Temat: Jak przenieść piosenkę w inną tonację?

Witam, jako, że jestem tu nowa i wypadałoby sie przywitać, co też właśnie uczyniłam wink No, także ten... nie znalazłam podobnego wątku, więc zakładam nowy, proszę nie krzyczeć jeśli już taki jest... tongue

Chciałam zapytać jak przenieść piosenkę w inną tonację? Znam rozkład dźwieków na gryfie, gram już łądnych pare lat, ale ciągle męczy mnie kwestia zmiany tonacji neutral
byłabym dźwięczna za jakąkolwiek pomoc smile

2

Odp: Jak przenieść piosenkę w inną tonację?

Najłatwiej założyć kapodaster.
Jeżeli jesteś pracowita to możesz pozmieniać chwyty. Tzn. chcesz obniżyć tonację o dwa półtony, to zmieniasz akordy czyli z D zrobi się C i z E zrobi się D.

3

Odp: Jak przenieść piosenkę w inną tonację?

tak, w góre to żaden problem z kapodastrem. chodzi mi wlasnie o zmiane akordów.
wiem, ze z D zrobie sie C, z E zrobie sie D, z F zrobie sie G, ale co sie zrobie np z h? albo z Cadd9? :>
przepraszam, jesli to pytanie jest głupie, ale jestem po prostu zagubiona we własnych wymysłach ;d

4

Odp: Jak przenieść piosenkę w inną tonację?

terrorystka napisał/a:

tak, w góre to żaden problem z kapodastrem. chodzi mi wlasnie o zmiane akordów.
wiem, ze z D zrobie sie C, z E zrobie sie D, z F zrobie sie G, ale co sie zrobie np z h? albo z Cadd9? :>
przepraszam, jesli to pytanie jest głupie, ale jestem po prostu zagubiona we własnych wymysłach ;d

C Cis D Dis E F Fis G Gis A B H C1

Tak leci kolejność dźwięków.

Czyli z F zrobisz Dis. Z H zrobisz A. Z Cadd9 zrobisz Badd9.

5

Odp: Jak przenieść piosenkę w inną tonację?

moja pomyłka przy "z F zrobie G", poszłam nie w tą stronę. nie ważne.
to tak, juz załapałam smile dzieki za pomoc smile

6

Odp: Jak przenieść piosenkę w inną tonację?

Trochę odkopię temat, ale mam pewną wątpliwość.
Opuszczając C o ton na pewno powinienem grać B? Jeżeli poruszam się w obrębie jednej skali, to grając B zamiast C właściwie podwyższam sobie o pięć tonów, a nie opuszczam o jeden. Jak to z tym dokładnie się dzieje?

7

Odp: Jak przenieść piosenkę w inną tonację?

c cis d dis e f fis g gis a ais[1 ton w dół] h[pół tonu w dół] c[twoje C]

więc 'C' w dół o 1 ton daje 'Ais'

8

Odp: Jak przenieść piosenkę w inną tonację?

Wiem wiem, ale w tym przypadku chodziło mi o akordy. Zapomniałem dodać, przepraszam smile