla tego akordu to zobaczysz, że będzie to zawsze c, e i g.

Trójdźwięk nie oznacza, że mają być dokładnie 3 dźwięki, ale 3 różne dźwięki, mogą się powtarzać lub być dodawane z kolejnych oktaw.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

8

Odp: Pytania do tematu Budowa Akordów

AHA, to  o to chodzi, już rozumiem, dzięki wielkie wink

"Naszą największą zaletą nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że zawsze potrafimy się podnieść." Ralph Waldo Emerson
--------------------------------------------------
Schecter Diamond Series Omen 6 i Fender Frontman 25R smile