Temat: Nie mogę nastroić gitary...

Z założeniem strun jakoś sobie poradziłam - chyba jest dobrze. Strunę e też jakoś nastroiłam, może nie idealnie, ale pozostałe i tak się powinno dać do niej dostroić, prawda? No i właśnie, wg instrukcji z kursu, że struna H na piątym progu odpowiada pustej e próbuję to zrobić, ale wg mnie, to ona wcale mi nie drga, nie widzę tego. A wydaje mi się, że struna H jest już na granicy, boję się ją podkręcać - chociaż nie wiem, czy dobrze mi się wydaje, bo nie stroiłam nigdy gitary.
Jak szarpnę tą strunę H na piątym progu, to przykładając palec delikatnie do pustej struny e powinnam poczuć, że drga prawda? Można tak to sprawdzać? Bo czuję tak na innych strunach, które wprawiają mi się w drganie, nawet słyszę, że brzęczą...tylko nie te, co trzeba big_smile

2

Odp: Nie mogę nastroić gitary...

Wydaje mi się, że struny wiolinowe (wysokie tony) mniej rezonują na gitarze akustycznej czy klasycznej dlatego może nie drgać wiolinowa E kiedy B na 5 dociskasz. Jeśli masz mikrofon to najlepiej pobierz program AP Tuner i sprawdź wszystko, inną opcją jest, że zrób to po prostu na słuch zamiast patrzeć na to czy drga (wiem, że to nie takie proste).

3

Odp: Nie mogę nastroić gitary...

Udało mi się wprawić chyba w minimalne drganie tą strunę - tak mi się zdaje - kiedy mocniej jeszcze podkręciłam jedną i drugą strunę. Na razie strojenie skończyło się na dwóch strunach, jutro będzie dalsza część big_smile Mikrofon powinnam gdzieś mieć, jeśli znajdę to poszukam tego programu, dzięki.

4

Odp: Nie mogę nastroić gitary...

U mnie na gitarze też wiolinowa e nie chce drgać, więc spokojnie to żadna wada :>

5 (edytowany przez grzesiek2805 2010-06-26 21:00:14)

Odp: Nie mogę nastroić gitary...

Gdyby struna nie drgała (rezonowała), to nie wydawałaby dźwięku.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

6 (edytowany przez maraena 2010-06-26 14:53:19)

Odp: Nie mogę nastroić gitary...

hm, właśnie nie drgała ta która powinna i nie wydawała dźwięku. Niestety raczej nastrojenia nie sprawdzę na AP Tunerze, bo nie umiem obsługiwać angielskich programów :< Poszukam na forum, czy ktoś komuś i kiedyś wyjaśniał obsługę programu, a jeśli ktoś mógłby mi po polsku tutaj wyjaśnić, to też byłabym wdzięczna.

***
znalazłam!

7

Odp: Nie mogę nastroić gitary...

grzesiek2805 napisał/a:

Gdyby struna nie dgrała (rezonowała), to nie wydawałaby dźwięku.

Drganie to nie to samo co rezonowanie, bo rezonowanie następuje wtedy kiedy jedna drgająca rzecz wprawia w takie same drganie inną (chociaż głowy nie dam) tongue

8

Odp: Nie mogę nastroić gitary...

@up: Richtig.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

9

Odp: Nie mogę nastroić gitary...

Drganie to ruch harmoniczny, a rezonowanie (rezonans) to zjawisko występujące wtedy gdy jeden układ drgający wprawia w drganie inny układ, warunkiem jest ta sama częstotliwość.

Niestety raczej nastrojenia nie sprawdzę na AP Tunerze, bo nie umiem obsługiwać angielskich programów

To znaczy, że jak nie znajdziesz sobie nauczyciela to będziesz grać na rozstrojonej gitarze, bo większość osób które nie miało kontaktu z muzyką/instrumentami nie potrafi nastroić na słuch gitary, to przychodzi dopiero później. AP Tuner wystarczy tylko uruchomić i jak trącisz strunę to pokazuje w prawym górnym rogu nutę jaką wydaje struna, a strzałka pokazuje o ile centów różni się dźwięk wydawany przez strunę od dźwięku pokazanego w prawym górnym rogu. Należy kręcić kluczem tak aby w prawym górnym rogu była nuta którą powinna wydawać struna(zaczynając od najcieńszej E4 B3 G3 D3 A2 E2 ), a wskazówka powinna być na zerze.

[video]http://www.youtube.com/watch?v=642c9IFXeT8[/video]

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

10

Odp: Nie mogę nastroić gitary...

@Rames, wiem, że te dwa pojęcia się różnią, ale piszac w nawiasie "rezonując", chodzilo mi o to, że rezonujące struny te wydaja dźwięk.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

11 (edytowany przez Control 2010-06-27 09:49:33)

Odp: Nie mogę nastroić gitary...

@grzesiek2805: Moją wypowiedź trzeba interpretować w kontekście tematu, więc chyba źle zrozumiałeś, wiem że brzmi niejednoznacznie, chodziło o rezonowanie właśnie.
@down: No tak to wyglądało ;p

12

Odp: Nie mogę nastroić gitary...

Conrtol nie schlebiaj sobie, akurat nie do Twojej wypowiedzi się odnosiłem tongue

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993