Temat: Gram od 2-3 dni ale nie trafiam w struny

Witam wszystkich
Zacznę od tego, że mam już aż 17 lat a cel grania na gitarze to swoiste "postanowienie noworoczne". Gitarę mam pożyczoną (akustyk) od 2 dni. W bólach udało mi się ją dostroić wg. tego czarnego stroika na stronie (która cała jest zrobiona dla początkujących świetnie, bo czytałem całą jak jeszcze nie miałem wiosła w ręku).
No to zabieram się za pierwsze ćwiczenia. Puste struny do Nothing else matters od razu ujawniły jednak problem.... Mianowicie nie trafiam w struny hmm nie jestem jakimś olbrzymem, przeciwnie niewysoki, ręce krótkie, palce niby też, nie wiem więc dlaczego tak się dzieje... może to związane jest z tym, że nigdy nie grałem... ale po kilku(nastu) godzinach praktyki i słuchania fałszów, brzęczenia strun i ogólnego podenerwowania jakoś poszło i byłem całkiem zadowolony
Gdy przeszedłem do ćwiczeń na lewą rękę wszystko wróciło jeszcze bardziej, bo nie dość, że nie trafiam w struny prawą ręką, to palce lewej (mimo, że teoretycznie i "na sucho") wyćwiczone wcale się mnie nie słuchają... Albo nie docisnę struny, albo docisnę dwie na raz, z czego powstaje ból uszu, ogólnie są dość niezgrabne...
na razie sam tłumaczę to sobie tym, że przecież to dopiero 2-3 dni, ale że gitara jest pożyczona, to chciałbym wszystko jak najlepiej i najszybciej
stąd pytanie, jak u was to poszło? czy też mieliście takie problemy na samym początku? co z tym zrobić?
przeczytałem chyba wszystkie tematy w tym dziale, wiem, że nie od razu wszystko przyjdzie, że trzeba ćwiczyć itd. a motywację do nauki mam dobrą, więc nie chciałbym stracić czasu
dzięki z góry za każdą odpowiedź
PS. na pewno będzie więcej pytań, jak dam radę przejść dalej z ćwiczeniami

2

Odp: Gram od 2-3 dni ale nie trafiam w struny

Hm.. Nie łudź się, że po 2-3 dniach nauki będziesz grał coś czysto. To jest normalne, że gdy dopiero zaczynasz naukę, to dźwięki nie będą czyste. Wszystko przyjdzie z czasem i ćwiczeniami, a niestety, ćwiczenia na sucho prawie że nic nie dają. Można to porównać do gry na perkusji. Pukasz sobie ołówkami w biurko i niby coś Ci wychodzi, lecz gdy dostajesz w ręce instrument sprawa odmienia się o 180 stopni. Więc ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz.

3

Odp: Gram od 2-3 dni ale nie trafiam w struny

Ja też gram od ponad miesiąca dopiero, niewiele umiem, ale ćwiczę ostro.
Palce zdarte, strupy na palcach ale już bólu nie czuję. Spróbuj się nauczyć "Stairway to heaven", samego intro. Nie jest całkiem proste na początek ale udało mi się opanować, wierzę że Ty też dasz radę. Spróbuj kilku riffów np. ze Smoke on the water albo intro z People are strange - słynnych The Doors. Powodzenia i owocnej nauki wink

"Give peace a chance. " - John Lennon

4

Odp: Gram od 2-3 dni ale nie trafiam w struny

Nie no następny hmm rece mi opadają...

"nie trafiam w struny po kilku godzinach grania" A co ty myślałeś? że od razu będziesz śmigał po gryfie jak hammett...? Poza tym i dla ścisłości "na sucho" to nawet trawa nie rośnie! kup wiosło, poćwicz pół roku/rok wtedy wróc i napisz co cię gnębi i z czym masz problemy.

Pozdro.

aaa no i odnośnie @up Raczej radziłbym ci zaczynać od czegoś prostszego niz "Stairway to heaven" czy samych innych intro. Lepiej jest nauczyć się jakiejś naprawde prostej piosenki i grać ją płynnie W CAŁOŚCI niż nauczyć się samego intra a potem tzw "ćma" bo lepiej ci to zrobi i psychicznie (będziesz coś umiał) i fizycznie (dla palców). Na początek to Dżem, SDM, T.Love itp. a nie od razu Jimmy Page czy Kirk Hammett... ich kawałki są naprawde trudne technicznie, na takich wykonawców przyjdzie jeszcze czas. Po kilku godzinach/miesiącach nie jesteś w stanie im dorównć i nie wiadomo czy  w ogóle będziesz kiedykolwiek w stanie to zrobić! Wiem że to smutne i możliwe że dla niektórych bardzo demotywujące ale pogódz się z tym.

5 (edytowany przez superenio1 2013-02-02 21:54:07)

Odp: Gram od 2-3 dni ale nie trafiam w struny

Co do piosenek to umiem Yellow Submarine, Baśkę, Wehikuł Czasu, trochę Happy Xmas
w każdym razie dzięki za radę smile
Wiem że im nie dorównam, bo to mistrzowie w swoich gatunkach, niemal nikt im nie dorównuje.
Ale ćwiczyć coś trzeba, żeby jakiś początek do nauk mieć.

"Give peace a chance. " - John Lennon

6 (edytowany przez mrgreg 2013-02-02 21:58:05)

Odp: Gram od 2-3 dni ale nie trafiam w struny

Co to znaczy umieć piosenke? tzn, że umiesz zmieniać płynnie chwyty, grać w rytmie i bez żadnych błędów, z odpowiednim biciem? czy po prostu znasz chwyty i wiesz w jakiej występują kolejności? bo to spora różnica

7

Odp: Gram od 2-3 dni ale nie trafiam w struny

znam chwyty, umiem zmieniać, w dobrym rytmie

"Give peace a chance. " - John Lennon

8

Odp: Gram od 2-3 dni ale nie trafiam w struny

umieć zmienić, a umieć zmienić płynnie bez zająknięcia to nie to samo smile

9

Odp: Gram od 2-3 dni ale nie trafiam w struny

Dobra dobra wink
nie ciągnij mnie za język
jak coś nie idzie to doćwiczę
Życzę powodzenia wszystkim gitarzystom.

"Give peace a chance. " - John Lennon

10 (edytowany przez mrgreg 2013-02-02 22:33:48)

Odp: Gram od 2-3 dni ale nie trafiam w struny

Ja tylko zwracam uwagę na to co często obserwuje na tym forum, mianowicie "gram 2 tygodnie a umiem już..." i tutaj nastepuje wyliczanka kilku mniej lub bardziej skomplikowanych utworów i tak się zastanawiam czy sami geniusze tutaj siedzą czy jak wink

11

Odp: Gram od 2-3 dni ale nie trafiam w struny

musisz mi uwierzyć że nie wymyślam big_smile

"Give peace a chance. " - John Lennon