Temat: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Witam. Mam pytanko jak się zakłada stalowe struny na akustyka? Jakieś opisy, zdjęcia? Szukałem na google ale mi nie pomogło.

2

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Ja korzystałem kiedyś z opisu na gitara.pl i mi wystarczyło.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

3

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Mam podobny problem tylko że gitara to klasyk. Czy sposób zakładania strun na kołkach jest taki sam jak w akustyku i w jaki sposób "przywiązać je do mostka?

"Nigdy w życiu nie pokocham dziewczyny, która słucha disco polo..."

4

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Tu znajdziesz sposób mocowania na mostku, a tu jak zamocować na kołku.

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

5

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Heh wystarczy się przyjrzeć, jak były struny wcześniej założone. Pamiętajcie żeby wymieniać struny stopniowo. Ściągniesz najgrubszą, to załóż najgrubszą i tak do końca, żeby nie narażać gryfu na jakieś zmiany w naprężeniu.

6

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Dodałem do strony dwa filmiki, na których pokazane jest zakładanie strun

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

7

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Dzięki za pomoc. Przyjrzałem się dokładniej, w mojej gitarze struny przywiązane są do mostka jeszcze w inny sposób. Dobrze się trzymają i całkiem estetycznie to wszystko wygląda, mimo że ma już swoje lata.

"Nigdy w życiu nie pokocham dziewczyny, która słucha disco polo..."

8

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Ja mam jeszcze inne pytanie, aczkolwiek jak wymienić struny w gitarze elektrycznej?? Sposób wiązania na kluczach czaje ale jak je wyciągnąć i zamocować w mostku?? hmm

we need to sound!!

9

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Z tego, co piszesz rozumiem, że najpierw na kluczach mocujesz? Bo jak tak to źle robisz, zawsze zaczyna się zakładanie strun od mostka.

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

10

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Z reguły na mostku wystarczy strunę przeciągnąć przez odpowiedni otwór (o ile miałeś/aś wcześniej założone, to powinieneś/aś trafić), tak, żeby struna trzymała się na specjalnej końcówce. Wolny koniec przepychasz przez kołek i dalej już standardowa procedura. Pamiętaj tylko, by zostawić trochę luzu (który później się wciągnie na kołek w czasie nakręcania) inaczej struna się zerwie.

11 (edytowany przez wierci 2009-05-25 07:44:21)

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

nie, gdybym wymieniał to zacząłbym od mostka tongue tylko chciałem wiedzieć jak je zamocować na mostku tego typu:
http://img37.imageshack.us/img37/3034/epiphone.jpg

we need to sound!!

12

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Spójrz na obrazek:
http://img37.imageshack.us/img37/8281/epiphones.jpg
1 - otwory, przez które wpycha się struny
2 - tu jest punkt podparcia dla struny
dalej już przez próg zerowy do kołka
http://img188.imageshack.us/img188/5049/dsc00184y.jpg
Na tej końcówce zatrzymuje się struna na mostku.

To by było tyle. Powodzenia!

13 (edytowany przez wierci 2009-05-25 07:52:31)

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

ahaa! Czyli struny do gitar elektrycznych mają tę specjalną końcówkę aby się zablokować w tamtych otworach... big_smile kurde dzięki Jester bardzo mi pomogłeś. Mam tylko jeszcze jedno pytanie ale to już do wymiany strun i w elektryku, jak i w akustyku. Aczkolwiek ile mniej więcej tego luzu trzeba zostawić? Można sobie to jakoś zmierzyć [np. owijając wokół palca] bo nie chciałbym zbyt dużo tej struny na kołek nawinąć bo będzie to raczej brzydko wyglądało [jakby kołek był 2 razy grubszy].

we need to sound!!

14 (edytowany przez Jester 2009-05-25 14:48:49)

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Struny wiolinowe powinny być nawinięte około sześć razy wokół kołka, basowe trzy.
Ja to robię zawsze na wyczucie... niedługo czeka mnie wymiana strun to zmierzę ile tam zostawiam tego miejsca...

Ewentualnie zdać się na matematykę! średnica kołka to około 0,5cm zatem promień = 0,25. Ze wzoru na obwód koła wychodzi nam Obw= 2*3,14*0,25 = 1,57cm. Czyli odpowiednio dla struny wiolinowej w przybliżeniu 9,5 cm dla struny basowej 4,7 wink

15 (edytowany przez lucky06 2009-05-25 15:11:59)

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Ja mam strunę G owiniętą ponad 2 razy i nie mam zadnych problemów smile To byla pierwsza wymieniana przeze mnie struna i tez nie wiedzialem ile zostawic.

Squier Affinity Stratocaster + Kustom KG 112 FX
http://www.lastfm.pl/user/lucky3311 -  zapraszam!

16

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Problem będziesz miał, jeśli Ci struna wystrzeli. Dwa owinięcia wokół kołka to za mało.

17

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

W związku z tym, że znajdują się tu pytania dotyczące zakładania strun w różnego rodzaju gitarach postanowiłem podpiąć się pod temat, zamiast siać zamęt tworząc nowy. Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi. wink
Ja mam za to problem z zakładaniem strun do gitary klasycznej. Przewertowałem już sporo informacji aż mi się mętlik w głowie zrobił, więc pomyślałem, że zapytam tutaj. smile Do rzeczy:

1. Ile razy owijać strunę w okół siebie instalując je przy mostku? Chyba najpowszechniejsze wyjście to 2 razy wiolinowe i nie owijać w okół siebie basowych, ale spotkałem się też z innymi propozycjami. Co będzie Waszym zdaniem najbardziej skuteczne?
2. Czy struny w klasyku można nawijać na stroiki w całości, czy należy zrobić jedynie 3 zwoje, a resztę uciąć?
3. W jaki sposób zakładać i nawijać strunę na stroiki?

No i poza tym: jak myślicie, który sposób zakładania strun z tych trzech (1, 2, 3 ) jest najefektywniejszy? Trochę tego znalazłem, a zauważyłem krytykę i pochwały wszystkich sposobów i nie wiem na który się zdecydować...

Wiem, to trochę takie bzdurne pytania, ale wynikają z tego, że przewertowałem już taką ilość sprzecznych informacji, że nie wiem które pomogą, a które zaszkodzą w zakładaniu strun. Z góry dziękuję za odpowiedź. smile

18 (edytowany przez stysiu14 2009-06-20 23:18:42)

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Ad1. Ja owijam basowe 2 - 3 razy to zależy, na wyczucie a wiolowe z 3-4 wink
Ad2. Lepiej nawinąć całą i nie obcinać bo gdyby strzeliła na koło mostka to można sie jakoś wyratować popuszczeniem na stroiku.
Ad3. Hmm to nie jest tak łatwo napisać, ale ja przepycham przez otwór przeciągam kawałem i jeszcze raz do tej samej dziury potem ten koniec przyciskam nawijaną struną. Nie wiem czy coś zrozumiesz ale niee umiem lepiej tego wytłumaczyć hmm


A co do tych sposobów zakaładania co podałeś to 3 wariant - dobrze na mostku a na stroikach to nie głupie ale ja robię inaczej i też jest dobrze zależy od ciebie wink

19

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Dziękuję za odpowiedź. smile Co do trzeciego punktu: jest dobrze wytłumaczone, załapałem o co chodzi. smile A właśnie, jeszcze co do nawijania strun....Tak mi tylko przeszło przez myśl...Bo wcześniej spotkałem się ze stwierdzeniem, że jeśli nawinie się całą strunę, to klucze będą bardzo obciążone i mogą się jakoś wygiąć. Ale z drugiej strony dotyczyło to elektryka i akustyka ze strunami stalowymi, więc teoretycznie klasyk z nylonami nie powinien tak obciążać i żadne wyłamanie kluczy nie grozi? Tylko się upewniam, bo wszystko już mi się pomieszało. ^^"

20

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

ale jak struna w akustyku pójdzie to lipa bo już nic z tym nie zrobi w przeciwieństwie do klasyka

21 (edytowany przez mpx 2009-08-27 20:07:50)

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

No i co? Jak przy 1 progu Ci pójdzie to na pewno sobie poradzisz

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

22

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

wiesz mpx chyba nie bardzo bo jak ma przewlec tą strunę przez stroik skoro sięga ona tylko od mostka do pierwszego progu smile

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

23

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

To był sarkazm

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

24

Odp: Jak założyć nowe struny stalowe na gitarę?

Aha. Miałem taki wypadek ;] i mnie nie rób w bambuko ;D