1 (edytowany przez fallen 2010-06-30 08:46:57)

Temat: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

ostatni zmieniłem struny i ladnie nastroilem gitare a kolejnego dnia wszystko brzęczy (musiałem ze 2mm podniesc most żeby dało się grać) i wydaje mi się że gryf się wygiął lekko w "łódkę".

Struny zmieniłem na takie same jak były od nowości.
Teraz jak mi brzęczy gitara na 5 i 9 progu to na moja logike nowicjusz powinno się jeszcze mocniej  w łódkę gry wygiąć?? Samemu jeszcze nigdy tego nie robiłem - gdzie znajde w VintageV100 śrube od prętu?
Chciałbym się jak najbardziej ustosunkować do tego poradnika ale nie wiem czym np zmierzyć wysokość strun nad progiem - linijka szkolna sie do tego nie nadaje big_smile
I jeszcze mała niejasność E1 to ta cienka a E6 gruba?:)

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

2

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Elektryk? Dlugo mnie na forum nie bylo i sporo nowych osob doszlo, wiec nie weim jaki kto ma sprzet. Jak elektryk to podndies mostek i powinno byc ok.

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

3

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

fallen napisał/a:

I jeszcze mała niejasność E1 to ta cienka a E6 gruba?:)

Tak.

faller napisał/a:

Chciałbym się jak najbardziej ustosunkować do tego poradnika ale nie wiem czym np zmierzyć wysokość strun nad progiem - linijka szkolna sie do tego nie nadaje

Z tego co wiem to nad progiem. A linijka powinna się nadawać, z tym zeby dobrze było widać skalę.

fallen napisał/a:

Samemu jeszcze nigdy tego nie robiłem - gdzie znajde w VintageV100 śrube od prętu?

Śrubę masz na główce jak odkręcisz ten "trójkącik" przy podstrunnicy.

No i tak jak pisał Krester najlepiej podnieść mostek.

4

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Chciałbym się jak najbardziej ustosunkować do tego poradnika ale nie wiem czym np zmierzyć wysokość strun nad progiem - linijka szkolna sie do tego nie nadaje

Włóż kostkę miedzy struny a próg

5

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Suwmiarką. Albo jeśli masz to miernik laserowy.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

6

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

No w końcu postęp - około 3mm nad 12 progiem (0,83 + 2x 0,5 + taka gruba Jazz3 niewiem ile ma) ale już nic nie brzęczy - gryf by się przydało wyprostować jednak do tego kogoś zatrudnie żeby pokazał jak to robić.
Dzięki wszystkim za pomoc.

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

7 (edytowany przez fallen 2010-07-20 12:55:33)

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Odświeżam...
Ech nie da się grać na takiej wysokości strun... poza tym jak na próbę obniżyłem maxymalnie mostek to wszystkie struny brzęczą ale nie tak jak te kłopotliwe E6 na 5 progu i A5 na 9 (one wręcz grzechoczą i tylko w tych 2 miejscach gitara robi problemy) przez co męczę się cały czas żeby ją dobrze wyregulować.

Jest sens zmieniać krzywizne gryfu tylko dla tych strun na tych progach czy ewidentnie trzeba szlifować progi?
A może to wina siodełka? Mogłbym je jakoś wbić mocniej (żeby przechyliło się leciutko w strone główki bo wydaje mi się że od nacisku strun na nie jest lekko wychylone ku podstrunnicy ;p

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

8

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Jak mocną masz łódke? Najlepiej zrób zdjęcie gryfu z takiej perspektywy: http://www.flog.pl/media/foto/960669_mozna-odejsc-od-swoich-bliskich-zaakceptowac-koniec-istnienia-mozna-pozegnac-sie-z-zyciem-ale-najciezej-jest-pozegnac-sie-z-muzyka.jpg

Tylko tak żeby było widać jak gryf jest skrzywiony!

9

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

W niedziele wracam z wakacji to od razu wrzucę.

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

10 (edytowany przez fallen 2010-08-08 12:49:36)

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Nie jestem pewien jak to uchwycić i mam tylko aparat w telefonie dlatego kilka zdjeć
Powiedzmy że gryf jest gdzieś na oko wygięty pod kątem 15 stopni w górę - nie mam pomysłu jak to zmierzyć smile

http://img251.imageshack.us/img251/1436/zdjcie852.jpg

http://img821.imageshack.us/img821/1025/zdjcie853.jpg

http://img69.imageshack.us/img69/3604/zdjcie854.jpg

http://img819.imageshack.us/img819/4927/zdjcie855.jpg

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

11

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Zrób tak: złap gitarę w ręce i przyłóż głowę do korpusu tak żeby twoja broda była tam gdzie zaczep do paska (ten koło mostka). Obróć gitarę tak żeby było widać boczną krawędź podstrunnicy. Z takiej perspektywy dobrze widać wygięcie gryfu.

12

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Z takiej perspektywy gryf wydaje się idealnie prosty ;/


Poza tym czy to normalne że nowe struny mają tak ustawiona menzurę (dzisiaj wymieniłem na cieńszy zestaw).
-|--------------
--|-------------
---|------------
----|-----------
|---------------
|---------------

Przy czym te 2 ostatnie struny bym jeszcze musiał bardziej w lewo wykręcić... pozatym zauważyem że śrubki od tych kostek się wychylają w górę/dół tak powinno być?

Jak założyłem cieńsze struny i dalej brzęczą na tych samych progach (E6 na 1 i 5 próg A5 9 próg) to muszę giterę dać lutnikowi żeby wyszlifował je/wymienić siodełko czy coś samemu jeszcze wykombinuje??

Dawno nie grałem z przełącznikiem w pozycji rythm - na tych strunach na przesterze daje to zadużo basu nawet jak skręce do 0 niskie i srednie tony... trzeba wyregulować przetworniki jakoś??

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

13

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Zrób tak: przyciśnij struny e1 i E6 na piątym progu i zobacz czy ich wysokość nad gryfem jest taka sama.

14 (edytowany przez fallen 2010-08-10 15:28:22)

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Na oko to e1 nad 12 progiem ma wtedy ~1,5 e6 ~2mm...

20 min temu poluzowałem gryf (1/6 obrotu w lewo) i podniosłem most... E6 V i A5 IX brzęczą jeszcze mocniej ;/

------------
przynajmniej menzura juz jakos normalnie wygląda (nie powinno być tak że na nowych strunach kowadełka powinny być bardziej w prawej połowie?)

------------
mineły ponad 2h i prwie wszystkie progi na E6 teraz brzęczą a ten felerny piąty grzechocze jak pojebany big_smile

ehhh najwyższy czas iść do lutnika bo jak ją mam 4 miesiące to więcej czasu poświęciłem na próby jej dostrojenia jak na naukę gry ;/

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

15

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Właśnie napnij gryf tak żeby był prosty/miał minimalną łódkę i wtedy operuj mostkiem smile

16 (edytowany przez fallen 2010-08-11 16:08:51)

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

dobra to cofam o 1/6 (przed tem bylo duzo lepiej) i jutro o kolejna 1/6 zeby nic nie spieprzyc ^^
Wogole jakiś badziewny exemplarz tego wintydża mi sie trafil - chyba po pijaku nawiercali otwory na srobiki mocujące osłone bo powinny byc 3 a sa 4 tylko jeden jakims białym materiałem bibułopodobnym zatkany :DDD

--------------------
Prostowanie gryfu poprawiło mi znacznie humor smile tyle że boje się o tak duże wartości zmieniać... łącznie 3/4 obrotu śruby w prawo(a jeszcze by się przydało ;p

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

17

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Pamiętaj, ostrożnie jeżeli nie masz z tym doświadczenia.

18

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Rewelacja smile
Po wyprostowaniu gryfu niedość że obniżyła się akcja strun to brzęczenie na felernych progach już prawie nie występuje (jak się bardzo mocno docisnie to niema wcale ale przynajmniej już niejest tak dokuczliwe).
Żałuje że tak długo się bałem zabrać za prostowanie gryfu smile

Tak właściwie to nie bardzo rozumiem czemu łudka powodowała brzęczenie (teoretycznie im większa tym mniej powinno brzęczeć).

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

19

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Sry że post pod postem ale nie chce zakładać nowego tematu bo już itak tu zaśmieciłem forum stękaniem że coś mi brzęczy wink

Ustawiłem gitarę najlepiej jak tylko potrafiłem (zajeło mi to ponad miesiąc ;/)
Teraz pytanie: Jak mocno powinno się szarpać strunę?:) Bo jeżeli przyciskam strunę na progu i mam szarpnąć z całej siły (bez zamachu big_smile ) to brzęczy i bzyczy mi z 70% - jak nie powinno tak być to ide skoczyć z dachu...

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

20

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Tak żebyś słyszał we wzmaku. Mocniej nie trzeba.

21

Odp: Wygięcie gryfu po wymianie strun...

Też mam Vintusia i też daje dużo basu na rhytmie, acz trafia to w moje gusta. Po operuj może eq we wzmaku.

A jak mocno uderzać struny? Jak chcesz. Grasz mocniej jak chcesz np. zaakcentować nutkę. Uderzenie struny z całej siły raczej spowoduje brzęczenie. Uderz pustą strunę E6. Gdy drga to potrzebuje trochę więcej miejsca niż w stanie spoczynku,a jeżeli ma pod sobą jeszcze próg, to jeśli mocno się ją trąci, ta zabrzęczy.

Choć to jest tylko mój, może bzdurny wywód na podstawie obserwacji mojej gitary.