Temat: Jak obniżyć struny?

Mam klasyka ( jednak;] ).
Wydaje mi się, że struny są za wysoko. Nad 12 progiem mają 9mm, prawie centymetr.
Bardzo trudno mi się przez to gra sad
Czy można je jakoś obniżyć?

2

Odp: Jak obniżyć struny?

Powinno być 3mm. Jakie masz struny? Jeśli metalowe to zmień, bo to one powodują ten problem. Jednak jeśli masz nylonowe (czyli takie jak do klasyka) to musisz spiłować podstrunnik, albo siodełko jeśli to ono jest zbyt wysokie. Najlepiej daj fote z boku gitary tak żeby było widać gryf i pudło.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

3

Odp: Jak obniżyć struny?

Kupiłam i wczoraj założyłam nowe, nylonowe, dokładnie D'Addario EJ27N.
Co do fotki to nic nie będzie widać, baardzo kiepski aparat więc nie mogę dodać hmm
Tak jak mówię, nad 12 prawie 1cm, nad 1 - 4mm.
To co spiłować, podstrunnik czy siodełko?

4

Odp: Jak obniżyć struny?

Na razie nie piłuj. Przyciśnij jednocześnie strune E2 na 1 i ostatnim progu, sprawdź jaką masz wysokość w połowie gryfu (Gdzieś 7-próg, tylko mierz od grzbietu progu, nie od podstrunnicy). Powinno być jakieś 0,2mm jeśli masz o wiele więcej to niestety nic się nie da zrobić, bo metalowe struny wykrzywiły gryf. Jeśli jednak masz ok, to daj fote siodełka z 1 progiem.

W każdym razie będziesz musiała spiłować siodełko, bo 4mm nad 1 progiem to za dużo, powinno być jakieś 0,5mm, albo jeszcze mniej. Zasada jest taka że trzeba piłować od spodu, czyli musisz wybić je z gryfu. Piłować musisz na papierze ściernym tak żeby ścierało się równo, jak już trochę zetrzesz to zakładasz siodełko, struny i sprawdzasz ile jest.Jak już będzie nad tym 1 progiem te 0,5mm to przyklejasz jest klejem typu butapren, albo wikol (Super glue i inne kropelki niszczą drewno), warstwa musi być cienka i dość równa. Jak będzie nadal za wysoko na 12 progiem to wtedy robisz to samo z podstunnikiem.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

5

Odp: Jak obniżyć struny?

Ja mam 7 mm nad dwunastym -.-'

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

6

Odp: Jak obniżyć struny?

Mpx dal dobry sposob na sprawdzanie ulozenia strun powinno byc wlasnie okolo 0.3 mm jesli przycisnie sie tak struny ale jesli jest tak wysoko jak mowisz to musisz spilowac mostek tongue

7

Odp: Jak obniżyć struny?

Pearl, jeśli jest za wysoko po przyciśnięciu na 1 i ostatnim progu to wina krzywizny gryfu, a nie oparcia strun.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

8

Odp: Jak obniżyć struny?

tak ale jak bedzie za wysoko nad 12 ma 1cm bez to juz nie krzywizna i pret tylko raczej siodelko.

9 (edytowany przez issskaaa 2009-09-18 21:00:55)

Odp: Jak obniżyć struny?

Jak przyciskam dokładnie na 1 i ostatnim progu, na E2, to nad 7 progiem mam milimetr.
A co do siodełka, to nie wiem jak mam je wybić?
Aha, znalazłam na forum jeszcze coś takiego: "pamiętajmy że spiłowanie mostka delikatnie zmienia długośc strun i za razem strój gitary:) jak Ci się polepszy słuch muzyczny będziesz podkładać jakieś papierki pod mostek tak jak ja żeby wróciło do normy:D" nie chciałabym potem podkładać tych papierków tak jak jest tu napisane ^^

10

Odp: Jak obniżyć struny?

Ja bym sie bal  sam kombinowac. Chyba, że na jakims starszym sprzecie...
Jaką masz gitarę?

Squier Affinity Stratocaster + Kustom KG 112 FX
http://www.lastfm.pl/user/lucky3311 -  zapraszam!

11

Odp: Jak obniżyć struny?

nie ma co jesli chodzi o sam mostek to to raczej nie jest trudne nawet jak dla kogos kto sie nie zna na gitarach wystarczy troche podpilowac pilniczkiem spodnia czesc (nie wierzchnia!) mostka

12

Odp: Jak obniżyć struny?

Pożyczony stary klasyk, w pudle na naklejce jest napisane Concerto, jeśli jest taki producent w ogóle

13

Odp: Jak obniżyć struny?

Nie ma znaczenia w jakiej gitarze, ustawianie akcji strun, menzury, krzywizny gryfu, należy do standardowych umiejętności które powinien posiadać każdy gitarzysta.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

14

Odp: Jak obniżyć struny?

No tak, ale boje sie, że jak spiłuje to sie zmieni ten strój tak jak ktoś pisał i potem bedzie problem hmm

15

Odp: Jak obniżyć struny?

Jak Ci się może zmienić strój? Zmieniasz rozstaw progów? Założę się że teraz twoja gitara kiepsko stroi na progach. Dlaczego? Im bardziej naciskasz na strunę tym bardziej się ona naciąga i jej strój się zmienia. Ty masz bardzo wysoko struny to pewnie musisz mocno je naciskać.
Wiele osób regulowało sobie tak akcje strun nawet w drogich gitarach więc nie masz się czego bać.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

16

Odp: Jak obniżyć struny?

Pearl napisał/a:

nie ma co jesli chodzi o sam mostek to to raczej nie jest trudne nawet jak dla kogos kto sie nie zna na gitarach wystarczy troche podpilowac pilniczkiem spodnia czesc (nie wierzchnia!) mostka

Jak to spodnią?! I jak mam to zrobić, kiedy są założone struny?

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

17

Odp: Jak obniżyć struny?

Raphael napisał/a:
Pearl napisał/a:

nie ma co jesli chodzi o sam mostek to to raczej nie jest trudne nawet jak dla kogos kto sie nie zna na gitarach wystarczy troche podpilowac pilniczkiem spodnia czesc (nie wierzchnia!) mostka

Jak to spodnią?! I jak mam to zrobić, kiedy są założone struny?

A jak spiłujesz wierzchnią jak są struny? ze strunami? powodzenia.

18

Odp: Jak obniżyć struny?

Pytam się jak spodnią, bo wydaje mi się to niemożliwe, chyba, że nie znam się na nazewnictwie.

A wierzchnią można by spiłować zdejmując po jednej strunie i po kawałeczku.

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

19 (edytowany przez beatle 2009-09-20 15:59:45)

Odp: Jak obniżyć struny?

po prostu ściągasz struny, wyjmujesz i jedziesz. potem wciskasz, chyba.

20

Odp: Jak obniżyć struny?

taaa... Tyle że, z tego, co wiem, struny zdejmuje się POJEDYNCZO, bo inaczej grozi gitarze wyprostowanie gryfu.

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

21

Odp: Jak obniżyć struny?

LOlz ja zawsze wszystkie naraz

Angus Young The Best

22

Odp: Jak obniżyć struny?

W akustycznej jest pret, to może rządzi się innymi prawami, ale ja bym nie ryzykował.

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

23

Odp: Jak obniżyć struny?

juz 2 razy wymienialem struny i nie ma roznicy

Angus Young The Best

24

Odp: Jak obniżyć struny?

W klasycznej nie ma pręta w gryfie. Wolę utrzymywać naciąg. Choć, swoją drogą, może dobrze by to zrobiło mojej wygiętej w drugą stronę gitarze hmm

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

25

Odp: Jak obniżyć struny?

Raphael zdejmujesz all struny pilujesz od dolu mostek i zakladasz od nowa. Mostek nie jest zazywczaj przyklejony tylko luzno przytrzymywany przez nacisk strun.

26

Odp: Jak obniżyć struny?

wszytsko byśmy wiedziel, gdyby były jakieś fotki... choćby z telefonu.

Squier Affinity Stratocaster + Kustom KG 112 FX
http://www.lastfm.pl/user/lucky3311 -  zapraszam!

27

Odp: Jak obniżyć struny?

Ale ile spiłować?

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

28

Odp: Jak obniżyć struny?

ale mostek spiłować czy to takie białe tamto co struny przytrzymuje bo pearl tak napisał, że można zrozumieć że cały mostek trza spiłować big_smile

29

Odp: Jak obniżyć struny?

Raphale, jak zdejmiesz struny to nic się nie stanie, to jest jakiś forumowy mit, że nie można zdejmować wszystkich strun big_smile A siodełko, czy podstrunnik piłuje się od spodu, czyli musisz go wyjąć.
Pozdro

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

30

Odp: Jak obniżyć struny?

pff a siodełko to nie jest czasem na początku gryfu ?? tu chodzi chyba o to białe coś co jest na mostku i sie struny na to opierają bo samego mostka jako tako nie da się spiłować od spodu bo jest do pudla przyklejony tongue

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

31

Odp: Jak obniżyć struny?

To białe na mostku - podstawek, podstrunnik, siodełko mostka.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

32

Odp: Jak obniżyć struny?

No nie kazcie pisac co jest co tongue chodzi mi o podstawek a spilowac mniej wiecej na 5 pociagniec pilnikiem i zobaczyc czy nie jest lepiej, jak spilujesz za mocno to i tak nie jest tak zle bo mozna wtedy cos podstawic pod i bedzie lepiej ( ja osobiscie jak mialem za nisko podstawilem zapalke ;p)

33

Odp: Jak obniżyć struny?

Ale z tym roboty... i znowu nie będę mógł wiosła nastroić przez tydzień hmm

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

34 (edytowany przez beatle 2009-09-21 17:19:45)

Odp: Jak obniżyć struny?

PILNE
zdejmowałem struny i dwie struny E1 H2 mi pekły, jak zostanie gitara bez strun (zadnych, a moze zalozyc jakies) to gryf sie nie wykrzywi? Mam akustyka
Niech odpowiedzą tylko osoby, które naprawde znaja sie na rzeczy.

35

Odp: Jak obniżyć struny?

Załóż te które Ci zostały, możesz poluzować nieco pręt napinający.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

36

Odp: Jak obniżyć struny?

A założyc je w kolejności?
czy jakoś może
E6
G3
-
-
D4
A5

37 (edytowany przez Sylwestersobinek 2009-09-21 17:41:57)

Odp: Jak obniżyć struny?

na samym dole najcieńsza i idziesz do góry z coraz grubszą.
E1
H2
G3
D4
A5
E6

Chyba dobrze mówię....a mpx'owi chyba chodziło że jak ci wystarcza strun do maszynek to je załóż...chyba że jak ci pękły gdzieś na środku to kicha...

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

38

Odp: Jak obniżyć struny?

Sylwestersobinek napisał/a:

na samym dole najcieńsza i idziesz do góry z coraz grubszą.
E1
H2
G3
D4
A5
E6

Chyba dobrze mówię....a mpx'owi chyba chodziło że jak ci wystarcza strun do maszynek to je załóż...chyba że jak ci pękły gdzieś na środku to kicha...

Czytaj ze zrozumieniem, napisałem, że pękły E1 i H2 to jak je założe?
"chyba dobrze mówię" - właśnie prosiłem, żeby osoby które mówią chyba lepiej nie dawały mi niepewnych rad. Sprawa załatwiona z mpx na gg.

39

Odp: Jak obniżyć struny?

No i dobra, mam zdjęte wszystkie struny i co?
Siodełko ani podstrunnik nie są tutaj wcale luźno przytrzmywane przez struny jak ktoś pisał, bo po zdjęciu dalej się moocno trzymają tongue To jak je odkleić?

40

Odp: Jak obniżyć struny?

Wybić.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95